ŞUBAT VE MART AYLARI İÇİN YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR

Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara

Alıntı:Meteorloji Genel Müdürlüğü
2008 Yılı ŞUBAT Ayında Yurdumuzda Yapılan Zirai Çalışmalar

Marmara Bölgesi


Hububatta kardeşlenme gözlenmiş olup, üst gübrelemeye başlanmıştır. Büyüme normal olarak devam etmektedir. Bağlar ile meyve bahçelerinde fidan sökme-dikme işlemleri, bahçe düzenleme, gübreleme ve bakım çalışmaları yürütülmüştür. Şeftali ve elmada budamaya başlanmış olup yer yer devam edilmiştir. Zeytinlerde yer-yer budama yapılmış ve halkalı leke hastalığı ile mücadele edilmiştir. Şeker pancarlarının ekim alanları tespit çalışmaları yapılmıştır. Kış sebzelerinden kereviz, lahana, havuç, pırasa, ıspanak ve turp hasatları yapılmıştır. Yaz sebze fideliklerinde gübreleme ve tohum ekilişleri yürütülmüştür. Fasulye ve bezelye ekilen yöre toprakları ekime hazırlanmakta, baklalar normal gelişmelerini sürdürmektedir. Yavru yapan çiftlik hayvanlarına özel bölmeler ayrılmakta ve itinalı bakılmakta olup yavru atmaya karşı da tedbirler alınmaktadır. Tarla faresi ile mücadele, şeftalide glok, meyve ağaçlarında kış ilaçlaması yapılmıştır. Tavuk veba taramalarına devam edilmiştir.

Ege Bölgesi

Kışlık tahıllar, çayır ve meralarda gelişme normal seyrinde devam etmiştir. Kışlık tahıllar kardeşlenme devresinde olup azotlu gübrelemeye başlanmıştır. Bağlarda aralama-budama, çubuk sarma işleri ile yüksek sisteme alma ve yeni bağ tesis çalışmaları devam etmiştir. Aralama budama yapılan bağlarda uç alma işlemi yapılarak budama işlemi tamamlanmıştır. Budama artıklarının toplanması ve toprak işlemeye devam edilmiştir. Zeytinde, yeni fidanların tesisi için hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır. Yeni zeytin fıkdanlarının dikimi başlamıştır. Fidan diplerine çanak açma, budama ve aralamaya başlamıştır. Badem ve erik ağaçları çiçek açmıştır. Meyve fidanların dikilmesi, toprakların işlenmesi, budama, gübreleme çalışmaları ile asma çubuklarının tellere bağlanmaları işlemlerine devam edilmiştir. Erken üretim için kavun ve karpuz tohumları tüplere konulmaya başlamıştır. Tütün tohumları yastıklara, şeker pancarı tohumlarının tarlalara ekilmeleri ile pamuk ekilecek tarlalarda sürüm çalışmalarına devam edilmiştir. Nohut ekilişlerine yer-yer başlanmış, yaz sebze fidelerinin dikileceği bahçe ve tarlalarda toprak hazırlıkları yapılmıştır. Narenciye meyvelerinin son hasatlarına ise yaklaşılmıştır. Yabancı otlarla mücadele edilmiştir. Haşhaşta ve narenciye bahçelerinde soğuk ve don olayından kısmen zararlanmalar meydana gelmiştir. Ölükol mücadelesi için % 4 lük bordo bulamacı atılmıştır.

Akdeniz Bölgesi

Kışlık tahıllar kıyı kesimlerde kardeşlenme döneminde olup üst gübre atılmasına devam edilmiş, bazı kesimlerde ise yabancı ot mücadelesine başlanmıştır. Baklagillerin ekileceği tarlalarda hazırlıklar sürdürülmektedir. Meyve bahçeleri ile bağlarda budama, aralama, belleme, dip açma, fidan dikimleri ve gübreleme çalışmaları ile kış ilaçlamaları yapılmıştır. Biber ekimi başlamış, birinci gübreleme yapılmıştır. Badem, erik ve narenciye ağaçları çiçeklenmiş, bakla ve çilek hasatlarına başlanmış, yazlık haşhaşın ekim çalışmaları yürütülmüştür. Hasatlarını bitiren narenciye bahçelerinde budama, gübreleme ve bakım çalışmaları yapılmakta, bazı kesimlerdeki narenciye bahçelerinde ise son hasatlar ve yeni tesis edilen bahçelerde fidan dikimleri sürdürülmektedir. Bal arılarının ilkbahar bakımlarına başlanmış, kuvvetlendirici şuruplar verilmiştir. Yenidünyalar meyve gelişme döneminde olup kara lekeye karşı ilaçlama yapılmıştır. Tek ürün yetişen seralarda hasada devam edilmiş, iki ürün yetişen seralarda sebze fideleri gelişmektedir. Tarlalardaki bazı kış sebzelerinin hasatları bitirilmiş olup yaz sebzeleri ile kavun ve karpuzun ekilmeleri için toprak hazırlıklarına başlanmıştır. Yavru yapmış hayvanlara ve yavrularına ayrı bölmelerde itina ile bakılmaktadır, kesif yemler verilmektedir. Tarla faresi ve meyve bahçelerinde unlu bitlere karşı mücadele ve turunçgil bahçelerinde temizlik, budama, ilaçlama, yabancı ot temizliği ve gübreleme yapılmıştır.

İç Anadolu Bölgesi

Kışlık tahıllarda normal gelişme devam etmiştir. Havaların uygun olduğu günlerde kışlık ekinlerde üst gübreleme yapılmıştır. Nohut ekimi için hazırlıklara başlanmıştır. Bu ayda gerçekleşen yağışlar tahıllara, çayır ve meralara çok olumlu etki etmiş, bazı kesimlerde hava sıcaklığı normale dönmüş, don olayları görülmemiştir. Depolardaki şeker pancarlarının işlenmesine devam edilmiştir. Yeni pancar ekimleri için toprak hazırlıkları bazı kesimlerde yapılmaktadır. İlkbahar ekimleri için toprak işlemeye başlanmıştır. Bağlarla meyve bahçelerinde budama ve toprak işleme ile fidanların dikilme çalışmaları yürütülmüştür. Fide üretimi için sıcak yastık hazırlığına başlanmıştır. Kış sebzelerinin hasadı bitirilmiş, ambarlarda zararlılarla ve tarla faresiyle mücadele edilmiştir. Küçükbaş hayvanlarda kuzulama dönemi başladı.

Karadeniz Bölgesi

Kışlık tahıllar normal gelişimini sürdürmüştür. Fındık ve erik ağaçları yer-yer uyanmaya başlamış olup çiçeklenme gözlenmiştir. Kivilerde ve kokulu üzümde (isabella) kış budaması işlemleri devam etmiştir. Depolardaki tütün denklerinin bakımı, yeni ekilecek tütünler için fideliklerin hazırlanması yapılmıştır. Zeytin, ceviz ve diğer meyve fidanları ile kavak dikimine devam edilmiş, çay ve fındık bahçelerinde kış bakımları, budama ve gübreleme yapılmıştır. Erkenci çeşit turfanda patates dikilmeleri tamamlanmış, geç çeşitler için toprak hazırlıkları yapılmış, bazı kesimlerde ekime başlanmış, tohumluk patates satışları yürütülmüştür. Bezelyenin ekilmesine ve mısır ekilecek tarlalarda da hazırlıklara başlanmıştır.

Doğu Anadolu Bölgesi

Bölgenin büyük kesiminde kar yağışı ve şiddetli kış şartları hüküm sürmüş olup yağışlar Ardahan ve Kars’ta normalinden fazla; diğer merkezlerde normalden az olmuş, kışlık tahılların durumu kar erimesinden sonra anlaşılacaktır. Kış sebzelerinin hasatları bitirilmiştir. Çiftlik hayvanlarının beslenmelerine barınaklarda devam edilmektedir. Doğum yapan ve yapacak olan çiftlik hayvanları ayrı bölmelere alınmıştır. Yavruların ve anaların bakımı daha dikkatli ve itinalı yapılmaktadır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Kışlık tahıllarda gelişme normal seyretmiştir. Meyve bahçelerinde fidanlar ve Antep fıstığı çöğürlerinin dikilmelerine başlanmış, bağ ve bahçelerde budama ve temizlik işleri yürütülmüştür. Mercimekte çıkışlar başlamıştır. Yaz sebze fidelerinin yetişeceği ılık-soğuk yastıklar hazırlanmıştır. Kış sebzelerinde hasatlara devam edilmiştir. Yavrulayan çiftlik hayvanlarıyla yavrularına daha itinalı, dikkatli ve ayrı bölmelerde bakılmaktadır. Ahır besiciliğinde sığırlara daha kesif yemler verilmeye devam edilmiştir.

2008 Yılı MART Ayında Yurdumuzda Yapılabilecek Zirai Çalışmalar

Marmara Bölgesi

Baklagil ekilecek tarlalarda tohum yatakları hazırlanması ile birlikte ayın ilk yarısında gübrelemeye, ikinci yarısında da ekimlere başlanır. Yaz sebze tohumlarının ekildiği fideliklere bakım yapılır. Ayçiçeği ekilecek tarlalarda tohum yatağı hazırlıkları ilk iki haftada tamamlanır, ayın ikinci yarısında ekimlere başlanır, ekimle birlikte gübreleme de yapılır. Patates yetiştirilecek tarlalarda hazırlıklar tamamlanır. Meyve bahçelerinde budama, gübreleme, toprak işlemesi ve fidan dikimi yapılır. Tahıllara azotlu gübre atılmaya ve ay sonlarında ise yabancı ot mücadelesine başlanır.

Ege Bölgesi

Ayçiçeği ve mısırın ekileceği yörelerde kazayağı ile ikileme yapılır. Ekin güvesi ve yabancı otlarla mücadeleye başlanır. Baklagillerin ekileceği yörelerde topraklar ekime hazırlanır, ayın ikinci yarısında da ekime başlanır. Pamuk ekilecek tarlalar sürülür, gübrelenir ve toprak hazırlıkları yapılır. Meyve bahçelerinde budama çalışmaları ve kimyevi gübreleme işleri sona erdirilir, topraklarının yüzeysel sürümleri yapılır. Fidan dikimi çalışmaları yürütülür. Bağlarda budama, çırpı toplama ile birlikte asmaların yüksek sisteme alınmaları için direklerin dikilmeleri, tel çekme ve germe işlemleri yapılır. Sürgünlerin bağlanmaları, köklendirilmiş çeliklerin dikilmeleri, toprak sürümü ve gübreleme çalışmaları yapılır. Kışlık tahıllarda üst gübreleme işleri sürdürülür.

Akdeniz Bölgesi

Birinci ürün mısır ekimi için toprakların ve tohum yataklarının hazırlığı yapılır. Yazlık mercimek ekimi ve gübrelemesi yapılır. Patates, nohut fasulye ekimleri için tohum yatağı hazırlanır, ay sonunda ekime başlanır. Ekimi geç yapılan buğdayların azotlu gübresi geciktirilmeden atılır. Çeltik ekimi için toprak hazırlığı, tava ve kanal açma çalışmaları, yanıklık için tohum ilaçlaması yapılır. Turfanda patateslerin çapası, hastalık ve haşerelere karşı ilaçlaması yapılır. Meyve bahçeleri ve bağlarda toprak işleme, bakım, budama, azotlu gübreleme ve ilaçlama yapılır. Açıktaki kış sebzelerinin hasadı sona erdirilir. Sebze fideleri tarladaki yerlerine dikilir, bakımı yapılır. Seralarda bakım işleri, mücadele, hasat, gübreleme yapılır, sulama miktarı artırılır. Gebe ve doğum yapan ineklerin bakımlarına daha çok itina gösterilir.

İç Anadolu Bölgesi

Bağlarla meyve bahçelerinde fidanların dikilmeleri ile birlikte yaşlı meyve ağaçlarında budama, bakım, ilaçlama ve fidan çukurlarının açılması çalışmaları yapılır. Yabani meyve ağaçlarına standart çeşitlerin aşılanmasına başlanır. Uygun hava şartlarında topraklar işlenir ve tarlalarda nadas çalışmaları yapılır. Baklagillerin ekileceği topraklarda hazırlıklar yapılır ve ekimlere başlanır. Yaz sebzelerinin ekileceği yastıklar hazırlanır. Kışlık tahıllarda gelişme görülen yörelerde azot gübreleri tatbikatlarına başlanır.

Karadeniz Bölgesi

Tarlalarda nadas sürümleri, meyve bahçelerinde toprak temizliği, işleme, gübreleme ve fidan dikimleri yapılır. Patateslerin ekilmesi, çay ve fındık bahçelerinin bakımları, mısır ekilecek tarlalarda ekim hazırlıkları yapılır. Narenciye bahçelerinde çiftlik gübresiyle fosfor gübresi tatbiki, fidan dikimleri, toprakların işlenmesi ve çapası ile budama, aralama ve temizlik işleri yapılır. Sebze fidesi yastıklarının bakımı, tohumların ekilmesi, çökerten hastalığına karşı tohum, fide ve toprak ilaçlaması yapılır. Gebe ineklerle doğum yapan ineklerin bakımlarıyla beslenmelerine daha çok itina gösterilir. İlkbaharda yazlık ekilen tahıl ekimlerine devam edilir. Kışlık tahılların azot gübreleri atılır.

Doğu Anadolu Bölgesi

Tahılların yazlık çeşit ekilişlerine başlanır. Kışlık tahıllara azot gübresi verilir. Baklagillerin ekilecekleri tarlalarda toprak hazırlıkları yapılır. Buğday tohumları ekilmeden önce sürme hastalığına karşı ilaçlanır. Meyve bahçelerinde ve bağlarda fidan çukurları açılır ve fidan dikimine başlanır. Gebe ineklerin doğum yapacağı yerleri hazırlanır, kuru altlıklar serilir, doğum yapan ineklerin bakımlarıyla ve beslenmesine çok itina gösterilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Baklagillerin ekileceği tarlalar işlenir ve ekime başlanır. Kışlık tahıllara azot gübresi atılır ve yabancı ot mücadelesine başlanır. Meyve bahçelerindeki ağaçlarda kuruyan dallar budanır. Meyve fidanlarının kök tuvaleti, dikilmeleri ve toprak işlemesi yapılır. Sebzecilikte yastıklar hazırlanır, kabak, salatalık tohumları ekimi yapılır. Köklendirilmiş Antep fıstığı çöğürleri dikilir. Tarla faresiyle mücadeleye son verilir.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt