Patates tarlasını hangi makina ile suluyum ?

Arkadaşlar farzedelim 50.000 m2 lik bir tarlam var.

Bu tarlada her 1.000 m2 de 4.000 patates tohumu var yani 4.000 adet fidemiz var.
Toplam 50.000 m2 de 200.000 fidemiz var.

Tohumlarda ekimden hasata kadar 80 günde ürün veren cinsten olan tohumlar.

Tarlanın 300 metre ilerisinde bir dere var. Suyu dereden alıcaz.Derede tarla ile aynı hizada eğim vb yok.

Ben şimdi bu tarlayı en ekonomik olarak nasıl suluyum ?

1. yöntem : Dereden suyu bidonlara koyup tek tek patates fidelerinin diplerine dökerek.
2. yöntem : Tarlaya hortumlar yerleştirip damlama sulama ile
3. yöntem : Tarlaya fiskiye yöntemleri yerleştirip fiskiye ile
4. yöntem : Veya http://sular.com.tr/ şurada anlatılan tabancalı yöntem ile sulama.

Siz hangisini tavsiye edersiniz ?

Ynt: Patates tarlasını hangi makina ile suluyum ?

damlama yapabılırsen ıyı olur ama ılk yatırım malıyetı yuksek hortumlarından zıyade dere suyuna kum cakıl ve yosun fıltresı koysan kafadan en dusuk 7 bın lıra artı motopomp yagmurlamada yuksek basınc ıster

Ben olsam santrafüj yardımıyla fiskiye ile sulama yapardım. Genelde böyle yaparız zaten. Şimdiki tarlanın başında basınçlı su var takıyoruz fiskiyeleri suluyor :p

Emin Ünal link=topic=55343.msg591881#msg591881 date=1336594103' Alıntı:
Enterasan bir konu :)

'''Daha evvel 1992-1996 yılları arasında yine nükleer tekniklerin kullanıldığı denemelerde, yağmurlama sulama ile ortalama 4000 kg/da patates yumru verimi alabilmek için yaklaşık 1200 mm su tatbik edilmiştir. Halbuki aynı ortalama patates yumru verimi, damla sulama-fertigasyon sisteminde sezon boyunca 600 mm su uygulaması ile elde edilmiştir. Bu da sudan kesin olarak en az %50’lik bir tasarruf sağlandığının bir delilidir.'''''

Diye bir yazı var onu anlamaya çalışıyorum.

Burada 1 dekar başına mı sezon boyunca 600 mm ( 600 kg ) sulama yapmışlar
yoksa 1 m2 başınamı sezon boyunca 600 mm ( 600 kg ) sulama yapmışlar onu anlamaya çalışıyorum.

SerhatTaskiran link=topic=55343.msg591907#msg591907 date=1336594777' Alıntı:
'''Daha evvel 1992-1996 yılları arasında yine nükleer tekniklerin kullanıldığı denemelerde, yağmurlama sulama ile ortalama 4000 kg/da patates yumru verimi alabilmek için yaklaşık 1200 mm su tatbik edilmiştir. Halbuki aynı ortalama patates yumru verimi, damla sulama-fertigasyon sisteminde sezon boyunca 600 mm su uygulaması ile elde edilmiştir. Bu da sudan kesin olarak en az %50’lik bir tasarruf sağlandığının bir delilidir.'''''

yoksa 1 m2 başınamı sezon boyunca 600 mm ( 600 kg ) sulama yapmışlar onu anlamaya çalışıyorum.
Bir şey dediğim yok...yanlış anlama :)

Yok ben bu damlama sulama ekipmanları satanlara kızıyorum. Adamlara email atıyoruz patates ekicem 1 sezon boyunca sizin damlama ile 1 dekara ne kadar su gidiyor diyorum.

Biz bilmeyiz onu ziraat mühendislerine sorun diyorlar.

Hayret bişi ya. Sen madem bu işi yapıyorsan ziraat mühendisinin bildiğinin 5 katını biliceksinki bana
- Bak kardeşim sen patatesi normal sulama ile 1 dekar başına ortalama sezon boyunca şu kadar ton su harcarsın , şu makina ile sulamak istesen şu makina 1 saatte 36 ton ton su çekip bu kadar sulama yapabilir ,

-Bizim damlamayı kullanırsan 1 dekar başına sezon başına şu kadar su kullanılır. Şu sebze için şu zamanlar şu kadar saat açık tutacaksın şu saatte 1 dekara veya 1 m2 başına veya 1 fide başına şu kadar su verir.
vb anlatacaksın.

Sen beni ikna edemedikten sonra benim ne işi olur senin sisteminle. Yaptıkları sadece malı satmak o kadar. Bilgi , kıyaslama , avantajları ?

Yok.

Madem karşındaki insana kıyaslamaları anlatacak bilgin yok , 1 tane sebze nasıl sulanır bilmiyorsun ne diye bu işi yaparlar anlamıyorum. Yeri gelir insanlar 40 çeşit sebze var hepsinini sorarlar. Madem bu malı satıyorsun hepsini bileceksin insanları ikna etmeye çalışacaksın. Anlatmayı bilmiyorlar , aradaki farkları söylemeyi bilmiyorlar sonrada kalkmışlar damlama boru sistemi satmaya çalışıyorlar. Rüyalarında satarlar anca.Sonrada iş yok güç yok derler. Sen ilk önce işini iyice öğrende ondan sonra iş yap.

Çok kızdırıyorlar ya insanı :(

SerhatTaskiran link=topic=55343.msg591907#msg591907 date=1336594777' Alıntı:

1 m2 ye yapılan sulama miktarıdır yağmurlamada 1200 mm civarında,

poyrazatif link=topic=55343.msg592140#msg592140 date=1336656931' Alıntı:
1 m2 ye yapılan sulama miktarıdır yağmurlamada 1200 mm civarında,

O zaman 1.000 m2 bir patates tarlasına ektik biçtik arası yağmur da yağmaz ise ortalama
1.000 m2 * 1.200 kg = 1.200.000 kg su lazım.

Yani toplamda 1.000 m2 lik bir patates tarlasına ektik , hasat ettik arası 1.200 ton su lazım.

Yazında zaten ilgili yere m2 başına en fazla 3 ay boyunca 200 kg su yağsa yağmur yeterli değil.

Yağmurlamada bunun yüzde 50 si zaten topraktan akar gider.

Bu iş kısacası kuru olan topraklarda yakınlarında su olmayan yerlerde yapılacak işler değil demekki.

4 kere sulasak.her sulamada en az 300 ton su lazım bu araziye

1 yağmurlama ve su çekme makinası 1 saatte 36 ton su bassa bu kadarlık tarlayı her sulamada 8 saatte anca sularız.
Sulama saat zaman dilimini düşürmek için bu kadarlık araziye 4 defa değilde 5 günde bir daha fazlamı sulamı mı gerekir ,
1 saatte daha fazla su basan bir makinamı almak gerekir
yoksa başka bir yöntem mi bulmak gerekir ?

Daha geniş bir arazi olsa sulama ile geçer ömrümüz.

Çok fazla su istiyormuş bu patatesler.
alt tarafı 1.000 m2 den 1.500 kg patates alıcaz. onu almak için 1.200.000 kg su basmak tarlaya bana fazla gibi geldi.

O kadar suyu 4e bölüp veremezsin, 3-4 günde bir vermelisin, bizdeki yağmurlama sistemiyle 4 günde bir 3 saat su veriliyor. 1000 m2 dende 4-7 ton arası patates alınıyor bu şekil sulama ile.

poyrazatif link=topic=55343.msg592508#msg592508 date=1336682339' Alıntı:
O kadar suyu 4e bölüp veremezsin, 3-4 günde bir vermelisin, bizdeki yağmurlama sistemiyle 4 günde bir 3 saat su veriliyor. 1000 m2 dende 4-7 ton arası patates alınıyor bu şekil sulama ile.

Dediğim gibi bu işi şehirde yaşayan biri 1.000 m2 tarlası olsa patates ekip yapmak istese ki zaten o tarlayı şehir içinde alamaz bile.
Aldı diyelim. Suyu bulamayacak şebeke suyu kullanmak zorunda kalacak.

1.000 m2 de ortalama sizin hesabınıza göre 4.000 kg civarı patates elde etmek 1.200 ton su kullanmak zorunda kalacak.
suyun 1 m3 yani 1.000 kg yani 1 tonu şehirlerde 3 tl.

1.200 ton su * 3 TL = 3.600 TL sadece şebeke suyuna para vericek.
4.000 kg * 0,30 tl dan satsa = 1.200 tl anca kazanabilecek.

küllüm zarar .

Demekki bu tür patates gibi sebze ekme işleri şehirlerde tarlan olsa bile şebeke suyu ile yapılacak işler değil.

Neyse Allahtan köylerde sular para ile değil. Ya birde bu suyuda devlet çiftlilere m3 başına şehirlerdeki gibi bize şu kadar ödeyeceksiniz dese ne olur bu memleketin hali. Aç kalırız tüm memleket.

hamza pasha kardeşim bir önceki açtığın konuda bir dönüm patatesle uğraşıyordun işi büyütüp elli dönüme çıkardın bu işi yapmakmı istiyorsun öğrenmekmi istiyorsun anlamadım gitti öyle dediğin gibi dereden bidonla su çekmeyle değil elli dönüm elli m2 yeri bile yapamazsın damlama döşesen maliyeti senin oradan alacağın patetesin fiyatı daha fazlaya malolur deki yaptın sana en azından 25-30 hp lik motopomp lazımki bir seferde 5 dönüm yeri sulaya bilsin damlamada her bir dönüm saatte yaklaşık 10 ton su harcar yağmurlama yapmak daha mantıklı olur büyük tabanca ile sulama yapamazsın tabancadan çıkan suyun tazziği patatesi kırar.sehat arkadaşın anlayamadığı hesap ise metre kareyedir yani dönüme yaklaşık 60 ton su gerekir tabi o bilimsel olarak bizim yaptığımız şekilde bu 100 tona çıkar.patates tarımı o kadar kolay bir şey değildir gübresi çok pahalıdır tohumu dolarla ero ile satılır iyi tohumun fiyatı bir ero civarındadır zahmeti çok tur pazarlaması zordur iyi bakarsan verimli cinslerle dönümden 7-8 ton ürün alabilirsin.