Sahte Gübreyle vurgun ....(siyasi algılamadan okuyun)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tarım ve Çiftçilerden Sorumlu Adana İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, piyasaya ticari değeri sıfır olan sahte suni gübre arzı yapılarak trilyonlarca haksız kazanç sağlandığını belgelediğini açıkladı.

Taylan Atar, başta Adana olmak üzere Çukurova Bölgesinde bugünlerde çiftçilerin pamuk, soya, Mısır gibi ürün ektiğini belirterek şunları söyledi:

'Bir ihbar üzerine ilçelerimizde yaptığımız araştırmada, üreticilerimizin kullandığı gübrelerin tarlada beklenen etkiyi göstermediği anlaşıldı. Bunun üzerine bir fabrikanın satmış olduğu gübreleri Çukurova Üniversitesi ' nde tahlil ettirdik. Çıkan sonuca göre, üre, nitrat, azot, fosfor gibi değerlerin standart oranların çok altında olduğu tespit edildi. Analiz sonuçlarında, 20-20 taban gübresinde yüzde 20 azot olması gerekirken yüzde 3.5, yüzde 20 fosfor olması gereken gübrede yüzde 0.5 gibi değerler çıkmıştır.'

Bunun çok vahim bir durum olduğunu söyleyen Atar, şöyle konuştu: 'Gübresi atılan, suyu verilen mısırda bir daha gübre atma şansı yoktur. Pamukta geç gelişim ve çiçek dökmeleri çoğalacaktır. Diğer ürünlerde de benzer sonuçlar kaçınılmazdır. Zaten ektiğinin karşılığını alamayan çiftçi, bu darbenin altından kalkamaz. İthalata öncelik veren politikalar, girdi maliyetlerinin yüksekliği gibi nedenlerle perişan olan çiftçinin sırtını şimdi de sahtekarlar yere vurmuştur. Tespit edebildiğimiz kadarıyla şimdilik yüzlerce üretici mağdur iken bu sayının ilerleyen günlerde çok daha fazla olacağı kesindir. Sahte gübrelerin ticari değeri sıfırdır. Bunun vebali büyüktür. Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere Valilik ve İl Tarım Müdürlüğü gecikmeksizin olaya el koymalı, soruşturma açılmalı ve üreticinin mağduriyetlerinin giderilerek sahtekarlara gereken ceza verilmelidir.'

Taylan Atar, bu olayın sadece Adana ' da sınırlı olmadığını ifade ederek, 'Ülke genelinde büyük bir vurgun tezgahlanmış, soygunun boyutu tahminlerin ötesinde daha da artmış olabilir. Yetkili makamları göreve davet ediyoruz' çağrısı yaptı.

Ynt: Sahte Gübreyle vurgun ....(siyasi algılamadan okuyun)

bu sahte gübreden bizimde ba$ımız yanmı$tı 2004 senesinde .. toros gübre cuvallarına koymu$lar köydeki gübre bayiisinden almı$tık .. olay anla$ılınca toros gübrenin ege satı$ müdürüyle jandarma evimizdeki 200 çuval gübreye el koydu .. sonrada $üpheli sıfatıyla yargılandık .. gübreciden $ikayetci olduk .. adam 8 ay hapis yattı olan bizim 200 cuval gübreye oldu bide mahkeme mahkeme süründüğümüzle kaldık ..

mete26 link=topic=56413.msg606434#msg606434 date=1339585577' Alıntı:
şimdi adana mhp il başkanlığını aradım. taylan bey yerinde yoktu. mahir beyle görüştüm. firmayı açıklamak
polisin işi 15 güne kadar açıklarlar dedi.
mete bey olayın üzerine dü$er firma ismini ögrenirseniz tüm site olarak seviniriz .. $imdi tam ikinci ürün zamanı alacagımız gübrelerde o firmayı tercih etmeyelim .. 15 gün icinde kim bilir kaç tane daha çiftçi gübre attığını sanacak ?

ben ithal bir gübre kullanıyorum.pahalıdır azot 1 litresi yaklaşık 1,5 kğ geliyor türkiyedeki üretilen sıvı gübrelerden ismi duyulan duyulmayanlara kıyas ediyorum yakından uzaktan alakaları yok. kullnılan alanlarda zaten bariz belli.
konuyu şuna getirmek istiyorum bu konu da gıdada oldugu gibi teşhir edilmeli. firmalr amrkalar açıklanmalı.
ama bunlara prim veren bizleriz.hiç gübre kullanma daha iyi...
zirai ilaçlarda sorun aynı işte izmir,mersinde,istanbulada yakandılar
özellikle şu nohut mısır ayçekirdegi mercimek fasulye gibi ürünlerde kullnılan ilaçlarda çok para kazandılar kazanıyorlar çiftçiler buna çanak tutuyor.

Ali SARAÇ link=topic=56413.msg606438#msg606438 date=1339585962' Alıntı:
mete bey olayın üzerine dü$er firma ismini ögrenirseniz tüm site olarak seviniriz .. $imdi tam ikinci ürün zamanı alacagımız gübrelerde o firmayı tercih etmeyelim .. 15 gün icinde kim bilir kaç tane daha çiftçi gübre attığını sanacak ?

ali kardeşim isim vermiyorlar. gübre konusuna gelince ben gübre alırken tüccar yerine genelde tarım kredi kooperatifini tercih ediyorum. şu durumda en garanti onları görüyorum.

Bende Adanalıyım.Bizim mısırları az önce gezdik gelik.Mısırlar kökten yukarıya doğru sararmaya başlamış.Acaba bize de mi bozuk gübreyi verdiler ? sop-*-sa

bizim oralrda buğdayların durumu vahimmiş bu gün babamı yolladım baktı geldi köylünün durumu içler acısı eğer iyi verim olmazsa kimse kredi borcu filan ödeyemez acaba bu gübrelerimi aldı da gübre attığını sandılar bundan olmuşsa vay halimize vaaay bu cahil köylüyü birtan önce okutmak lazım yoksa daha çooook kandıran olur gübreyi alacağımız yerin bence gübresinden analiz ettirip öyle almak lazım her şeyi öyle yapmak lazım yoksa halimiz bu önüne gelen sahtekar kandırır geçer

geçen yıl atılan 20.20.çinko ve 20.20 bundan birkaç gün önce tarlaya biriken suyun agzını açmak için çalışılırken sagdan soldan demek kürekle oynamışlar ve oynanan yerde gübrelerin erimeden durdugu söyleniyor.
butür olaylar genelde köylerde dillendirilir gübre daha erimemiş aylar geçmiş,kış geçmiş bahar geçmiş hala duruyorsa ? işareti var demek.... anlayana

Yuh artık diyorum ama bu haberi de bekliyordum. Soğan için taban ve üst gübresini en iyi markadan ve yetkili bayiden aldım. Diğer markaların fiyatını sormadım bile. Belki % 5 pahalı almışımdır. Bu tür vurgunları genellikle ' ' vade tuzağı ' ' ile yapıyorlar.İlaçlardan da büyük sahtecilik yapılıyor. Sonuç olarak zaten çiftçinin zorlukla temin edebildiği girdilerinden onun parasını çalarak belki de bir dilim ekmeğe mahkum edenlerde mahkum olmalı.Ülke üretimini baltalamalarıda cabası.