SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

90 YILLARIN ORTALARINA KADAR KÖYÜMÜZÜN BUTUN İNEĞİ TOSUN EŞEĞİ KOYUN ALTINDAN GEÇEN IRMAĞI VADISINE SALINIRDI MART AYININ ORTASINDA SALMA BAŞLAR KASIMA KADAR HAYVANLAR ORDA KALIRDI HIRSIZLIK OLAYLARI ARTINCA KOYLU BUNDAN VAZGEÇTI ŞU ANDA KOYDE DE KIMSE KALMADI BURALAR NEDEN DEĞERLENDIRILMESINN ASLINDA ÇOK IYI BIR KAYNAKK SALMA SIĞIRCILIĞI İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTANN
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

Her iki ırkta salma besiciliğe uygun, ama yerli kara her bakımdan daha avantajlı, arazide hareket kabiliyeti diğerlerine göre daha iyidir, tırnak yapısı sağlamdır, kışın bile kar yağmadığı sürece iyi kötü yiyeceğini arar bulur. Arada bir takviye etmek tabi ki fayda sağlar. Bizim burada yerli kara sığırlar yaz kış, dağlarda otlar, başını da kimse beklemez. Arada bir kontrol ederiz o kadar.
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

Aynı yöntem bizim burada var. Yerli ırk inekleri meraya salıyorlar bahar gelince kışa kadar orada kalıyor. Kışın da alıp gidiyor evine satacağını satıyor kalanını yine salıyor dağa. Olmayacak bir şey değil ama zaiyatlara göz yummak lazım. Kurdu kuşu oluyor bunun.
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

BIZDE DE O ŞEKILDE YAPILIRDI KOYLU SIRAYLA HAFTA DA IKI VEYA 3 GUN KONTROL AMAÇLI BAKMAYA GIDERDI AMA ŞİMDİ BURALARDA YERLI KARA KALMADI ANA BABA BURSAYA GOÇ ETTİ KOYDE KIMSE YOK FAKAT BENIM TAYINIMDE KENDI KOYUME 7 KM UZAKLIKTA KI BELDEYE ÇIKTI ESKI GUNLERI CANLANDIRMAK İSTIYORUMM KARARLIYIM BU KONUDA YAPACAM ALLAH YARDIMCIM OLSUN YERLI KARA SIZIN ORALARDA ÇOKSA SIZINLE IRTIBATA GEÇMEK ISTERIMM
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

Diğer et ırkları ve melezleri de olur, angus, montofon, simental , şarole , olabilir, kış için gerektiği kadar ot stoklanır .

Günümüzün önemli sorunlarından köyden kente göç , hayvanın para etmemesi köylerin ve meraların boş kalmasına sebep oldu, şu an fiyatlar iyi , dolar yüksek oldukça da dışarıdan hayvan getirip hayvan fiyatlarını düşürmek zor .
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

montofon vesimental hayvanlarıtercih etmeni tavsiye ederim kardeşim yada bütçen neye uygunsa ne alabliyorsan al sunitohumlama yaparsan çok kaliteliboğalardan yavrun doğar yokugrasamam diyorsan iyi bir imenthal yada montofondana damızlık işini halledecektir..kolaygelsin oşekilde meravarsa durdugun hata
 
Ynt: SALMA BUYUKBAŞ HAYVANCILIK

Angus tam mera hayvanı. Et odaklı olacağı için ineklere angus tohumu atmanız uygun olur. Satış kolaylığı olsun derseniz hereford da kullanabilirsiniz, meradan angus kadar olmasa da iyi faydalanır. Bu iki ırkın da yavruları küçük doğduğu için kolay doğum özellikleri var. Yerli ırklarla melezlemeye uygunlar.
 

Benzer Konular