Sikintidayim yardim istiyorum

Yıllık kaç ton tanelik mısır ve buğday hasat ettiğimizi deftere not ederiz 7 sene önce kilosu 70krş tanelik mısır satmışız düşünebiliyor musunuz .... Eskisi kadar pamuk da üretilmez oldu ithal ediliyor sanırım... Gübrede kdv yi kaldırdınız ama firma küsuratı kapattı ... Hukumetin en çok eleştirilebilecek yönü et sut ve tarım politikasıdır... İnşallah düzeltilir...

mTalk'tan gönderildi

72o-750 TL arası buğday sattım, bir kaç değişik un fb. ve tüccara, bunlardan birisi çiftçiden almış olduğu buğdayı hiç bir işlem yapmadan 1100 TL ye tohumluk olarak satıyor ve bende aldım, aynı tohumu sertifikalı olarak alırsam 1850 TL, zaten verimler 200 kg/da. gibi kaldı buğdayda, icarları zor ödüyorum ve hatta geçen sene den bile borçlandık,
kira sözleşmesi de yok, desteklemelere zaten ulaşamıyoruz,

Yakup Bey; siz yine iyisiniz en azından olmuş, üretmişsiniz. Biz daha üretimde rekolteyi yakalayamadık :) birde işin o boyutu var, hadi bırakayım vaz geçeyim, harmanı görmeden bi dünya emek çekip nadas ettik, bir sürü masrafımız oldu, nasıl bırakabilirim? Ya seneye iyi olursa veya iyi para ederse.

Lisedeydim.Şeftali ağaçlarımız meyveden yıkılıyor.Yemeye yetiştiremiyoruz.Böyle olmaz baba ,kasalayalım satalım dedim.Oğlum boşa uğraşırsın dedi ama üzülmeyim diye 25-30 kasa getirdi.Uğraştım dizdim.61 model ford taunus sw mize butun koltuklar dahil doldurdum hale götürüp sattım.Masraflar çıktıktan sonra yanıma kalan kar hamallık oldu.Babam hiçbir şey söylemedi.Dersimi aldım mı hayır.Babam vefat etti,şeftalilerimiz çoktan ömrünü doldurdu.Ama ben farklı ürünlerde ,piyasanın anlayacağı ''farklı diller''le konuşmanın ar-ge si ile uğraşıyorum.Büyük bağcı ve meyveci,trakkulup un temel taşlarından,güncel gübre giatları gibi birçok konunun başlatıcısı Yakup Dinçbayram aselam olsun.Üretmek sanattır,biz çiftçilerde sanat eseri üretiyoruz çünkü bizde sanatçıyız.

Biz sadece buğday ve nohut ekiyoruz kuru tarım kazanmıyoz desem yalan olur. Sene seneyi tutmaz ama 3 senedir kazanıyoruz.

bir dip not ; bu gün birine ayçiçeğine nakliyeye gittim. kısmetse yarın tüccara verecek malını bu gün aramızda şöyle bir konuşma geçti aramızda bu malın yağ değerleri bir ölçtür. boş ver dedi. bir daha üsteledim nerelere 10 tl vermiyoruz gel bu malın değerini öğren dediğimde de aldığım yanıt yarın git x tüccara malı ver oldu.
şimdi suçun kaçta kaçı tüccarın + bir yıl emek verdiğimiz malı tüccar kaça alırsa alsın dersen .......
bu kadar.

Bir noktaya değinmek istiyorum.

- Bir üretim esnasında girdilerin maliyetine bir etkiniz olmadığı gibi ürettiğiniz ürünün fiyatını siz belirleyemiyorsanız,

- Üretim yaparken kullandığınız bütün taşınır-taşınmaz mallarınızı satıp ( her ikisine de karşı olsamda ) faize yada kiralık daireye yaptırdığınız taktirde daha az risk ve daha çok kâr elde ediyorsanız bunun bir açıklaması vardır.

(Sayısal ve/veya potansiyel anlamda) İstenmiyorsunuz demektir. Bu işin lamı cimi yok.

Oz vatanımızda zenci muamelesi görüyoruz. Geniş delikli bir kalbur üzerindeyiz. Kalburu sallayan merhamet, vicdan, öngörü fukarası biri.

Çözüm Ya bu deveyi gütmek ya bu diyardan gitmek maalesef.

Bugun ki girdiğim son çıkmazdan sonra bu konuyu görmem iyi oldu, sonunda çıldıracam o olacak :)

2016 harmanı resmen, yüzüp yüzüp kuyruğuna gelipte boğulduğum bir yıl oldu.

28 Mayıs, dolu vurgunu ile 450 dekar alan biçer girmez hale geldi, sigortası var diye buruk sevinç yaşadık, hasar tespitine 2.defa exper çağırdık hasarı %95 verdiler. İyi dedik yılı kurtardık 113.bin tl kadar bedel çıkardılar 30-40 bini kalır seneye nakit ağırlıklı gireriz dedik. İşgüzar kooperatif çalışanına nerenin nadas nerenin ekili olduğunu bastıra bastıra çks'de belirtmeme rağmen nerde nadas var gitmiş orayı yazmış, şimdi caaz yapıyor tarsim ödemem diye.

Neyse dedik vardır bundada bir hayır Harman dönemi geldi, Vira bismillah dedik başladık hasada ilkgünden sonuç belli etmeye başladı, 90 dönüm tarladan vallahada billahada 4 yem torbasını arpa çıktı enseyi karartmıyalım dedik nasılsa kuyruklu biçerdöver ile anlaştık, sap olmaz çıkan saman kıymetli olur satarız bu sene dedikçe saman nur olup yağdı hersene mahsüle yetişemiyen traktörler bu sene samana yetişemedi 130 tl'den 72 Remork saman resmen haşırttı blackbord niyetine girdi harmanda yatıyor yüzüne bakan yok,

Kendimi kandırmak için fazla görünsün diye mahsülü dağınık boşaltsamda :) 800 Dekar'dan Biçileni biçilmiyeni dahil 27.Ton Arpa 8 Ton Tohumluk çıktı, yine şükür dedik bunada.

Bölgede kim çıkardıysa ofis açılacak söylentisi yayıldı hoş elimizde çok bi mahsül olmasada açılsın 3-5 lira fazlaya gitsin malımız derken oda elimde patladımı 27*625 kuruş 17 bin lira civarı para geçti.

90 Bin 200 Tl Bu Sene Masraf ve İcarcılarımdan Verasetinde anlaşılamıyan 2-3 parça aldığım tarla dahil ödemem var, neyse krediye girelim dedik herşeyi ayarladık, yıllardır bankalar ile sicil iyi olsun diye sürekli ufak ufak kredi kullanıp en kısa sürede kapatıp kredi notu yükseltmek için aha bu sene işime yarayacak dedik tam son düzlüğe girdim bu seneyi atlattık diye içimi ferahlatırken Toplulaştırma kanunu yüzünden tarlalara ipotek satış vs. işlem yaptıramıyacağımı 45 gün içinde yeni tapuların dağıtalacağı en kötü ihtimal işlemlere açılacağını duyduktan sonra bu senenin benim için tamamen bir kabus olduğuna kesin kaanat getirdim.

Birde patates furyası var ona ayrıntı geçmeyim ama bir insanın 4'lük santrafişi 3 defa dağılır 17'lik lambordinisi 2 defa keçe patlatırmı ya :) patatesi sulamayıda bıraktım ne olacaksa olsun artık

konuyu açan abim hakkını helal etsin, bazen mahsulun para etmediğine üzülmenin bile lüks olduğu bir sezon ilede seneyi kapatabiliyoruz, neye yanacağımı şaşırdım susayım en iyisi....

"Tamam teşhisi koyduk, tedavi ne olmalı? Birlikten kuvvet doğar. Üreticiler birleşip kendi mallarını kendileri pazarlayacaklar, basitçe böyle. Aracının kazandığını kendileri kazanacak.[/QUOTE]"
Alıntı...

Nerde peki o işin başına geçip emanete sahip çıkacak,üreticiyi perişan etmeyecek, kendine çal-ış-mayan memur, yönetici,başkan yani babayiğit adam...

"Tamam teşhisi koyduk, tedavi ne olmalı? Birlikten kuvvet doğar. Üreticiler birleşip kendi mallarını kendileri pazarlayacaklar, basitçe böyle. Aracının kazandığını kendileri kazanacak.
"
Alıntı...

Nerde peki o işin başına geçip emanete sahip çıkacak,üreticiyi perişan etmeyecek, kendine çal-ış-mayan memur, yönetici,başkan yani babayiğit adam...[/QUOTE]
Kooperatiflerin açılış amacı ve şu an ki durumu işte adamlar bu yılki net karları üzerinden pirim alıyorlar ulan şerefsiz sen bu işe ilk girerken ciftciye piyasadan ucuz mal vermek icin üye toplamadin mi ne karı

Bir yıl evdekilere dedim ki lahana ekelim , her yıl 20-30 krş a satılan lahana 1 TL ye alıcı buldu.
Çiftçinin pişmanlığı bitmezmiş.
Bu yıl cevizler tepesinde karardı , süpürgeler kızardı, 15 TL/kg fiyatı var.
15 yıl kıraathane gezerek bal sattık , zeytin , üzüm, şeftali, kırmızı pul biber, manifaturacı v.s. köyleri pazarcılar geziyor.

Sayin trakklup ahalisi arkadaslarim. 2009 dan bu yana siteye uyeyim. Kirdigimiz arkadaslar da olmustur faydamiz olan arkadaslarda..
Ben kuru uzum ureticisiyim. 3 yil once 5 tl olan uzumumu su an 3 tlye saymak zorundayim. Ayni uzum avustralyada 2.7 dolar. California da 3 dolarin uzerinde. Burada hata kimde. Ben uzum yetistirmekle hata mi ediyorum. Yoksa uzumu yetistirmeyi mi bilmiyorum.
Ya da sorun sizce nerede ???
Yalniz bir ricam bu konuya yanit yazacak arkadaslarim mazot isci ve gubre ilac parasini kendi odeyen ve yil sonunda hesabini kendi cikaran arkadaslarim olsun. Yoksa babasinin aldigi traktore binip te algidan vergiden haberi olmayan coluk cocuk yazarsa atmasi kolay derim sadece.. Ya da yok yilinda patates yetistiripte kilosunu 5 tl den satan erzurumlularda konuyu kilitlemeden adam gibi takip etsin yeter. Sadece ben konu actigimda tureyen zibidilerde uzak dursun lutfen.
Bu yil rusya ile kotu olduk seftali yi kilosu 70 krs tan hale 40 krs tan suluga verdik. Isci yevmiyesi 55 tl beyler dikkatinizi cekerim. Kovaci 80 tl. Size zor gelmezmi 7-8 yasindaki seftaliyi koklemek. 15-20 yasindaki bagi koklemek. Hadi kokledim misir ektim diyelim. 3 yildir 70 krs. Domates ektim 3 yildir 23.5 krs. Pamuk ektim 1600 tl. Destegi 75 krs mus. O miktar benim capa yevmiyemi karsilar ancak. Insan bulmakta ayri bir dert.
Konustukmu iktidari elestiriyorsun diyorlar. Kimseye bi sey demiyorum bunun cevabini beraberce bulalim. Not: Ciftcilikle alakasi olmayan sadece memur olan ama cikari icin burada olan arkadaslardan istegim biraz empati yapin ciftcinin yerine koyun kendinizi.
Yardimlariniz ve tavsiyeleriniz icin simdiden cok tesekkurler. Bu mesaji uzum sergisi beklerken yaziyorum bilginiz olsun.
Selamlar güzel yurdumun emektarı çok güzel bir konuya değinmişsin evet bahsettiğiniz gibi sorunlarımız türkiyenin her yerinde ortak bölge farketmeksizin çiftçi nereye elini sürse elinde kalıyo üreticiler hergün çare olarak yeni fanteziler denemekte bunların bir kısmı hüsranlar doğurmakta büyük çiftlik yatırımları vs yada büyük bahçeler vs uzatabiliriz ancak sorunlardan ziyade biraz neler yapabilir diye bakmalıyız genel olarak tümümüz!
1)Ürettiği birçok üründe türkiye protein karbonhidrat ve yağlar diye değerler üzerinde dünyada üst klasmanda ürünler üretmekte! Bu konuda konum ötürü kaliteli bir güneş açımız ve genç topraklar dediğimiz kaliteli anadolu topraklarına sahibiz!!!
2)Üretici yıllardır yatırım şemalarında moda faktörüyle hareket ederek bilinçsizce üretim şeması içerisinde yanlız bırakıldı! Burada üst akıl dediğimiz yöneticilere işler düşmekteydi! Yani bölgeye göre üretim pazara göre üretim arza talebe göre üretim diye şemaşandırılıp katma değerli ürün üretmeliydik! Nedir bu katma değerli ürün diyecek olursanız bir ürün tek başına hiç bişeydir ancak fındık nutella içinde tutkudur... Gerek dünya pazar ve ihtiyaçlara göre gerek sanayide sönüştürülebilir tüketim ürünlerinde bir sisteme ihtiyaç var ülkemizde! Bu sistemi ancak küresel bir yönetim şekli dizayn edebilir bunlar bizlerin çözümleyebileceği konular değil ancak buda liyakat sahibi işin ehlinin iş başında olduğu kurumlarla oluşabilir! Yıllarca 1950 lerden sonra hep kandırıldık üzgünüm bugünün sorunu değil çok daha eskinin...
3)Bu seçenek ise bizlerden gelen bir eksiklik ayrışma ile doğan birleşememe güdümüz malesef bizim her ürn bazında ciddi üretici birliklerine ihtiyacımız var! Ürünleri yeri geldiğinde pazarlıyacak yeri geldiğinde üretime girmeden dizayn edecek yeri geldiğinde bakım yetiştirme sorunlarında çiftçinin yanında olucak yine bu önemli meslek erbabları ve mühendislerin görevleridir!

Sonuç bizdeki üretimin yönetimi hal yada benzeri yapılardaki tüccarların elinde hesabına gelen fiyattan ağızbirliği yapmışcasına herkapı aynı yola çıkmakta hepbirlikte üzülüyoruz ancak biz ve yöneticiler bu şekilde davranmaya devam ederek çok çok bugünümüzü kurtarırız!

Çoğunuz çocuklarınızı tarlaya bile götüremiyosunuz artık yanılıyomuyum? Ben bir ziraat mühendisyim yeteri tarih edebiyat bilgim yok diye devletimiz baba mesleğim ve lisans eğitimim olan ziraat mühendisliğini bile yaptırmıyo bana :) Yaş 35 23yaşında mezun oldum 24 yaşında ticarete girdim hemde çiftçilik pişmanmıyım değilim ekonomik olarak memurdan iyiyim ancak ülkem için bişeyler yapabilecek vizyonum varken ticarete zorlandım eminimki benim yerimde kurumlarınızda ya iyi tarih edebiyat bilen yadan dayısı ankarada olan bir arkadaş oturuyodur bu ülkemizin özeti!

Sonrada bizler bu yapıdan yani 70yıldır oluşmuş bu yapıdan hizmet ve proje bekliyoruz sizcede kafamızı fazlaca kuma gömmedikmi??

Daha uzatmak istemiyorum kalın sağlıcakla tüm değerli üretici dostlarım...

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt