Samancılara maliye denetimi

Biz yıllardır kendi tarlamızdan çıkan sapı depoya koyar kışın satarız ihtiyaç oldukça çevrede iyi bir müşteri portföyümüz de var ancak bundan 7-8 yıl önce sanırım yine böyle bi saman kıtlığı olduğu yıl millet adrese teslim 20-22 tlye saman satarken biz o kadar insafsız olamadık 20 tl ödemeye gönüllü müşteriye 18den verdik hep.

Bu yıl da şuan adrese teslim 24 25 tlye satılıyor biz ortalama 16-18tlden verdik bir kere 20tlden verdik. Kendi malını değerlendiren çiftçiye devlet hiç bir zaman zorluk çıkarmamıştır.

Ben yıllardır kendi ürettiğim nohutu arabamın bagajında sağda solda eşime dostuma satıyorum kimse de ne vergi dedi ne ceza dedi.

Yazdan elinde nakiti ve kapalı yeri olan tüccar tarladan 8tlye alıp içeri taşıması en fazla 10tlye mal ettiği samanı deposundan alacak adama 20tl diye diretirse , maliye gereğini yapar. Yapmış da iyi olmuş. Şuan Balıkesirde samana en çok talep olan illerden birinde bile saman depoda en fazla 18tl. Adrese teslim 20-25 tl arası. Depoda 20tl neymiş fırsatçılıktır. Hiç mi vicdan hiç mi merhamet yok ? Malesef yok. 6 ayda %100 kar ile kim çalışıyor? Kendi malını değerlendirsin orda da piyasada geçer fiyat neyse eyvallah biz de yapıyoruz ancak suistimal ve kötü niyet varsa para cezası bile yeterli değil bence.

Bu olayın aslını bilmiyorum ama kendi tarlasından çıkan mahsüle oranda bir depo yaptıysa devletin bu durumda bi yaptırım yapacağını hiç sanmıyorum. Devlet üreticiyi de tüketiciyi de korumak zorunda. İşini yapsa bi dert yapmasa bi dert.

Bizim üretici olarak devlete değil sizden malı 5tlye alıp 15tlye satan tüccara karşı birlik olmamız gerek. 2 yıl öncec 7.5 tlye sattığım leblebilik nohutu bir sonraki yıl 5 tlye geçen yıl da 4tlye sattım. Fiyatlara bakıyorum markette pazarda kuruyemişçilerde bi düşme yok. Kuruyemiş mağazaları 30tlye kadar satıyor. Buna ses çıkarmak gerek.

Ben %50si 10 numara , %40ı 9 numara kalanı 8 numara ve %2 kırık veya çok küçük nohut ve toprak ile fire verdiğim beyaz yemeklik nohutu 3 yıldır perakende 10tlye satıyorum. Bundan daha düşük kalite nohutlar pazarda markette 15 tl. Tüccar bu yıl bana 6.5 tl fiyat verdi geçen yıl 7.5 tl vermişti. Alacak firesini eleyecek kalanı iki katına satacak. Üreticinin bu ürünlerini satarken sesi çıkması gerekiyor. Kooperatifleşmesi gerekiyor. Birlik olması gerekiyor. Biz napıyoruz komşu iyi verim aldığında traktörünü arabasını yenilediğinde onu kıskanıyoruz.

İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım bence.

Tum kuyumcular vergısiz doviz buroculugu yapiyor odedikleri vergi bakkal ve berber misali onlara denetim yok sap samanciya var.Koyluyu zincirin en zayif halkasi goruyorlar mercedeslere yakit yandasin cuzdanina para satafata kaynak lazim

Biz yıllardır kendi tarlamızdan çıkan sapı depoya koyar kışın satarız ihtiyaç oldukça çevrede iyi bir müşteri portföyümüz de var ancak bundan 7-8 yıl önce sanırım yine böyle bi saman kıtlığı olduğu yıl millet adrese teslim 20-22 tlye saman satarken biz o kadar insafsız olamadık 20 tl ödemeye gönüllü müşteriye 18den verdik hep.

Bu yıl da şuan adrese teslim 24 25 tlye satılıyor biz ortalama 16-18tlden verdik bir kere 20tlden verdik. Kendi malını değerlendiren çiftçiye devlet hiç bir zaman zorluk çıkarmamıştır.

Ben yıllardır kendi ürettiğim nohutu arabamın bagajında sağda solda eşime dostuma satıyorum kimse de ne vergi dedi ne ceza dedi.

Yazdan elinde nakiti ve kapalı yeri olan tüccar tarladan 8tlye alıp içeri taşıması en fazla 10tlye mal ettiği samanı deposundan alacak adama 20tl diye diretirse , maliye gereğini yapar. Yapmış da iyi olmuş. Şuan Balıkesirde samana en çok talep olan illerden birinde bile saman depoda en fazla 18tl. Adrese teslim 20-25 tl arası. Depoda 20tl neymiş fırsatçılıktır. Hiç mi vicdan hiç mi merhamet yok ? Malesef yok. 6 ayda %100 kar ile kim çalışıyor? Kendi malını değerlendirsin orda da piyasada geçer fiyat neyse eyvallah biz de yapıyoruz ancak suistimal ve kötü niyet varsa para cezası bile yeterli değil bence.

Bu olayın aslını bilmiyorum ama kendi tarlasından çıkan mahsüle oranda bir depo yaptıysa devletin bu durumda bi yaptırım yapacağını hiç sanmıyorum. Devlet üreticiyi de tüketiciyi de korumak zorunda. İşini yapsa bi dert yapmasa bi dert.

Bizim üretici olarak devlete değil sizden malı 5tlye alıp 15tlye satan tüccara karşı birlik olmamız gerek. 2 yıl öncec 7.5 tlye sattığım leblebilik nohutu bir sonraki yıl 5 tlye geçen yıl da 4tlye sattım. Fiyatlara bakıyorum markette pazarda kuruyemişçilerde bi düşme yok. Kuruyemiş mağazaları 30tlye kadar satıyor. Buna ses çıkarmak gerek.

Ben %50si 10 numara , %40ı 9 numara kalanı 8 numara ve %2 kırık veya çok küçük nohut ve toprak ile fire verdiğim beyaz yemeklik nohutu 3 yıldır perakende 10tlye satıyorum. Bundan daha düşük kalite nohutlar pazarda markette 15 tl. Tüccar bu yıl bana 6.5 tl fiyat verdi geçen yıl 7.5 tl vermişti. Alacak firesini eleyecek kalanı iki katına satacak. Üreticinin bu ürünlerini satarken sesi çıkması gerekiyor. Kooperatifleşmesi gerekiyor. Birlik olması gerekiyor. Biz napıyoruz komşu iyi verim aldığında traktörünü arabasını yenilediğinde onu kıskanıyoruz.

İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım bence.
Sezon gelince gübreye ilaca gereksiz zam yapılınca nerdee maliye

Arkadaşlar sezonun da 30 kuruş olan samanı şimdi 1 liraya satmak ne kadar doğru sizce bu firsatciliğa girmezmi

Arkadaşlar sezonun da 30 kuruş olan samanı şimdi 1 liraya satmak ne kadar doğru sizce bu firsatciliğa girmezmi
Niye fırsatcılık olsun? O adam ona para baglıyor risk alıyor. Depolama masrafı ediyor, küflenme yanma su alma vs risklerini alıyor. Adamın malı küflense 30 kurusunu geri iade edecekmisiniz yada saman 10 kurusa düşse adamın zararını verecek misiniz

Arz talep meselesi bu, serbest piyasa kimse kimseye zorla satmıyor. Hayvanı olan insanda tedbirli olsun yazdan ucuzken samanını sapını alsın.

Niye fırsatcılık olsun? O adam ona para baglıyor risk alıyor. Depolama masrafı ediyor, küflenme yanma su alma vs risklerini alıyor. Adamın malı küflense 30 kurusunu geri iade edecekmisiniz yada saman 10 kurusa düşse adamın zararını vermiyecek misiniz?

Arz talep meselesi bu, serbest piyasa kimse kimseye zorla satmıyor. Hayvanı olan insanda tedbirli olsun yazdan ucuzken samanını sapını alsın.

O zaman bu mantıkla kimse gübre ilaç çok pahalandı diye ağlamasın. Ekilişi olan yazdan gübresini ilacını ucuzken alsın. Arz talep meselesi fiyat çok diyorsa almasın. İlaca gübreye para bağlıyor adamlar deposu yansa zararını ödeyecek misin? Sezonda ilaca gübreye %20 zam yapan tüccara kızıyoruz da 6 ayda %100 kardan fazlasını isteyen saman depolayana hak mı oluyor ?

Ben kendim yapıyorum aynı şeyi kendi sapımı samanımı koyuyorum hayvancılık yapmıyorum kışın satıyorum ancak bu işin de ticaretin de bi sınırı bi insafı bi vicdanı vardır. Herkes kendisine yakışanı yapar ne diyim depoda 20 tl saman hele bi de trakyada? Ne diyim el insaf o paranın hayrını görebilecekse satsın..

O zaman bu mantıkla kimse gübre ilaç çok pahalandı diye ağlamasın. Ekilişi olan yazdan gübresini ilacını ucuzken alsın. Arz talep meselesi fiyat çok diyorsa almasın. İlaca gübreye para bağlıyor adamlar deposu yansa zararını ödeyecek misin? Sezonda ilaca gübreye %20 zam yapan tüccara kızıyoruz da 6 ayda %100 kardan fazlasını isteyen saman depolayana hak mı oluyor ?

Ben kendim yapıyorum aynı şeyi kendi sapımı samanımı koyuyorum hayvancılık yapmıyorum kışın satıyorum ancak bu işin de ticaretin de bi sınırı bi insafı bi vicdanı vardır. Herkes kendisine yakışanı yapar ne diyim depoda 20 tl saman hele bi de trakyada? Ne diyim el insaf o paranın hayrını görebilecekse satsın..
Ben ticaretini yapmıyorum hayvanlarım için depoluyorum. Ancak depolasam değil 20 liraya piyasası 50 liraysa 50 ye satarım. Ticaret bu.

Gübre ilaçın zamlı pahalı satılması değil sorun siz anlayamamıssınız o konuyu. Sorun şu: gübreye, ilaca, mazota %90 zam gelirken sattığımız mahsule %30 bile zam gelmemesi. Masrafın artarken mahsulün değer bulamaması. Buğday sezonda 2 liradan satılsaydı kimse çıkıp gübre mazot pahalı demezdi çünkü ürünüde değerlenmiş olurdu. Ayrıca gübreyle ilaçla saman bambaska konular. Saman arz talep üzerine fiyatı artan bir ürün. Yazın buğdaylar biçildiğinde sapını samanını hesap edemeyende kusura bakmasın katlanacak o fiyatlara. Ben enayimiyim 10 bin balya lazımken 15 bin yaptırıyorum. Bu işler böyle.

Ticaretin , dini imanı olmaz, biz heç görmedik öylesini, serbest piyasa belirler, devlet fahiş fiyatlar olursa malını ucuz sat diyemez sadece mal ithal edip piyasaya ucuz mal sürer.zaten faiz haram ticaret helal demişler , her türlü yalan , dolan ticaret adı altında yapılıyor, faiz bu şekil ticaretin yanında yedi yunmuş, iş güzarın biri vergi levhasız bir samancıyı şikayet etmiş durum bundan ibaret, gübreciler ilaççılara gelirsek ben ihya olanı görmedim hepsi paket oluyor merak etmeyin, ticaret adı altında yapılan dümen bir gün katmerli geri dönüyor, biz tohumu , mazotu, gübreyi alıyoruz aylar önce niye bi nebze olsun kar edebilmek için, isteyen malını istediği fiyata satsın çiftçide tedbirini alsın yıllardır aynı terane , koop köylüyü öperken tüccar niye öpmesin , öptürmeyin kardeşim kimseye kızmaya hakkımız yok.serbest piyasa ekonomisi karaborsa yapmadıktan sonra sıkıntı yok

Trakyada depolara yapılan baskın doğru olduğunu ilk ağızdan duydum. Gelip tutanak tutup gidiyorlarmis. Büyük ihtimalle sonrası ceza gelecek.

Valla ben sizlere katılmıyor değilim. Tamam ticaret eyvallah ama ben kendi açımdan böyle durumlarda hem tüccarın hem de çiftçinin tutumunu doğru bulmuyorum. Yazın 8-10 tl olan samanı hayvancı zora düşünce 25tlye satmak benim içime sinmiyor. Hayvancılık yapmıyorum ancak arazisi olmayan hayvancılar da süt parasıyla 1-2 aylık yemini samanını alıyor onlara da yazık değil mi ? Çiftçi buğdayı az ekti diye hayvancı mı çekmeli cezasını ? O adam da ben samanı şu kadardan aldım süt parası yetmiyor dese pahalı satsa zam istese ekonomi bir kısır döngüye giriyor herkes zam yapıyor herkes zarar görüyor. Nakidi olan parasına para katıyor olan yine sana bana garibana oluyor.

İlaç gübre bayisini de Tkk'yı da savunmuyorum herkes kimi eline düşürürse ona yürüyor. Nohutu 7.5 tlden sattığım yıl 9 tl fiyat verilip 10 tl diye direten çiftçiler gördüm malı elinde kalıp ertesi yıl 5e vermek zorunda kaldılar. Bi yıl turşuluk biberiyeleri 5-6-7tlye fabrika müdürlerini köy kahvelerinde peşlerinde kovalatarak sattı çiftçi ertesi yıl 1.30 liraya %30 firelere sesini çıkaramayarak fabrikaların kapısında yattılar. Bu işler böyle olmak zorunda değil.

Serbest piyasa herşey arz talep meselesi tamam. Devlet müdahele edecek etmeli de ama ettiğinde de şikayetçi olmak saçma değil mi ? Devlet işini yapsa bir dert yapmasa bir dert.

Çiftçinin malı değerinde satılırsa dediğiniz gibi buğday 2tl olsa üretici açısından çok güzel ama tüketici aç kalır ekmek 2.5 tl olur. Devlet 1.5tlye çekecek fiyatı eyvallah ama aradaki farkı da destekleyerek üreticiyi teşvik edecek. Son yıllarda desteklemeler fazlasıyla artmasına rağmen yetersiz. Dekara 50 tl mazot gübre desteği verse faturada 20 kuruş hububat desteği verse ozaman dert etmeyiz, tüketici de zarar görmez.

Devlet üzerine düşeni tam yapsın eyvallah ama böyle üretici de tüccar da tüketici de ibre kendine döndüğünde bu kadar insafsız olmasın. Ticaretin dini de olmalı imanı da olmalı buna katılmıyorum

Sevgili abilerim, hayvancıyla çiftçiyi karşı karşıya koymaya gerek yok. Burada bir kaç önemli nokta var bence.
Türkiyede ağzını açan ekmek pahalı, domates pahalı, et pahalı, süt pahalı diyor. Hayır ucuz bile. Pahalı olan çiftçinin girdileri.
Stokçuluk tartışmasına gelince devlet bir politika olarak stokçuluğu engellemelidir. Ama kimin stokçuluğunu? Üreticinin mi tüccarın mı?
Bir mal yazdan kışa para yapıyorsa yada tüccar sadece bunu erken alıp bekleterek para kazanabiliyorsa bu işi çiftçi de yapar. Yapmalıdır da.
Peki bizi stoklamaya iten şey nedir? Biz istemezmiyiz malı çıkardığımız gibi paraya çevirelim. Ama iyi paraya. Maaleswf olmuyor. O yüzden saklıyoruz. Bu düzeni biz kurmadık. Fakat yine de stoklayanın kim olduğuna bakalım diyorum.
Şunu da söylemek isterim ki patates ve soğan çiftçi stokladı diye çok zamlandı diyenlerle karıştırılmak istemem. Ne o kadar akılsız ne de kötü niyetli olmadığımı düşünüyorum.
Kendimden bir örnek vereyim. Temmuzda 1320 tl bile fiyat alamadığım bora cinsi buğdayımı yakın zamanda 1570tlye sattım. 7 ayda 250tl fark yaptı. Durduğu yerde yüzde 19. Böyle bir şansım varken neden temmuzda satayım? Ben satayım da tüccar mı alıp şimdi satsın? Yada daha kötüsü TMO mu alıp benim buğdayımdan para kazansın? Kısacası bu tarz alışverişin önünü açan devlet.

Böyle giderse samanı bilmem ama iki seneye kırmızı et baya bi zamlanacak bu kadar ağır maliyetten kâr etmek imkansız , 30 simental vardı bi baktım yarısını satmışım, ben bakamıyırsam kimse bakamax herkes dişi kestiriyor , biraz duraklıyacam baktım olmuyor, kalanları da satacam, kimin hammalıyım ben , sütçü, kasap, veteriner , sümüklü yemci hepsi köşe oldu, köylü en garibanı , 365 gün yapılan hizmet zarar yazıyor.

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt