Su ürünleri gen bankası kurulacak

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

Su ürünleri gen bankası kurulacak
AA
29 Aralık 2014

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri üretimini sürdürülebilir kılmak ve balık türlerinin neslini korumak için Trabzon ' da su ürünleri gen bankası kuracak. Türkiye ' de bir ilk olan banka, 7 bin metrekare kapalı alana sahip üç kattan oluşacak ve yaklaşık 14 milyon liraya mal olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulacak gen bankası, 'Su Ürünleri Gen Bankası, Biyoteknoloji Merkezi ve Müze' olmak üzere üç bölümden oluşacak.

Tehdit altında olan türlerin sperma, doku ve DNA ' larının saklanıp koruma altına alınacağı banka 2016 ' da faaliyete geçecek.

Moleküler genetik çalışmalar yapılarak türlerin tanımlanacağı ve popülasyon düzeyinde farklılıkların belirleneceği proje ile nesli tehdit altında olan Mersin balıkları ve kırmızı benekli alabalık gibi birçok türün tanımlamaları yapılabilecek.

İleriki dönemlerde yapılacak balıklandırma programlarında gen bankasındaki veriler kullanılarak genetik kaynakların kaybolması önlenebilecek.

Gen bankası diğer araştırmacıların yapacağı çalışmalara da açılarak kaynak kullanımında tasarruf sağlanacak.

Proje ile tüm araştırmaların çıktılarını barındıran bir veri bankasının da oluşturulması hedefleniyor. Moleküler genetik çalışmalar ile ıslah ve biyoteknolojik uygulamalara yönelik projeler de yürütecek olan banka bu sayede hızlı büyüyen ya da iyileştirilmiş örneklere ihtiyaç duyduğunda sektöre gerekli materyalleri temin edebilecek.

Kurulacak çeşitli laboratuvarlardan birisi olan su ürünleri sağlığı laboratuvarlarında viral, bakteriyel ve paraziter balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek.

Banka kapsamında biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir yönetimi için plankton, bentik (dipte bulunan canlılar) ve balık biyolojisi (histolojik, plankton ve yaş okuma) çalışmalarının yapılacağı laboratuvarlar, elde edilen materyallerin muhafaza edileceği arşiv ve balık müzesi de olacak.

Balık müzesi halka açılacak

Bankanın bölümlerinde birini oluşturan müze, koleksiyon ve sergi kısımlarından meydana gelecek. Halka açık olacak müzenin, önemli bir turizm potansiyeli yaratması bekleniyor.

Birçok balık ve sucul omurgasız türlerin koleksiyonunu içerek müzede toplanan örnekler özel kaplarda alkol içerisinde ya da kurutulmuş olarak muhafaza edilecek.

Ayrıca müzede deniz ve balıkçı temalarına yönelik materyaller ile akvaryumlar da yer alacak.

Bunların yanında 'Canlı Muhafaza Birimi' içerisinde doğal ortamında tehdit altında olan balık türleri tanklarda canlı olarak muhafaza edilebilecek. Koleksiyon örnekleri öğrenciler başta olmak üzere diğer ilgili kişilerin ziyaretine açık olacak.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt