Sebze fiyatları Mayıs'ta neden çok düştü...

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,264
Konum
Bilecik

Mayıs ayında enflasyonda yaşanan sert düşüşte gıda fiyatları önemli rol oynadı. TÜFE endeksi yüzde 0.21 gerilerken fiyatı yüzde 60 düşen sivri biber, yüzde 51 düşen dolmalık biber ve yüzde 45 düşen salatalık en çok ucuzlayan ürünler olarak öne çıktı.Sebze ve meyve fiyatlarındaki gerilemenin arkasında ani iklim değişiminden sonra üretimin bir anda artmasının büyük etkisi bulunuyor.

SERA BİTTİ TARLA BAŞLADI

İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği Başkanı Burhan Er, sebze fiyatlarındaki düşüşte bölgeler arasındaki mevsimsel farklılıkların ortadan kalkması ve tarla sezonuna geçişle birlikte bir anda artan üretim miktarının etkili olduğunu söyledi.

Er, '12 Mayıs ' ta yaptığımız açıklamada sebze meyvede çok büyük ucuzlama olacağının sinyalini vermiştik. Sera ürünlerinin bitmesiyle birlikte tarla ürünlerinin üretimi başladı. Küresel ısınmayla birlikte iklimdeki denge bozulmuş durumda. Bu nedenle sebze ve meyve üretimi bir anda gerçekleşiyor. Bu da fiyatların hızlı şekilde aşağı gelmesine neden oluyor. Önceden bir bölgede yetişen ürün, daha sonra başka bölgede yetişmeye başlıyordu. Ama, bölgesel iklim farkları ortadan kalkınca üretim şekli de değişti' dedi.

Er, limon fiyatlarındaki yükseliş için ise bu ürünün tomurcuk döneminde gerçekleşen yağışlardan kaynaklandığını, önümüzdeki dönemde ithalatın artırılmaması durumunda yüzde 10 ile 20 arasında bir artışın daha gerçekleştirilebileceği bilgisini paylaştı. Er ayrıca son yağışlardan sonra mevsimi biten çilek fiyatlarında da yükseliş beklediğini söyledi.

ÜRETİM ARTIŞI İLE İLGİLİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Şube Müdürü Rıza Uysal da yaşanan düşüşlerin normal olduğunu kaydetti. Havaların Antalya ' da ve diğer üretim bölgelerinde ısındığı için üretimin arttığını belirten Uysal, 'Yaşanan düşüşler tamamen üretim artışı ile ilgili. Biz zaten bu düşüşü geçtiğimiz ay tahmin etmiştik' dedi.

Bundan sonraki dönemde üretimin iç kesimlere kaymaya başlayacağını belirten Uysal, fiyat düşüşlerinin de genel olarak duracağını kaydetti. Uysal, limon fiyatlarındaki yüzde 30 ' luk artış hakkında da şunları söyledi:

'Limon ilk hasata başlandığında bir miktar yükseliş olmuştu ama hasatla birlikte fiyatlar dip yapmıştı. Şimdi üretim miktarı düşünce depo maliyetleri ortaya çıkmaya başladı ve fiyatlarda da yükseliş yaşandı.'

Mayıs ayında açıklanan verilere göre fiyatı en çok düşen ürünler şöyle sıralandı:

Ürün Değişim (%)

Sivri biber -60,11
Dolmalık biber -51,32
Salatalık -45,15
Taze fasulye -43,99

Bu sebzelerin bugün itibariyle İstanbul Hali ' ndeki en düşük ve en yüksek satış fiyatları ise şu şekilde:

Ürün En Düşük En Yüksek

Sivri biber 0.50 TL 0.80 TL
Dolmalık Biber 0.30 TL 0.60 TL
Salatalık 0.20 TL 0.35 TL
Taze Fasulye 0.80 TL 1.20 TL
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt