Nohut Tohumu- Trakya

Selamun Aleyküm Arkadaşlar,

Trakya Kırklareli Bölgesinde nohut ekmeyi düşünüyoruz.
Biçerdöverle biçilmeye uygun tohum aramaktayız. Yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

Selamlar Hürmetler,

Kırklareli de neredesiniz hava orada çok kurak ve sert geçiyor diye biliyorum. Artı yağış açısından da kurak bir bölge. Nohut oralarda tutabilir beki diye düşünüyorum ama bu benim fikrim. Tabi bölgeden bölgeye de değişiyor. Yetişiyorsa süper. İşçilik dersen bence zahmetli. Kolay gelsin bereketli olsun diyim. :)

Kırklareli de neredesiniz hava orada çok kurak ve sert geçiyor diye biliyorum. Artı yağış açısından da kurak bir bölge. Nohut oralarda tutabilir beki diye düşünüyorum ama bu benim fikrim. Tabi bölgeden bölgeye de değişiyor. Yetişiyorsa süper. İşçilik dersen bence zahmetli. Kolay gelsin bereketli olsun diyim. :)

Kırklareli İnecedeyiz Nohut yetiştirip güzel sonuçlar alanlar var fakat biçerdöverle biçilebilecek tohum araştırıyoruz. Sağolun teşekkürler ederiz.

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K
Ustam, hastalık dayanımı nasıl siz sıkıntı yaşadınız mı yetiştirirken, bicerdoverle bicilmesi kolay ve verimli oldu mu Selamlar

ekim öncesi tohum kodlama ve üste 2 defa antraknoz ilaçlamasıyla sıkıntısız bir yetiştirme dönemi yaşandı biçerde biçim konusundada sıkıntısız bir çeşit bende sırf verim ve biçim konusu yüzünden uzun araştırmalar yapıp bu çeşitte karar kıldım

romanya cinsi 315 kg verim alındı 8-9 mm boyutunda
315 kg 1000 m2 (dekar) alandan nasıl aldınız bende merak ettim...

Nohut verimi Türkiye ortalaması 100 kg. Akdeniz gdogu da sonbahar ekimlerinde ort. 180/200 max 250 kg alınıyor...

Bahsettiginiz tohum cinsini hiç duymadım ama burada paylaşırsanız ekim zamanı sıklığı ve besleme bilgilerini verirseniz biz de faydalanıriz

315 kg 1000 m2 (dekar) alandan nasıl aldınız bende merak ettim...

Nohut verimi Türkiye ortalaması 100 kg. Akdeniz gdogu da sonbahar ekimlerinde ort. 180/200 max 250 kg alınıyor...

Bahsettiginiz tohum cinsini hiç duymadım ama burada paylaşırsanız ekim zamanı sıklığı ve besleme bilgilerini verirseniz biz de faydalanıriz

ekim zamanı 15 mart gibi dekara 17 kg tohum ve 25 kg timac eurocereal gübre ile ekildi.tohumlar antraknoz hastalığına karşı syngenta dynasty ve mikrobiyal düzenleyici ile kodlandı.çıkış öncesi merlin flex ot ilacı uygulandı.gerekli görülen devrelerde antraknoza karşı sürekli ilaçlandı.çiçeklenme öncsi dekara 15 kg 15-15-15 gübresi uygulandı.bakla tutumu ve öncesi olmak üzere 2 defa yaprak gübresi uygulandı.çıkış öncesi ot ilacının yetersiz kaldığı için birde challange 600 uygulandı ama nohutu bayağı sersemletiyor.eğerki biçerdöverle biçim hedefleniyorsa cinsten çok sık ekim bunda önem oluşturuyor.