• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Seracılık paketi açıklandı. Seracılık kredisi koşulları neler?

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
8,602
Konum
Bilecik

Berat Albayrak'ın duyurduğu seracılık paketi, Ziraat Bankası Müdürü Hüseyin Aydın tarafından açıklandı. Seracılık kredisi koşulları neler?
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın duyurduğu seracılık paketi, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından açıklandı. Seracılık kredisi koşulları neler?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 7 Şubat’ta katıldığı TİM Delegeler Şurası’nda, gıda enflasyonu konusunda kısa, orta ve uzun vadeli adımları atmaya başladıklarını belirterek, fırsatçılığı engellemek amacıyla en ağır adımların atılacağını vurgulamıştı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, seracılık kredi paketi ayrıntılarını bugün açıkladı.
Seracılık kredi paketi
Albayrak, seracılık kredisi hakkında şu açıklamayı yapmıştı:

“Seracılık için yüksek kapasite ve verimlilik sağlayacak bir paketi Ziraat Bankamız yarın Antalya’da açıklayacak. Açıkçası detayları konuştuğumuzda inanılmaz cazip buldum. Özellikle kış aylarında oluşan fiyat artışlarının önüne geçebilmek amacıyla serada da vatandaşın mutfağına olumsuz etkide bulunmaması için güçlü bir program içerisinde desteleyecek bu paketi açıklayacağız.

Seralar için bu paketin yanında bir önemli adımı da kamu olarak biz atacağız. Özellikle sera konusunda kamu olarak bu işin içinde stratejik bir yatırım yapılanmasına girip bu piyasada da biz biraz olacağız. Bu çok önemli bir nokta. Dolayısıyla özellikle önümüzdeki kış bu konunun artık bir daha Türkiye gündeminde olmaması için gerek sektörün desteği ve teşviki gerekse kapasite ve verimlilik noktasında devletin olması gerektiği oranda piyasanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sahada olacağız.”

Seracılık paketi
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, seracılık kredi paketinin ayrıntılarını Antalya’da açıkladı. Seracılık paketi kapsamında verilecek seracılık kredisi, 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıl vadeli olacak.

Seracılık kredisi koşulları neler?
Yeni sera yatırımları ve mevcut seraların modernizasyonu konusundaki krediler ve vade sürelerini açıklayan Aydın, yeni sera yapacaklar, atıl durumdaki seralar ve mevcut seraları modern hale getirmek isteyenleri kapsadığını belirterek, seracılık paketi ile totalde 7 yıl vadeli, iki yıla kadar anapara ödemesiz ve yatırım miktarının yüzde 75’ine kadar, yüzde 8,25 faizle kredi imkanı olduğunu açıkladı.

Hüseyin Aydın, ayrıca 14 ay vadeli işletme kredisi sağlanacağını da kaydetti.

Ziraat Bankası şubelerinden seracılık kredisi için başvurular bugünden itibaren alınmaya başlandı.
 


Üst Alt