Pamukta Doğal Afet Sancısı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,261
Konum
Bilecik

İzmir Ticaret Borsası ' nda (İTB) pamuk sektörünün önemli temsilcilerinden Meclis Üyesi Şeref İyiuyarlar, Ege Bölgesi ' nde Yağan yağmurların pamuk üretimini olumsuz etkilediğini belirterek birkaç kez daha yağmur yağması halinde doğal afet durumuyla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

İTB ' deki Pamuğun Çırçırlanması Meslek Komitesi Başkanı Şeref İyiuyarlar, pamuk tarımında Ege Bölgesi ' nde doğal afet durumuyla karşılaşma riski bulunduğunu söyledi. İliuyarlar, 'Pamukta durum vahim' dedi.

Tekstil ve hazırgiyim sektörüne hammadde sağlayan pamuk sektöründeki gelişmeleri değerlendiren İyiuyarlar, Ege Bölgesi ' nin son günlerde aldığı aşırı yağıştan dolayı, halen 2-3 santimetre boyundaki pamuğun toprakta beklemek zorunda olduğunu söyledi. Şeref İyiuyarlar, 'Kökte mantar hastalığı var. Ürün boy atmıyor, gelişemiyor. Önümüzdeki günlerde birkaç kere daha yağmur yağması durumunda pamuk ziraatinde Ege Bölgesi ' nde doğal afet durumuyla karşı karşıya kalacağız' diye konuştu.

KORBEY ' DE ZATEN DOĞAL AFET VAR

Değerlendirmesinde dünyadaki spekülatif hareketlerden kaynaklı geçen ay içinde İTB ' nin pamukta fiyat belirlemediği günlerin olduğunu kaydeden İyiuyarlar, şöyle konuştu:

'Pamuk korbeyinde de zaten doğal bir afet var. Şu an pamuk dünya piyasasında 5 dolardan, 1.75 dolara düşmüş durumda. Üretici ne yapacağını bilmediğinden çaresizlikten pamuk ekmiş, üstüne 3-4 defa yağmur yağmış ve maliyetler bir hayli fazla. Hükümet dekara 5 litre mazot veriyor ama üretici 35 litre mazot kullanıyor. 1 dekar pamuk ancak, 35 litre mazotla yetiştirilebiliyor. Gübrede ise 70 kilogram gübre kullanıyorsunuz, 8 kilo gübre parası destekleme alabiliyorsunuz. Destekleri de ürünü yetiştirip bitiriyor, bir sonraki sene ancak alabiliyorsunuz. Tarımın desteklenmesi bu şartlarda nasıl olacak? Üreticinin durumu çok kötü. Üreticiyle iş yapan sektörler de çok kötü düşünmeye başladı. ' Bu yıl mahsul gelir mi gelmez mi? ' diye endişe ediyoruz. Çünkü pamuk 150 günlük bir mahsul. Aralık ayının 10 ' unda pamuğu toplamanız lazım. Aralık ' ta yağmurlar başlıyor, pamuğun tarlada kalma riski var. Maalesef her şey içler acısı. Hükümet tarafından bir şeyler beklemek durumundayız.' - İzmir -
 
Katılım
19.12.2010
Mesajlar
117
Konum
Aydın-Söke

Ynt: Pamukta Doğal Afet Sancısı

Bizim burada 3 kez bozup tekrar eken var.Masrafamı acırsın yapılan işçiliğemi.Gerçekten Aydın için söylüyorum.Halimiz perişan.
 
Katılım
12.11.2009
Mesajlar
3,946
Konum
diyarbakır
Ynt: Pamukta Doğal Afet Sancısı

Allah yardimciniz olsun Bizde pamuk ekiyoruz fiyatada durum vahim
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt