Sikintidayim yardim istiyorum

Sayin trakklup ahalisi arkadaslarim. 2009 dan bu yana siteye uyeyim. Kirdigimiz arkadaslar da olmustur faydamiz olan arkadaslarda..
Ben kuru uzum ureticisiyim. 3 yil once 5 tl olan uzumumu su an 3 tlye saymak zorundayim. Ayni uzum avustralyada 2.7 dolar. California da 3 dolarin uzerinde. Burada hata kimde. Ben uzum yetistirmekle hata mi ediyorum. Yoksa uzumu yetistirmeyi mi bilmiyorum.
Ya da sorun sizce nerede ???
Yalniz bir ricam bu konuya yanit yazacak arkadaslarim mazot isci ve gubre ilac parasini kendi odeyen ve yil sonunda hesabini kendi cikaran arkadaslarim olsun. Yoksa babasinin aldigi traktore binip te algidan vergiden haberi olmayan coluk cocuk yazarsa atmasi kolay derim sadece.. Ya da yok yilinda patates yetistiripte kilosunu 5 tl den satan erzurumlularda konuyu kilitlemeden adam gibi takip etsin yeter. Sadece ben konu actigimda tureyen zibidilerde uzak dursun lutfen.
Bu yil rusya ile kotu olduk seftali yi kilosu 70 krs tan hale 40 krs tan suluga verdik. Isci yevmiyesi 55 tl beyler dikkatinizi cekerim. Kovaci 80 tl. Size zor gelmezmi 7-8 yasindaki seftaliyi koklemek. 15-20 yasindaki bagi koklemek. Hadi kokledim misir ektim diyelim. 3 yildir 70 krs. Domates ektim 3 yildir 23.5 krs. Pamuk ektim 1600 tl. Destegi 75 krs mus. O miktar benim capa yevmiyemi karsilar ancak. Insan bulmakta ayri bir dert.
Konustukmu iktidari elestiriyorsun diyorlar. Kimseye bi sey demiyorum bunun cevabini beraberce bulalim. Not: Ciftcilikle alakasi olmayan sadece memur olan ama cikari icin burada olan arkadaslardan istegim biraz empati yapin ciftcinin yerine koyun kendinizi.
Yardimlariniz ve tavsiyeleriniz icin simdiden cok tesekkurler. Bu mesaji uzum sergisi beklerken yaziyorum bilginiz olsun.

Öncelikle geçmiş olsun.bu konulara pek önem verilmiyor.dönem dönem tek çeker çiftçekere çevirmek,3 silindir mi 4 silindir mi,traktörlerde ki ağırlıklar,son olarakta eksantrik milini değiştirmek.sitemizde bu tip konulara daha fazla talep var.bunu bende üzülerek takip ediyorum.yazılan bir yoruma meydan okumak gibi.yapacak birşey yok.inşallah düzelir düzelmesi dileğiyle

Ayrıca ayçiçeklerimiz 100 kg dönümüne verdi.çok kötü.Balkabağı ektim 13 dönümé yakın ne arayan var ne soran.inanıyorum ki sitede birçok arkadaşım da harç borç içinde.inşallah hepimiz için en hayırlısı neyse o olur.

ydincbayram arkadaş ALLAH yardımcın olsun. yazdıklarının tamamına katılıyorum. kanaatim şudur ki artık eskisi gibi bir evde 1 kişi çalışıp diğer hane halkı evde duramayacak.ya biz ikinci bir iş arayacağız ya imkanlar dahilinde ürün çeşidini arttıracağız ,az yerden çok mal çıkarmaya çalışacağız yada üzgünüm ki silinip gideceğiz.

Tum ulkeyi/ciftcileri ve hatta urunleri ilgilendiren genel bi tablo/sorun..

Cozumu kisaca; uretici orgutlenmesi. Aklima baska bise gelmiyor..

Bide meshur cobweb/örumcek agi teorisi var;

Asirlar once ingiliz krali.. bu ne is patates/sogan bi cope dokuluyor para etmiyor.. ertesi yil para yetmiyor fiyatlar ucuyor diye akli basinda birine gorev vermis.. bu isi arastir diye..

Sonuc; kabaca bi urunun uretmimi 2 kat artinda fiyati yariya degil cok daha fazla dusuyor yarisinin yarisina diyelim..

Rekolte/uretim yari yariya dusunce fiyat 2 kat degil 3-5 kat artiyor.. hatta kurak mevsimde ciftcilerin cok daha fazla kazandigi oluyor!

Ve ciftciler bu sene ne para ediyorsa onu ekiyor.. krala verilen rapor bu.

Bu teorinin bizi ilgilendiren benim anladigim kismi;

-bisey asiri/cok para ediyorsa o isin moku cikmak fiyatlari dibi vurmak uzeredir.. cunku herkes ona yonelcek para etmeyecektir..

-Bu mantikla piyasada cok olan o sene asiri para eden degil etmeyen urunu ekmek mantikli.. alternatif urunlere bakmak lazim

-bide "yumurtalari tek sepete" koymayip riski dagitmak lazim.. urunleri cesitlendirmek lazim..

---

Soylediklerimiz klasik beylik gelebilir ama durum bu... Piyasada/cevremde surekli gordugum/yadadigim bi olay.. icinde degilim ama olaya sahidim.. bulabildigim tek cozum etkin/buyuk uretici orgutlenmesi.. baska da yol gozukmuyor.

Bu sene, Ödemiş, Bayındır, Tire, Torbalı tarafında mısırdan başka bir şey ekilmemiş. Mısırında bu sene olmazsa seneye cılkı çıkacaktır.

Allah yardimcimiz olsun...
1 - Babamin degil Dedemin babama aldigi traktore biniyorum.
2 - Memur degilim.İsciyim sskli calisiyorum.

Ama sizi anlayabilenlerden biriyim...

Yillik 80000 m2 arpa ekiyorum gecen yil maydanoz ektim
Cifcilikten kazandigimla İsten kazandigimi birbirine karistirmadim.
80 donum arpadan icar veriyo olsam 4000 tl para kaliyor iscilik haric yilda 15 gun iscilik yaptigimi farzedelim erkek isci 100 kadin isci 60 tl 1500 tl de iscilik cik kalan 2500 tl yaklasik 3 yildir mibzer ihtiyacim var alamiyorum traktor 78 model isimi goruyor degistirme ihtiyaci duymuyorum.sadece burdan gecinmeye kalksam ziraatin kapisinda kredi diye bekleyecegim.
Gelelim maydanoz a isciligini kendim yapamiyorum sirf iscilik maliyetleri nedeni ile 5000m2 sulu yeri kuru tarim ile kullaniyorum kullandigim sermayeyi riske atmaya degmiyor artik.
Yukarida ki islemlerde bagkur alet yipranma payi gibi giderleri hesaba katmadim bile.

Markette cekirdeksiz izmir uzumu yas 2 lira
kardinal uzum 2 lira
Hatta kampanyalar ile 1.79 a dusuruyorlar.Bircok meyve sebze bu fiyatlara isciligini kurtarmaz.
Vel hasil tum kucuk cifciler ayni durumda...

Bu sene, Ödemiş, Bayındır, Tire, Torbalı tarafında mısırdan başka bir şey ekilmemiş. Mısırında bu sene olmazsa seneye cılkı çıkacaktır.
Geçtiğimiz ay gördüğüm üzere Batman, Siirt bölgesi tamamen mısır ekili idi (iki ilin hava alanları arasında gördüğüm). Oradakilerin söylediğine göre önceki yılların 2 katı mısır ekimi yapılmış bu yıl

Sayin trakklup ahalisi arkadaslarim. 2009 dan bu yana siteye uyeyim. Kirdigimiz arkadaslar da olmustur faydamiz olan arkadaslarda..
Ben kuru uzum ureticisiyim. 3 yil once 5 tl olan uzumumu su an 3 tlye saymak zorundayim. Ayni uzum avustralyada 2.7 dolar. California da 3 dolarin uzerinde. Burada hata kimde. Ben uzum yetistirmekle hata mi ediyorum. Yoksa uzumu yetistirmeyi mi bilmiyorum.
Ya da sorun sizce nerede ???
Yalniz bir ricam bu konuya yanit yazacak arkadaslarim mazot isci ve gubre ilac parasini kendi odeyen ve yil sonunda hesabini kendi cikaran arkadaslarim olsun. Yoksa babasinin aldigi traktore binip te algidan vergiden haberi olmayan coluk cocuk yazarsa atmasi kolay derim sadece.. Ya da yok yilinda patates yetistiripte kilosunu 5 tl den satan erzurumlularda konuyu kilitlemeden adam gibi takip etsin yeter. Sadece ben konu actigimda tureyen zibidilerde uzak dursun lutfen.
Bu yil rusya ile kotu olduk seftali yi kilosu 70 krs tan hale 40 krs tan suluga verdik. Isci yevmiyesi 55 tl beyler dikkatinizi cekerim. Kovaci 80 tl. Size zor gelmezmi 7-8 yasindaki seftaliyi koklemek. 15-20 yasindaki bagi koklemek. Hadi kokledim misir ektim diyelim. 3 yildir 70 krs. Domates ektim 3 yildir 23.5 krs. Pamuk ektim 1600 tl. Destegi 75 krs mus. O miktar benim capa yevmiyemi karsilar ancak. Insan bulmakta ayri bir dert.
Konustukmu iktidari elestiriyorsun diyorlar. Kimseye bi sey demiyorum bunun cevabini beraberce bulalim. Not: Ciftcilikle alakasi olmayan sadece memur olan ama cikari icin burada olan arkadaslardan istegim biraz empati yapin ciftcinin yerine koyun kendinizi.
Yardimlariniz ve tavsiyeleriniz icin simdiden cok tesekkurler. Bu mesaji uzum sergisi beklerken yaziyorum bilginiz olsun.
Haklısın Usta ben yeni üyelerdenim yaşım 22 bizde 45 küsür sera var Yalova bölgesinde salatalık yetiştiriyoruz ve ürün geçen senede bu senede fazla fiyatlanmadı babamla beraber çalışıyorum 4 iş birde annem var güç bela yetiyotuz 45 sera mal hale gidiyor giden malın zaten hale girişe kadar %36 kesinti vergi stopaj hamaliye bağkur sigorda vs bunun üstüne bi %36 daha koydukmu Abi o %36 işçi parası elektirik su gübre mazot vs vs bu sene sezonda işçi olmadığı için 2 kere zam yedik hem mahsül az hem fiyat yok 1.20 Tl den hale giren mal bize 50 kurus olarak donuyor biz bunla borcumu ödeyelim yosa geçinmeyemi çalışalım zaten yerlerde kiralık bi 10 serayı satma kararı aldık yaş sebze ve meyve işi eskisi gibi değil devletin pek desteği yok.

Yazdıklarına katılıyorum yakup abi. Bizim bölge soğuk bölge öyle her ürün yetişmiyor birkaç tane anca. Zaten yetilenlerinde hepsini ekemeyiz işçi yok burda insanlar karnı aç kahvede oturur ama gelip çalışmaz öyle bir yer. Patates ekiyoruz para etmiyor buğdayın verimi düşük girdisi fazla mısır falan zaten olmuyor bizde ne yapacağımızı şaşırdık. Bu arada şeftaliyi 70 kuruştan veriyırum demişsin bizim manavlarda 2-3 yıldır 5-7 lira arası bende şeftali üreticisi kazanıyor zannediyordum.. Aracılar bizim sırtımızdaki kamburumuz bundan kurtulmak gerekli bunada devlet el atmalı ama nerdee... Sen 1 sene emek ver sermayeni göm adam sadece alsın satsın senin kazandığının 10 mislini kazansın tüküreyim böyle adalete!!

Fiyatların çok fazla değişmemesi aslında iyi ama sadece çiftçinin urettigi değil diğer hammadde ve bütün girdilerin fiyatları enflasyon oranının uzerine bir oran da artmamali o zaman herkes her konu da ürettiği kadar gelirini arttıracaktır.Eger bu anlattığım şekilde;herhangi bir sorun olursa devlet üretim desteği ile kayıpları telafi edebilmeli...

Birakilmiyor birakamam yuce mevlam bu merak ve hevesi vermis ki 20 yılı gecmis hayvan bakıyorum izin yok borcum da var kapatmaya çalışıyorum iyi kötü
Is kolay ogrenilmiyor bu islere bif başlayıp bir birakanlar bozuyor istikrari biz kar zarar devam bunaliyorum bazen ama yapacak baska sey yok cocuklarda okuyor

S.a hocam parmak bastığınız olay tüm türkiye çiftçisinin kanayan yarasıdır, 3,60 tl mazot 50 kilo gübre 70 liraya çıkmış tarım ilaçlarını hiç saymıyorum, kota bir yerden çiftçinin belini büker, zahracıya verirsin parayı alamazsın, hayvancılık da büyük ağaların eline geçti Allah küçük anadolu köylüsünün yardımcısı olsun, dedem 9 çocuğa tek başına bakarken, babam kıt kanaat bakıyor, bizim halimiz de Allah'a emanet, sonra aslan gibi anadolu gençleri 1000 liraya büyükşehirlerde köle oluyor, 1,2 tl'ye marinalardaki yatlara mazot ver çiftçiye 3,6 tl neresinde adalet bunun, 700 liraya 1 ton buğday satabilirsen öp başına koy, üret 150 ton şeker pancarı 70 ton kota versinler geriye kalanı hiç parasına alsınlar, tarlandaki domatesi 20 kuruşa alıp 2-tl ye satsınlar, bizim bakanlık da uyuyor resmen hiç müdahele yok birşey yok aracılar para yiyip bize de ağaç gamgasıyla kaşınmak kalıyor, somut tepkiler verilmediği müddetçe bu iş böyle gelir böyle gider abilerim, illerimizdeki siyasileri hali de ortada ankaradan taşraya geldikleri yok, bu adamlara taleplerimizi iletmemiz lazım yoksa 3-5 protestoyla da bu iş olmaz.

Tarim Bakanligi istese tum bu sorunlara bir kac ayda cozum bulur bulamiyorsa ben yaziyorum
turkiyedeki tum ciftcileri kayit altina alir hepsine tc kimlik gibi uretim numarasi verirsin,Turkiyenin hasat zamanlari dikkate alinarak her 6 ayda bir tarimsal ihtiyacinin miktarini cikartirsin,arpa,bugday,misir,pancar,patates vs tum urunlere kod verirsin marketlerdeki gida urunleri gibi ciftci bilgisayara grip kendi uretecegi koddan tahmini dekoltesini cikartir ,diger girecek ciftci kalan miktari gorup ona gore uretim yapar hasat sonunda ihtiyactan fazla uretim olmamis olur fiatlar biraz normal rayina oturur

Çiftçi ürünü ekerken daha satacağı fiyatı bilmediği sürece bizim halimiz harap devlet ihtiyaca göre ekim yaptırıp ürün fazlası olmazsa kimsenin elinde ürün de kalmaz fiyat ta ne düser ne yükselir herkes kazanır ciftci kar eder millet de aracıların eline düsüp pahali tüketmez devletin kurumu olan fiskobirlik 10 liradan findigi aliyor magazada fiskobirlik paketiyle 80tl ye satiyor

Seraların yoğun olduğu bir bölgede halde çalışan bir arkadaş ile konuştum 2 ay önce. Salatalık zamanıydı, ne kadar dedim. Tüccar için 40 kuruşa alıp yüklüyoruz dedi. Pazarda markette 2-3 liraydı o dönem.

Kısacası parayı aracılar kazanıyor arkadaşlar. Üstad Necip Fazıl yıllar önce aynı sıkıntıyı şöyle anlatmış;

Allahın on pulunu bekleye dursun on kul;
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;
Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Tamam teşhisi koyduk, tedavi ne olmalı? Birlikten kuvvet doğar. Üreticiler birleşip kendi mallarını kendileri pazarlayacaklar, basitçe böyle. Aracının kazandığını kendileri kazanacak.

Hayvancılıkla da ilgilenebilirisniz toprak işinin yoruculuğu havyancılıkta yoktur

mTalk'tan gönderildi

çiftçinin her ürünü aynı ayçiçeğin kilosunu 1450 den verdik ama yemek yağı zamlanıyor burda şu söz akla geliyor çiftçinin malı.....fabrikacının malı sanayi malı oluyor

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt