Sıfır NHTR.6 120 mi, 2. el Case Maxxum 110 mu

Merhaba,

Bu tür konuları ilgiliyle takip ediyorum zaman zaman da yorum yapmaya çalışıyorum.

Bu kez konu açma sırası ben de deyip işe koyuldum.
,
Çeltik, buğday ve ayçiçeği tarımı yapıyoruz.
Çeltik toprak hazırlığı ve ekimi ile Ayçiçek toprak hazırlığı ve ekimi çakıştığı için ( 15 Nisan - 10 Mayıs arası ) , zaman zamanda çeltik hasadı ile buğday ekim öncesi toprak hazırlığı çakıştığı için 2 traktör kullanıyoruz.

Bunlardan biri 2005 model Same Sİlver 110. Same' yi 2011' den beri kullanıyoruz. Diğeri de 2014 model Case Max Pro 100.

Same yi Laserli tesviye, sürüm, goble işlerinde kullanıyoruz.
Case' yi de yine sürüm, goble, ilaç, gübre, tırmık, ciguli vb. işlerde kullanıyoruz.
Case' ye çeltik ekimi ile birlikte dar tekerlekleri takıp Mayıs başından temmuz sonuna kadar yani çeltik ilaç & gübre işleri bitene kadar dar lastikleri çıkarmıyoruz. Bu sırada diğer işleri ve buğday hasatı sırasındaki taşıma işlerini falan Same ile yapıyoruz.

Özetle Same yi yavaş yavaş değiştirsek mi düşünmeye başladık. Kafamızda 2 traktör var.

Bütçemizi biraz zorlayarak ya sıfır NHTR.6 120 ve ya 2. el Case Maxxum 110 almayı düşünüyoruz. Alacağımız traktör ile birlikte dışarıya lazerli tesviye işi de yaparız belki.

Case daha donanımlı, daha konforlu, piyasada temiz 2. el bulmak zor gibi.

NH' de sıfır olduğu için biraz daha pahalı ancak sıfır traktörün garanti vb. durumu daha avantajlı sanki?

Sıfır Max Pro 100' ün yanına Case Maxxum 110 olsa :) ikisi de kırmızı olurdu, abi kardeş çalışırlardı :)

Siz olsanız hangisi tercih ederdiniz, nasıl bir yol izlerdiniz?

T 6020 elite dusunseniz sifir fiyati cokmu pahali gelir veya ikinci el temizinden t6020 6060 gibi cunku nhlerin pazari bariz ustun ve t serisini dememdeki sebep ise yerli montaj olunca cekinmiyor degil insan cunku fiyat farki doguyor ve bu farkta illaki kaliteye yansimaktadir ama yerli montaj olmayla jx serileri gibi degil tabi tr 6seriside buyuk kismi avrupa donanimli traktor memnun kalirsiniz :)

Merhaba,

Bu tür konuları ilgiliyle takip ediyorum zaman zaman da yorum yapmaya çalışıyorum.

Bu kez konu açma sırası ben de deyip işe koyuldum.
,
Çeltik, buğday ve ayçiçeği tarımı yapıyoruz.
Çeltik toprak hazırlığı ve ekimi ile Ayçiçek toprak hazırlığı ve ekimi çakıştığı için ( 15 Nisan - 10 Mayıs arası ) , zaman zamanda çeltik hasadı ile buğday ekim öncesi toprak hazırlığı çakıştığı için 2 traktör kullanıyoruz.

Bunlardan biri 2005 model Same Sİlver 110. Same' yi 2011' den beri kullanıyoruz. Diğeri de 2014 model Case Max Pro 100.

Same yi Laserli tesviye, sürüm, goble işlerinde kullanıyoruz.
Case' yi de yine sürüm, goble, ilaç, gübre, tırmık, ciguli vb. işlerde kullanıyoruz.
Case' ye çeltik ekimi ile birlikte dar tekerlekleri takıp Mayıs başından temmuz sonuna kadar yani çeltik ilaç & gübre işleri bitene kadar dar lastikleri çıkarmıyoruz. Bu sırada diğer işleri ve buğday hasatı sırasındaki taşıma işlerini falan Same ile yapıyoruz.

Özetle Same yi yavaş yavaş değiştirsek mi düşünmeye başladık. Kafamızda 2 traktör var.

Bütçemizi biraz zorlayarak ya sıfır NHTR.6 120 ve ya 2. el Case Maxxum 110 almayı düşünüyoruz. Alacağımız traktör ile birlikte dışarıya lazerli tesviye işi de yaparız belki.

Case daha donanımlı, daha konforlu, piyasada temiz 2. el bulmak zor gibi.

NH' de sıfır olduğu için biraz daha pahalı ancak sıfır traktörün garanti vb. durumu daha avantajlı sanki?

Sıfır Max Pro 100' ün yanına Case Maxxum 110 olsa :) ikisi de kırmızı olurdu, abi kardeş çalışırlardı :)

Siz olsanız hangisi tercih ederdiniz, nasıl bir yol izlerdiniz?
Söylediğin markalar için yorum yapamam kullanmadığım için ama sıfır her zaman sıfırdır biraz paraya kıyıp sıfır almak daha mantıklı

Abi 3 modelin de maksimum gücü yaklaşık aynı olsa da minimum güçleri arasında çok fark var. Akrabamızda TR6.120 var, onlar motordan memnunlar ama o kalıba 112 hp düşük geliyomuş..

TR6.120 110+20 hp,TR6.130 120+20 hp,TR6.140 130+10 hp ve motor torkları yükseliyor.Trakya toprağı sert gördüğümüz kadarıyla.Motor max güçlerine bakıp karar vermek yanlış oluyor, Rated Power (Artan, net güç), Nominal Güç verileri önemlidir.

TR6.120 ağırlıklarla birlikte 6.020 kg

T6020 elite ek ağırlıklarla birlikte 5.900 kg

Arada çok fark yok. TR6.120 in ağırlığının fazla olması biraz garip...

Eğer T6020 elite de sorun yok ise, TR6.120 de de sorun olmamalı.

Ek güç ile 130 bg, 6.020 / 130 = 46

Bg başına 46 kg düşüyor.

TR6.120 ağırlıklarla birlikte 6.020 kg

T6020 elite ek ağırlıklarla birlikte 5.900 kg

Arada çok fark yok. TR6.120 in ağırlığının fazla olması biraz garip...

Eğer T6020 elite de sorun yok ise, TR6.120 de de sorun olmamalı.

Ek güç ile 130 bg, 6.020 / 130 = 46

Bg başına 46 kg düşüyor.

Tork, döndürme kuvvetinin bir ölçüsüdür.Krank milini çevirme kuvvetidir.80-66 80 hp, 280 n.m. , TD 75 75 hp, 300 n.m. 3500 kg motor ağırlığında ivmelenme (hızlanma) iyidir. Motor ağırlığı 6 ton ise motor torku 550-600 n.m. olursa benzer nitelikte olur.Ekipmanla da çalışırken motor zorlandığında ek güç üretimi kullanılıyor.Bunun için TR6.130 120+20 hp daha kullanışlı olur fikrindeyim.
Bu sınıfta traktör kullanan arkadaşlar var.Deneyim sorsak iyi olur.