PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ülkemize 1984 yılında, Çin'den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce, Amerika’ya da götürülmüştü. Orada çok yetiştiriliyor, eti de çok seviliyor. İngiltere bu ırkı geliştirdi, şimdi bütün dünyaya satıyor. Ülkemizde yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Yılda 150-200 yumurta alınabiliyor. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getiriyor. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu ördeklerde görülmüyor.

veri_dosyasi.asp
Resim 1: Pekin ördeği barınağı​

Pekin ördeğinin Üretimi Yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 200’ e yakın yumurta verebilirler. Yani yüksek verimli hayvanlardır. Bu nedenle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için ördek, hindi, tavuk kuluçkaya yatırılır. ördekler 10-12, tavuklar 7-8, hindiler 20-22 Pekin ördeği yumurtasına kuluçkaya yatabilirler. Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılmalıdır. ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırmalıdır. Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur. Sabaha karşı yumurtlarlar. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun ortamda bekletilmelidir. 8 günü geçirmeden de kuluçka makinesine koymalıdır. Tabii, önce fumige ederek mikroptan arındırılmalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya alınmaz. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonra çıkış bölmesine alınır. 28’ inci günde civciv çıkışı başlar. Bakım ve Besleme Civcivler Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler. İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir. Palazlar Damızlık olanlara 4’ üncü haftadan sonra 6 ay kadar yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır. İyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.

veri_dosyasi.asp
Resim 2: Pekin ördeği ve palazları​

Anaçlar Dişiler 5-6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün % 75 palaz geliştirme yemi, % 25 yumurta yemi verilir. ikinci gün yarı yarıya verilir, üçüncü gün % 25 palaz geliştirme yemi, % 75 yumurta yemi verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri % 15-17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40 x 50 x 40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4-5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş gibi bir altlık konmalıdır. Böylece yumurtalar temiz kalır. Barınaklar Eski tavuk kümesleri varsa, bunlara 50 x 50 cm ’ lik çıkış delikleri açılıp, Pekin ördeği yetiştirilebilir. Hatta üç yanı kapalı bir yanı açık kümesler de kullanılabilir. önemli olan, hava cereyanı bulunmamasıdır. Onun için kuzey tarafı mutlaka korunaklı olmalıdır.

veri_dosyasi.asp
Resim 3: Pekin ördekleri ve havuz​

Ördekler havuzdan çıktıktan sonra, ıslak ıslak kümese girmemeli. Kümes ile havuz arasına 1,5-2 metre genişliğinde dinlenme yeri yapılmalıdır. Buraya dere çakılı döşenebilir, beton kaplama da yapılabilir. Havuza doğru meyil verilmelidir. Havuz kümesin güneyinde bulunmalıdır. Kümes alanının yarısı kadar havuz yeterlidir. Havuz kirlenmesin ördekler hem havuzda yüzer, hem gübresini havuza bırakır, hem orada çiftleşir, hem de suyu içer. öyle ise havuzun, suyunun temiz tutulması lâzım. Sık sık su boşaltılmalı. Havuz iyice temizlenmeli, badana edilmeli. Kirli bir havuz, ördeklerin sağlığı için zararlıdır. Sağlık önlemleri Aşılar hastalığa karşı etkili koruma sağlar. Civcivler burun-göz aşısı yapılmalı, 45 günlük olunca da Nevkastıl (New-Castle) aşısı yapılmalıdır. Ani yem değişikliklerinde stres olabilir. Bu da ishale yol açabilir. O zaman ishal kesici ilâçlar vermek gerekir. Tüyüde, gübresi de işe yarar. Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve kullanışlıdır. Yastık, yorgan, yatak yapılır, spor giyiminde kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100 gram temiz tüy alınır. Gübresi çok işe yarar. İçinde toprağa gerekli maddeler vardır. Havuzdaki gübre, aynı havuzda balık yetiştirmek için ortam hazırlar. Ayrıca gübre ile karışmış havuz suyu, sebze sulamasında çok yararlı olur.

veri_dosyasi.asp
Resim 4: Gübreli havuz suyu sulamada kullanılabilir.​

Alıntı. http://www.tarimkutuphanesi.com/PEKIN_ORDEGI_YETISTIRICILIGI__00119.html
 

Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

süper konu süper bilgi.harika zamanında bir çif kenan evrene verilip de çogalandan gelmişti.hatir için.bir yılda çok üredi çogaldı.nazar degdi hayvanlara resimleri almanya -belçika-fransa ve avusturyay gitti.köyde ki eşdoslarlar la.
 

Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

çocuklar istiyo her bahar 2tane yavru alıyoruz bes-*-s sonra güzün köyde bakacak kimse olmadığından çlş-*-s sofrada 1öğün yetiyo çocuklarda tavuk eti zannediyor şety*-*:D
 


Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

köylü link=topic=51708.msg525902#msg525902 date=1328050970' Alıntı:
nasıl kıydın bu beyaz yavrulara..
yawru değil abi çabuk büyüyo bunlar yaw güze kadar yumurta bile veriyo :) koca ördek oluyor ben kesmemde kesememde zaten babam kesiyo :D birde bunların bacakları tutuluyor niyeyse dikkatimi çeken bi durum bu hersene oluyor.
 


Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

yorumlar için teşekkürler. yemi fazla yediklerinde bacakları tutuluyor. çokça yumurtluyorlar. biz yumurtaları tavuk ve hindilerin altına koyup bastırıyoz. temiz suda yıkanıyorlar. önlerinde çamurlu su olmazsa eti çamura kokmaz. derede suyun tamamen altına inip yüzüyorlar hatta suyun altında çiftleşiyorlar.
 


Ynt: Pekin ordeği yetistiriciligi

Hebun021 link=topic=51708.msg525964#msg525964 date=1328076749' Alıntı:
Eline saglik guzel bi baylasim. Urdek diyilde ben deve kusunu cok merak ediyorum.

deve kuşunun yetiştiriciliği ile internette döküman çok. ben 7 yıl önce merak edip bayağı araştırdım. 5 tane palaz alıp yetiştirmeye başlayacaktımda satabileceğimiz birileri yok diye vazgeçtik. sahibinden.com da satılık deve kuşu palazları var oradan fiyat öğrenebilirsiniz.
 


Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

bilgiler için teşekkürler.
pekinlileri anlamak mümkün değil böyle leziz ördekleri varken kedi köpek yiyorlar.
 

Ynt: PEKİN ÖRDEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

95 lere kadar hic eksik olmadi ördek kapimizdan. Bundanda vardi su siyahlardanda..Bunlar uysaldir, ama o siyahlari dereden getirmek 1 saatimi aliyordu. Degnegimin tadina bakan cok olmustur.))) Artik yok, ama gidince yavas yavas cogaltacam...
 

Benzer Konular

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt