Samancılara maliye denetimi

Sahte bal satışı sene sonuna kadar serbest bırakılmış, firmaların deposunda mal kalmış, satamamışlar.
Mala geleceğine cana gelsin diyorlar, nasıl böyle bi karar alınmış akıl ermiyor,malı heder etmediler ekonomiye kaxandırdılar ellam.sahtebal kadar değeri yok demekki insanların, yada sahtebalı satanlar kadar mı değeri yok desek.

Mala geleceğine cana gelsin diyorlar, nasıl böyle bi karar alınmış akıl ermiyor,malı heder etmediler ekonomiye kazandırdılar ellam. sahte bal kadar değeri yok demek ki insanların, yada sahte balı satanlar kadar mı değeri yok desek.
Gübreye de zamcık gelecek mişmişmiş. Aman ha çizmelerimizi giymeyi unutmayalım. :)

Maliye, ‘’Gerçek Beyanda’’ tutarsızlık var mı ? Yok mu ona bakar, mesela kaç dönüm arazin var ? Bellidir, diyelim ki 10 dm ² arazin var, 10 dm ² alandan ne kadar balya çıkar ? Belli, diyelim ki o sene kurak gitti veya yağışlı gitti, o zamanda geçmiş senelerden emsal verime bakarlar,

Ancak sen 100 dm ² alandan çıkacak kadar balyayı 10 dm ² araziden çıkmış gibi yaparsan orada Çiftçilikten ziyade Ticaret göze çarpar.

Kabul edelim ki arazin az ve hayvanlarında çok ve hayvanların yemini tedarik etmek zorundasın, o zamanda maliye aldığın yere bakar, şayet belli bir limitin altında ve değişik değişik yerlerden aldıysan faturalandırma işlemine bakmaya bilir, ÇKS’minden çoğu insanın ortalama ne ektiği bellidir zaten,

Bunun haricinde Büyük miktarda alım yapmış isen ve bunu hayvanlarına yedirmek için değil de tekrar satmak maksadıyla aldıysan, alım satımda fatura olsa bile piyasayı etkileyerek gerçek tüketicilerde mağdur oluyorsa devlet bunun takibini yapar.

Burada haksız kazanç ve buna bağlı olarak Art niyetli Beyan’da kasıt aranır. Çiftçilerin mevsimsel olarak kendi ürünlerini muhafaza etmek, dış etkenlerden saklamak ile Haksız ve Kayıt Dışı Ticari STOK yaparak Üretici durumda olan çiftçileri mağduriyet ederek piyasayı alt üst etmek başka şeydir.

maliye,ayağa düşmüş,
bırak çiftçi yi,samancıyı,hatta karaborsacıyı,
git kurumlarda,boşa harcanan,"elektrik,doğalgaz,nalburiye,mazot,benzin,kırtasiye, v.s v.s,'nin,
her yıl boşuna ihaleye çıkan,gereksiz milyarlarca tl'nin peşine düş.
bu parti,yada siyasi bir olgu değil.
ayak gördükleri,çiftçi kesimini,her gelen eziyor.
sanki sistemin ana şartı bu.
en büyük neden ne,??
bizim 3-5 kişi bir araya gelemememiz.
sesimizin çıkmayışı.
buda,bize müstehaktır efendiler.

Son düzenleme:
Düşüncenle birlikte haklısın. Ancak bir arkadaşımız (Aşağıda Resmettiğimi) beyanda bulunca bende USUL'den bahsettim. Uygulama veya Usul bu şekilde.

Ekli dosyalar

Maliye, ‘’Gerçek Beyanda’’ tutarsızlık var mı ? Yok mu ona bakar, mesela kaç dönüm arazin var ? Bellidir, diyelim ki 10 dm ² arazin var, 10 dm ² alandan ne kadar balya çıkar ? Belli, diyelim ki o sene kurak gitti veya yağışlı gitti, o zamanda geçmiş senelerden emsal verime bakarlar,

Ancak sen 100 dm ² alandan çıkacak kadar balyayı 10 dm ² araziden çıkmış gibi yaparsan orada Çiftçilikten ziyade Ticaret göze çarpar.

Kabul edelim ki arazin az ve hayvanlarında çok ve hayvanların yemini tedarik etmek zorundasın, o zamanda maliye aldığın yere bakar, şayet belli bir limitin altında ve değişik değişik yerlerden aldıysan faturalandırma işlemine bakmaya bilir, ÇKS’minden çoğu insanın ortalama ne ektiği bellidir zaten,

Bunun haricinde Büyük miktarda alım yapmış isen ve bunu hayvanlarına yedirmek için değil de tekrar satmak maksadıyla aldıysan, alım satımda fatura olsa bile piyasayı etkileyerek gerçek tüketicilerde mağdur oluyorsa devlet bunun takibini yapar.

Burada haksız kazanç ve buna bağlı olarak Art niyetli Beyan’da kasıt aranır. Çiftçilerin mevsimsel olarak kendi ürünlerini muhafaza etmek, dış etkenlerden saklamak ile Haksız ve Kayıt Dışı Ticari STOK yaparak Üretici durumda olan çiftçileri mağduriyet ederek piyasayı alt üst etmek başka şeydir.
Teşekkür ederim yorum tamamen katılıyorum.
Şunun tekrar altını çizmek isterim. Burada maliyeyi haklı çıkaran iki sebep de çok önemli. Biz gübre-tohum-ilaç alırken, destek alırken ve de mal satarken vergi ödüyoruz. Alım satım yapan tüccarın da vergi ödemesi gereklidir. ikincisi de stokçuluk. Çiftçinin kendi ürettiğini değerlendirmesi başka, ucuza alıp kıtlık yaratıp pahalıya satmak başka. Devlet ne iş yarar? Herşeyden önce piyasayı regüle eder. O zaman hayvancıya sahip çıkacak. Bu tarz stokçuluğa kar marjı konusunda düzenleme getirecek. Nadir olsa devlet bu konuda bize çalışmış.
Haa derseniz ki bunu bizi sevdiğinden mi yapmış? Yada rekabet hukukun çok mu saygılıymış? Zannetmem. Daha ziyade para lazım olmuştur.

Mesele stokçuluk falan değil. İktidar kötü yönettiği ekonomi nedeniyle artan üretim maliyetlerinin suçunu başkasına atiyor. 20 yıl önce bu ülkede daha fazla hayvan varlığı vardı saman vb. Daha fazla stok ediliyordu. Duydunuz mu daha önce böyle şeyler ? Tarımla az yada çok uğraşmayan siz saman tüccarı gördünüz mü. Olaya böyle büyük büyük ifadelerle TÜCCAR, STOKÇU ifadeleri getirip yapılan zorbalığı meşru gösterilemez. Vergiden bahsediliyor tarimsal ve hayvansal üretim içinde olanların ödediği vergi kadar kim ödüyor bu memlekette. Geçiniz bunları efendim üretime düşman ziniyetin oyunlarını görmek lazım artık.

Abi o dediğini tarla alırken bizim çiftçiler yapıyor maalesef
Bu o senın anladığın şekil değil yanı mutahıt evın malıyetı e satmış gıbı gorunuyor ordakı amac tapu parasından kaçmak değil %27 veya daha yuksek vergı dılımınden kaçmak bizler garıb işi aldıgımızdan ucuz gösterıyozkı tapuda ıkı bın TL kar edelım dıye

Ben tarlama buğday ekecem, ekinceye kadar bir sürü işçilik yapıcam. bir sürsü mazot parası vercem, daha sonra ekicem, ilacını atıcam, gübresini atıcam, sonunda biçicem (bunlar hep payla tabi ki). Daha sonra 40 derece sıcakta gidip samanı toplıyacam, balya yaptıracam , eve depoya getirecem (bunlarda parayla tabi ki), sonra yağmurdan kardan soğuktan muhafaza etmek için örtü (Branda vs.) alacam koruyacam. Sonra da saman stokçusu diye maliyeci gelip bana ceza yazıcak ve gidecek.

Ay başı geldiğinde de aynı maliyeci ay sonu istatistiği çıkartıp üst makamlara göndererek gururla ''Bakın ben bütün yaz üğraşan ve bir sürü masraf yapan filanca çiftçiye kendi tarlasından çıkarttığı samanı stoklamaktan şu kadar para cezası kestim' diyecek sonra da Bankaya gidip helaliyle maaşını çekecek ve gidecek. Böyle bişey olabilir mi ?

Yorum sizlerin....

maliye,ayağa düşmüş,
bırak çiftçi yi,samancıyı,hatta karaborsacıyı,
git kurumlarda,boşa harcanan,"elektrik,doğalgaz,nalburiye,mazot,benzin,kırtasiye, v.s v.s,'nin,
her yıl boşuna ihaleye çıkan,gereksiz milyarlarca tl'nin peşine düş.
bu parti,yada siyasi bir olgu değil.
ayak gördükleri,çiftçi kesimini,her gelen eziyor.
sanki sistemin ana şartı bu.
en büyük neden ne,??
bizim 3-5 kişi bir araya gelemememiz.
sesimizin çıkmayışı.
buda,bize müstehaktır efendiler.
Yusuf çok haklisin çok

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt