Römorku traktöre bağlama şekilleri ve çeki demiri

Alt çekiyi 2 tekerli römorkta tercih edebilirsin.Çekiyi uzatırsan römork traktörün ününü çok vurdurur.Kısaltırsan vurdurma olmaz ama makaslaması biraz daha erken olur.
Üst çekiyi devamlı en yüksek konumda tut 4 tekerli ile yokuş yukarı üst çekiye tak yokuş aşşağı alt çekiye takarsın.Eğer yokuş aşşağı üst çekide olursa römork traktörü ününe katar götürür haberin olsun.
 
[video=youtube;HceaMQ-HO_g]https://www.youtube.com/watch?v=HceaMQ-HO_g[/video]

Çekilir tip ekipman kullanımında çeki merkezi ve yük dengesi için bağlantı şekli önemlidir.Römork arışlarının yere paralel olması tercih edilir.Alt çeki fazla geride olursa traktör ters kapaklanabilir.Lastik dış yüzeyi hizasında bağlantı yeri yeterlidir.Ağır yüklerde kısa alt çeki tercih edilir.
 
Üst cekiyi en üstte sadece balçık çamurda dört teker römork kullan, yoksa traktörün önü tam kalkıp geri düşebilir, ayrıca zorlamaya fırsat kalmadan ön kesiliyor.
Üst çeki de römorkun arışı yere paralelliği kadar traktörde cekinin traktörün arka lastik merkezinden yani dingilden aşağı yada yukarı olması da büyük faktör.
Fotoğrafta üst çekinin alt delikleri de ciftceker traktör için bence yüksek, iki delik deldirip aşağısı daha makbul.
Çekinin uzunluğu ise yüksüz manevra acısını arttirir, arış tekere sürtmez, fakat uzun çeki özellikle yüklü tarla içi manevralarda çekişi azaltıyor.
 

Benzer Konular