• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Seracılık dosyası ve sera yapım teknikleri

Hermiyas

Trakkolik Üye
Belkıs Üner, Yazarlar
tarimgozlem Yorum Yok
Seracılık dosyası ve sera yapım teknikleri

Sera bitkinin doğal ortamda hava şartlarına bağlı kalmadan uygun ortamın sağlanması için belirli standartlar da projelendirilerek cam, fiberglas, plastik örtü malzemesi kullanılarak kurulan yapılardır. Ticari amaçlı olduğu gibi hobi amacıyla kurulan bahçe seraları mevcuttur. Ticari amaçlı olanlar büyüklükleri üretim yapılan bitki çeşidine göre değişiklik gösterir. Isı nem, hava ve toprak şartları kontrol altına tutularak, fide, fidan, kültür bitkileri ve tohum üretme işleri buralarda yapılır.

Dünyada en çok ABD, Japonya ve Hollanda seracılıkta başı çekmektedir. Günümüzde seralar manuel kontrol edildiği gibi otomatik kontrol sistemli olanları da Antalya bölgesinde uzun süredir kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk seracılık Antalya’da yapılmış ve bugün tüm ülkede uygulanmaktadır. Evlerimizde balkon camlama sistemleri de bize hobi olarak sera uygulama ortamını sağlamakta, kış bahçeleri yapmamız için oldukça uygundur.

Seracılıkta örtü malzemesi plastik olduğu zaman maliyet düşüktür, cam ve fiberglas malzeme kullanıldığında maliyette artış olmaktadır. Bir serada 4-5 ürün alına bilinir, bu üreticinin aynı ortamda devamlı üretim halinde olması demektir. Sera yapımlarındaki hatalar hem ürün yetiştirmede aynı zamanda kalitede düşüklüğe sebep olmaktadır.

Sera yapımında çevreler faktörler dikkate alınmak zorundadır. Bunlardan özellikle, ışık, su, sıcaklık, hava hareketleri, tabansuyu, yön, ulaşım, toprak ve topoğrafya çok önemlidir.

IŞIK: Yeşil bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için en önemli faktörlerdendir. Bitkilerin her birinin güneşlenme süreleri farklıdır. Işık havanın karbondioksiti ile topraktan aldığı su ile birleşerek bitki gelişimi için gerekli olan karbonhidratlar oluşur. Özellikle soğuk iklimli bölgelerde bitkilerin güneşlenme süresi ne kadar uzun sürerse gelişimleri de o derece verimli olur. Sıcak güneşli bölgelerde de seralarda gölgelendirme yaparak yazın öğlen saatlerindeki güneşlenmeyi azaltarak bitkiyi korumuş oluruz. Cam ve plastik malzemeli seralarda üstüne kireç püskürtülerek, otomatik seralarda ise güneş perdeleri sayesinde gölgelenme uygulanır.

SICAKLIK: Sera içinde sıcaklığın yüksekliğini çevre faktörleri de etkilemektedir. Yakında bina mevcut ise kayalık bir bölge varsa, çevresinde ormanlık bir alan bulunmakta ise ortam havasında sıcaklık artışı olacak bu da sera sıcaklığını etkileyecektir. İlk sera kurulma aşamasında bu faktörlere dikkat etmeliyiz, kışın bizim için avantaj olan durum yazın dezavantaj olmamalıdır. Ne çok rüzgarlı nede durgun havanın olduğu bölge tercih edilmelidir. Isıtma ve soğutma maliyetleri ekonomik bölge seçilmelidir. Isıtma sistemleri doğalgaz, LPG, kömür, elektrik, güneş enerjisi olmak üzere bizim için ekonomik olan seçilmelidir.

HAVA HAREKETLERİ: Bölgedeki rüzgar durumu sera kurulmadan önce incelenmelidir. Rüzgarlı bir bölge ise kesinlikle sera dışına rüzgar perdeleri tesis edilmelidir. Şiddetli rüzgarla, kötü hava koşulları korunmasız seraları yıkabilir. Örtü malzemelerin yırtılmasına, uçmasına sebep olabilir. İyi izolasyon mevcut değilse sera içindeki havanın dışarıya çıkmasına veya kötü havanın içeriye girmesine sebep olur. İçerdeki hava bitki sıcaklığı için fazla ise havalandırma veya klima sistemleri çalıştırılarak uygun ortam sağlanır.

TOPRAK VE TOPOĞRAFYA:
Sera toprağı kaliteli olmalıdır. Her bitki sökümünden sonra toprak ilaçlanmalı, dezenfekte edilmeli ve gübreleme yapılarak toprak güçlenmesi sağlanmalı. Taban suyunun yükselmesi istenmeyen durumdur fazla suyun atılması için drenaj sistemi kesinlikle kurulmalıdır. Arazi topoğrafyası sera yeri seçiminde önem arz etmekte, eğimli arazide işçilik zor olduğu gibi sulamada da sıkıntı olabilir.

YÖN: Güneşlenme süresinin uzun yönler tercih edilmeli bunlar genellikle güney, güney-doğu, güney-batıya bakan taraflar olmalıdır. Bitkiler dikim yapılırken büyüdüklerinde birbirlerine asgari gölge yapmalıdır. Bitki sıraları güney –kuzey doğrultusunda olmalıdır. Seraların en iyi şekilde ısınmaları için seranın doğu-batı yönünde yönlenmeleri gerekir.

SU:
Kullanılan suyun kalite kontrolü yapıldıktan sonra kullanılması tavsiye edilir.Suyun yüksek ph değeri bitkinin besin maddesini topraktan almasına engel olur. Toprağın tuzlanmasına bitkide stres yaratmasına verim ve gelişim bozukluğuna nedendir.

ULAŞIM: Seranın yerini seçerken, anayola, pazara, limana, soğuk hava deposuna, işçi nakliyesinde ulaşılabilinir olmasına dikkat etmeliyiz.
 


Üst Alt