sulama sistemleri

bizim 240 dönüm olan bir tarlamız var saniyede 30litre kapasiteli suyu var tarlanın boyu 1200metre eni 220 metre hafif yan ve rampalı ama toğrağı kaliteli bi tarlamız var buraya 70cm sıra arası ile 15-20 cm sıra üstü silaj mısırı ekip damla döşemek istiyoruz ve daha önce damlama hiç kullanmadık. damlatıcı borular en fazla kaç metre uzunlukta serilebilir yokuş yukarı su çıkarmı çıkmazmı yaklaşık kaç km boru kullanılır hangi tip boru önerirsiniz?? sıra arası 70cm ekip her sırayamı döşenmeli yoksa 45cm ekilip 1sıra dolu 1sıra boşmu yapılmalı?? filtre sistemi nasıl olmalı nasıl gübreleme yapmalıyız?? silajlık mısırda en yüksek verim nasıl sulama sistemi ile elde edilir salma sulama imkanı yok ! konu hakkında hiç bi bilgim yok maliyetini falan bilmiyorum. 40km yağmurlama sistemimiz var ama mısırda boru taşımak ölüm gibi birşey... [size=14pt]yardımlarınızı bekliyorum...[/size]

Ynt: sulama sistemleri

bir damlama borusu yaklaşık 60-70 metre çekilebiliyor yani enine çeksen 3 kademe. saate 100 ton suyun var damlama borularını 90 cm ye ve damlatıcıları da 40 cm aralıklı olsun dekarda 2777 damlatıcı olur satte 2 litre damlatırsa her dekar için 5.5 ton su lazım yani senin su bir seferde 18 dekar yer sular yani tarlayı 13 kademeye ayırman lazım kullanılacak boruda 290km damlama borusu yapar

kullunacağın damlama borusuna göre değişir; 350-400 metreye kadar çekebiliceğin borular var. ama
fiyat yükseliyor tabi doğal olarak. boru çapı ve damlatıcı arası mesafede önemli.
tarlan büyük, senin işin biraz mühendislik işi, bakkaldan al yap gibi olmaz, dikkatli olman lazım.
istersen anahtar teslim proje yapan bi yer var tanıdık seni yönlendirebilirim. ben slaj mısır
ekmiyorum sadece danelik ekerim. ama damla sulama ya başlarsan bidaha mısırı kesinlikle yağmurlama
sulamazsın garanti vrerem sana.

juneeeight link=topic=50427.msg503919#msg503919 date=1325659377' Alıntı:
kullunacağın damlama borusuna göre değişir; 350-400 metreye kadar çekebiliceğin borular var. ama
fiyat yükseliyor tabi doğal olarak. boru çapı ve damlatıcı arası mesafede önemli.
tarlan büyük, senin işin biraz mühendislik işi, bakkaldan al yap gibi olmaz, dikkatli olman lazım.
istersen anahtar teslim proje yapan bi yer var tanıdık seni yönlendirebilirim. ben slaj mısır
ekmiyorum sadece danelik ekerim. ama damla sulama ya başlarsan bidaha mısırı kesinlikle yağmurlama
sulamazsın garanti vrerem sana.
anahtar teslimi iş yapan kim yardımcı olursan sevinirim?

biz mısırda damla sulama yapıyoruz ama tarlalarımız o kadar büyük değil damlama olarak netafim kalınlık 8mm , 20 veye 30 cm aralı damlatılıcı en fazla 70 80 metre uzunluğunda çekiyoruz mısırı 62,5 cm ekiyoruz bir sıra çekip bir sıra atlıyoruz damlamalar arası 125 cm oluyor 5m lik göktepe sulama boruları ana hat çekeriz bunu 4yerinden delince sıra arası 125 e denk gelir damlamaya giriş için mini damlama vanası kullanıyoruz kullndığın motorun basıncına göre kaç dönüme basıyorsa bir seferde o kadar yer sularsın biz milli 10 bg pompalar kullanıyoruz yakında 7 uzakta 4 dönüm bir seferde suluyoruz bizimkisi küçük çifcilik arazilerde küçük sen daha büyük daha teknolojik sistemlere bakabilirsin ama damlama sulamadan şaşmamalısın verimi çok arttırıyor kolay gelsin saygılarımla

evet damlama çok rahat ve verim kesin artıyor. mısır ve ayçiçeği için bence vazgeçilmez.
bi başlayan kolay kolay damlamayı bırakmaz. yeterki ekipman ve bilgi iyi olsun.
7 yıldır kullandığım damlama boruları var hiç tıkanma kopma yok.
daha rahat 3-4 yıl kullanırım. seçerken dikkatli olmak lazım. ve filtrasyon da çok önemli tabi.

meraba 1200 metre uzunlukta 220 metre genişlikte tarla için çok fazla damlama kullanılır ve bunun yerleştirmesi ve toplanması zor olur.
bence irtem tamburlu otomatik sulama makinası nın 110-400 lük tabancalı modeli hem pratik hemde çok rahat olur.
tarlayı uzununa 3 parça yani 400 metre bölersen makina 400 metre uzunluk 80-90 metre genişlikte alanı sular.
9 kurulumda sulama biter. makinanın kurulumu enfazla 1 saat toplaması 20 dakika
http://www.irtem.com.tr/110mm.htm

Mısırı slaj olarak ekeceğin için sana tavsiyem her sıraya damlama borusu çekmen.Danelikte iki sıraya bir hatta sorun olmaz ama iş slaja gelince verim düşer iki sırada.hem yaprak sayısı ve büyüklüğü hemde gövde kalınlığı ve uzunluğu verimde önemli rol oynar.
Ekeceğin tohum çeşidi hakkında araştırma yaptın mı. Advanta nın TRUVA sını ve May ın 9292 sini ben şahsen ektim. ikisi de ortalama 8 ton verdi 1000 m2 de. piooner 31y83 de iyi çeşittir aklında bulunsun.Bu arada unutmadan söyleyim sıra arasını 70 cm den aşağı düşürme sıra üzeri slaj için 13-15 cm arasında olsun fazla aralıklı olmasın.

slajlık mısırın su tüketimi ile danelik mısırın su tüketimi aynıdır.
bu yüzden sulama konusunda fark yok, iki sırada bi damlama borusu çekmeniz gerekir.
illa fazla su vermek isterseniz sulama saatlerini artırırsınız.
tanburlu sulama ile damla sulama ise çok farklı, hertürle damla sulama üstün.

juneeeight link=topic=50427.msg504610#msg504610 date=1325745250' Alıntı:
slajlık mısırın su tüketimi ile danelik mısırın su tüketimi aynıdır.

Eğer mısır üretimi yapıyor ve damlama sulama ile su veriyorsan sadece deneme amaçlı 5-6 metre yere her sıraya boru çek.Sulama zamanını ise yarıya indir sulama sayısını 1.5 katına çıkar o sıralar için.Oluşan farkı gözlemle ve istersen burada paylaş.
Slaj işinde mısırın her yeri size lazımdır ve verim için bol ve iri yaprak ile sağlam ve boyu uzun gövde yapısı en önemli etkendir.Ayrıca biçim zamanında gövde ve yaprakların kurumaması önem taşır.Slaj yetiştirme işi ile dane yetiştirme işi çok farklı işlerdir eğer verim istiyorsanız.

' TECRÜBEYLE SABİTTİR '

damlama sulama borusu arazınız engebeli ise basınçlı damla sulama borusu kulanmanız lazım hatlar en ideal 300 metredir dönüme 650 metre gider araziyi 4 böleceksiniz hatlar uzunluğu 300 metre yavru kanalar 3 inçlik boru yani 75lik kulanılacak ana kanal borusu 160 lıktan 110,a inecek sizin basıncınızın iyi olması lazım damlamada taban gübre dap mısırla beraber ekeceksin diğer gübrede üre kulanacaksın çünkü üre suda çabuk eriyebilen bir gübre olduğu için gübreyi suyla beraber atacaksın çok basit 1000 litreli deposu zaten filitre sistemimi aldığın zaman oda var damlatıcı araları 60cm zaten bir hat döşüyorsun biride boş kalıyor vanalar otomatık olursa basıncıda o kadar güzel ayarlanabiliyor şu anda aklıma gelen bu bende 350 dönüm pamuk yaptım ama mısırı bilemem

konyalı42 link=topic=50427.msg524648#msg524648 date=1327954184' Alıntı:
MERHABA ARKADAŞLAR. KONYADA 250DEKAR ARAZİDE YONCA YETİŞTİRECEĞİM NASIL BİR SULAMA SİSTEMİ KURMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ. TEŞEKKÜRLER.
pivot benzeri bi sulama çeşiti var. lineer pivot gibi ama daha ucuz. yonca için güzel bi aletti gecen yıl gördüm.