Siyes buğdayı.

08.09.2014
2,222
3,198

Arkadaşar bu sene babamın merakı yüzünden 2-3 dönüm siyes buğdayı ektim. Ben normal buğday gibi bekliyordum. Ancak yulaf gibi bir tohumu olduğunu gördüm. Sormak istediğim aşağıda fotolarda da göründüğü üzere bir boy olmadılar. Sanki farklılık var. Kimi kökler çabuk gelişti. Kimisi geçe kaldı. Karışık tohum diye düşündüm ama ben saçtım karışık bişey de yoktu. Yerden geldi diycem yer geçen sene nadastı. Gübre istekleri, ot ilacı atılabilirliği vs gibi farklılığı varmı. Sitede baktım ama çok bişey bulamadım.

Resimler ve ekler

• C551EA22-F6D5-4177-BE2A-969E87FB9887.png
    C551EA22-F6D5-4177-BE2A-969E87FB9887.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 49
  • ABF13FA1-4245-400E-8482-25A24CFB5033.png
    ABF13FA1-4245-400E-8482-25A24CFB5033.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 48
500 Gr. 10 TL gördüm çarşıda,başka bilgim yok
sen birde canan karatay ekrana çıkıp söyle iyi böyle iyi desin o zaman 10 tl yede göremezsin :)

şaka bir yana bizim diyabet hastası bir komşumuz var sadece bu siyezden ürünleri tüketiyor.hasattan sonra durum değerlendirmesi yaparmısınız?bundan bulgur yapılır mı acaba ?8-9 yaşlarımdayken yılllllllaaaar yılllar önce ninemler bulguru kendileri yapardı.bunlardan olursa sırf bulgur için ekebilirim.bilen yanıtlarsa memnun olurum :)

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
sen birde canan karatay ekrana çıkıp söyle iyi böyle iyi desin o zaman 10 tl yede göremezsin :)

şaka bir yana bizim diyabet hastası bir komşumuz var sadece bu siyezden ürünleri tüketiyor.hasattan sonra durum değerlendirmesi yaparmısınız?bundan bulgur yapılır mı acaba ?8-9 yaşlarımdayken yılllllllaaaar yılllar önce ninemler bulguru kendileri yapardı.bunlardan olursa sırf bulgur için ekebilirim.bilen yanıtlarsa memnun olurum :)
Vallahi bizde meraktan ektik. Valide değirmende geçirir makarna, yufkayı bundan yaparız dediler. Bende kırmadım buldum ektim. Göreceğiz yine burada bilgi veririm. Zonguldaktan getirttim. Oralardan çok ekiliyormuş. üyemiz varsa bilgi verse daha iyi olur aslında.

Arkadaşar bu sene babamın merakı yüzünden 2-3 dönüm siyes buğdayı ektim. Ben normal buğday gibi bekliyordum. Ancak yulaf gibi bir tohumu olduğunu gördüm. Sormak istediğim aşağıda fotolarda da göründüğü üzere bir boy olmadılar. Sanki farklılık var. Kimi kökler çabuk gelişti. Kimisi geçe kaldı. Karışık tohum diye düşündüm ama ben saçtım karışık bişey de yoktu. Yerden geldi diycem yer geçen sene nadastı. Gübre istekleri, ot ilacı atılabilirliği vs gibi farklılığı varmı. Sitede baktım ama çok bişey bulamadım.
Merhaba bereketli olsun
Ben yillik ortalama 200 donum ekiyorum. Boylarinda farklilik olsun farketmez. Havalar kurak gitsin yagisli gitsin etkilenmez. Fazla gubreleme istemez. Boyu uzun olur yatar. Ama problem olmaz. Kelle de kuflenme dokulme olmaz. Bol saman cikar. Başak boyu kisadir.arpa gibi kabugu vardir.kabugunu cikartmadan un olmaz. Ama unu bugday unundan daha kiymetlidir. Kilesi 18 kg civari gelir.proteini yuksektir.kg fiyati bugday fiyatindan pahalidir. Hayvanlara yem olarak da verilir.sonradan gelisir bugdaylarla ayni anda bicersin.
20190226_173002.jpg

Bulgurluk olur. Yalniz kabugunu ayirmak icin ozel degirmen lazim

Hocam ben de ektim, sıfır gübreye rağmen verimi çok iyi. Bulgur yaptık, çok güzel. Unu da geçen yaptırdık piyasada siyez unu diye satılanlardan daha iyi oldu. Kavuzun içine bakmazsan Arpa sanabilirsin.

Yalnız Kastamonu dışında yetiştirilmesinin yasak olduğu ile ilgili çeşitli saçmalıklar duydum. Kastamonu da Adana da Allah 'ın toprağı değil mi? Siyez tohumunu Kastamonular oturup kendileri icat mı etmiş? Bu cins Avrupada da var ama onlar bu kadar uyanık mı bilemiyorum..

Yunus en yakınında ben varım ama tohumun ticareti nakliyesi yasak. Ben dedemden kalan ambarı yıkarken eski örme tahıl ambarı içersinden yaklaşık 8-10 çinik buldum, ilk başta ne olfugunu bilemedim Arpa sandım. Sordum soruşturdum, aradım taradım buğdaymış. Ektim 3.5 dekar.

Bulguru mide ağrısı yapmaz otomotik sindirim, unu ise normal ekmeklik un gibi olmaz , özü yok denen cinsten sünmez hamuru ekmeği tepside yapılır. Diyeceklerim bu kadar.

Yunus en yakınında ben varım ama tohumun ticareti nakliyesi yasak. Ben dedemden kalan ambarı yıkarken eski örme tahıl ambarı içersinden yaklaşık 8-10 çinik buldum, ilk başta ne olfugunu bilemedim Arpa sandım. Sordum soruşturdum, aradım taradım buğdaymış. Ektim 3.5 dekar.

Bulguru mide ağrısı yapmaz otomotik sindirim, unu ise normal ekmeklik un gibi olmaz , özü yok denen cinsten sünmez hamuru ekmeği tepside yapılır. Diyeceklerim bu kadar.
Abi bulabilirsen oradan kendim gelir alırım 5_10 dekarlık 🙂

EyvAllah abi. İl dışına çok çıkıyorum , yolum düşmesede denk getiririm 🙂

Bu linkten bu abiyi Afşinde bulabilirsin kolayca, Afşin ile aramızda 90 km civarı olsa gerek. Hasat ya da Ekim zamanı denk getirelim olmadı ben yardımcı olurum.

EyvAllah abi. İl dışına çok çıkıyorum , yolum düşmesede denk getiririm 🙂
yunus kardeşim tohum konusunda organize olabildinizmi?yada sizin memlekette bulabildinizmi?
banada tohum lazım 3 dönümlük tarla var ama 1 dönümlük tohumada razıyım :)ücreti neyse hesabına göneririm temin edebilirsen memlekete gelince alırım :)
ekebilirsek bulgur yapalım en doğalından:)
Köyde tek eken biziz.. şu yasak olan yasayı bir araştırayım, duruma göre hallederiz inşallah, yalniz 2-3 dekarlık verebilirim. Elbistana yakınız . Darende -Elbistan-Göksun-Tufanbeyli.

Afşinde eken biri daha var onu da bir araştır, daha yakın size.

yunus kardeşim tohum konusunda organize olabildinizmi?yada sizin memlekette bulabildinizmi?
banada tohum lazım 3 dönümlük tarla var ama 1 dönümlük tohumada razıyım :)ücreti neyse hesabına göneririm temin edebilirsen memlekete gelince alırım :)
ekebilirsek bulgur yapalım en doğalından:)
Yok abla bu aralar araştırcam güzün ekmek için bulursam haber ederim

• Beğen
Tepkiler: filizma
Ben bunu ektim çok küçük bir alana ama pek içimize sinmedi.
Yattı, sapı güçlü olsa da başağı küçük gibi geldi bize.
Hasat bile etmedik. Azdı zaten.
Şimdi burada okuyunca normali böyleymiş diye düşündüm.
Yine de aklıma takılan şey yere yatınca biçer hasat edebiliyor mu ya da yatmaması için bir şey yapılabilir mi?
Buralarda eken kimse yok, eksek satabilir miyiz?