• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Salma Tavukçulukta En Çok Yumurta Veren Irklar

Katılım
05.12.2018
Mesajlar
10
Konum
İzmir

Lohman Brown: Bu ırk tüm dünyada doğal yumurta üretiminde salma tavukçuluk için en çok tercih edilen ırktır. Lohman brown salma tavukçuluk için yem tüketiminin az olması, yumurtaya başlama zamanının 18. haftadan itibaren yıllık yumurta veriminin 300-320 adet olmasının yanı sıra salındığı araziyi verimli kullanması, yumurta kabuk renginin köy yumurtasına uygun olması, sakin uysal bir karaktere sahip olmanın yanı sıra gurk olmamasıda salma tavukçulukta vazgeçilmez bir ırk haline getirmiştir.

Ligorin: Dünya üzerinde özellikle kafes tavukçuluğu yapanların ilk tercihidir. Yumurta veriminin yüksek olmasının yanı sıra az yem tüketimine sahip olmasından dolayı salma tavukçulukta yumurta üretimi yapmak isteyenlerin tercihi haline gelmiştir. Fakat ligorin salma tavukçulukta yumurta üretimi yapmak isteyenlerin özellikle yumurta renginin beyaz olmasından dolayı tek başına beslendiğinde yumurta satışı pek mümkün olmamaktadır. 18. Haftadan itibaren yumurta vermeye başlar. Yıllık yumurta verimi kafeste bakıldığında 300-320 arasındadır. Fakat bu sayı salma tavukçuluk şartlarında yetiştirilen ligorin için pek mümkün olmamaktadır. Ligorin cinsi tavuğun bir diğer özelliği ise sıcak bölgelerde bakıldığında yüksek yumurta verimi verir iken soğuk bölgelerde yumurta verimi çok düşük olmaktadır.

Atak-s (Siyah Ataks): Ankara Tavuk Araştırma Enstitüsünün salma tavukçulukta yumurta üretimi için geliştirdiği köy tavuğu gibi melezleme bir ırktır. Siyah renk olması köy tavuğu görüntüsü sağlamanın yanı sıra yerli yumurtacı bir ırk olmasından dolayıdır ki salma yumurta tavukçuluğu yapma isteyen insanların ilk tercihi haline gelmiştir. 20. Haftada ilk yumurtasını vermeye başlamasının yanı sıra yıllık yumurta verimi 270 ila 300 arasında değişmesine rağmen Türkiye deki tüm iklim ve hava şartlarına dayanıklı olması, hastalıklara karşı dirençli olması, yerli ırk olması gibi birçok faktörler salma tavukçulukta en çok tercih edilen bir ırk olmasında büyük rol oynamaktadır.

Kaynak : https://marmarayarkatavukculuk.com
 


Üst Alt