• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

'Sultaniye Üzümü' için patent başvurusu yapıldı

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

' Sultaniye Üzümü ' için patent başvurusu yapıldı
Ana Sayfa» Güncel
11.07.2014 18:48

Manisa Ticaret Borsası, sultaniye üzümünün ‘Manisa Sultaniye Üzümü’ olarak anılması için patent başvurusu yaptı

MANİSA - Manisa Ticaret Borsası, üretimin büyük bir kısmının Manisa ' da yapıldığı sultaniye üzümünün 'Manisa Sultaniye Üzümü' diye anılması için patent başvuruda bulundu.

Borsa Başkanı Sadık Özkasap, Manisa’da üretilen Sultaniye Üzümü’nün dünyaya 'İzmir Sultaniye Üzümü' adıyla satıldığını, doğru adıyla anılması için girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

Manisa Sultaniye Üzümü patenti için Türk Patent Enstitüsüne başvurularını yaptıklarını bildiren Özkasap, şunları kaydetti:

'Yıllardan beri Manisa ' nın üzümü, İzmir Ticaret Borsası ' nda işlem gördüğü için ' İzmir Sultaniye Üzümü ' olarak bilindi. Manisa Ticaret Borsası, ' Manisa Sultaniye Üzümü ' olarak coğrafi işaretini almak için başvurdu. Başvurumuzu Türk Patent Enstitüsü ' ne gönderdik. Bundan sonra ' Manisa Sultaniye Üzümü ' olarak işaretimizi alacağız.'

Patent çalışmalarına 3 ay önce başladıklarını bildiren Özkasap, 'Üzümün merkezi artık Manisa’dır. Üzümler, üzüm bağları ve üzüm işletmeleri Manisa’dadır' dedi.

'Rekolte belirleme çalışmaları başladı'

Özkasap, 2013 yılında üzüm üreticilerinin kötü bir sezon geçirdiğini hatırlatarak, Manisa ' da 190 bin ton ürün alındığını ve 155 bin tonunun ihraç edildiğini söyledi.

Yeni ürün için rekolte belirleme çalışmalarının başladığını bildiren Özkasap, şöyle konuştu:

'Manisa Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası, Bağcılık Araştırma, Alaşehir Ticaret Borsası ve İhracatçılar Birliğinin oluşturduğu bir ekip Manisa’da bağları dolaşmaya başladı. Menemen-Muradiye bölgesinde rekolte çalışmaları yapıldı. Bugün itibariyle Turgutlu’da rekolte çalışmalarına başlandı. Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Çal, Sarıgöl ile rekolte çalışmaları sona erecek.'

Temmuz ve ağustos aylarında da ihracatın devam edeceğini ifade eden Özkasap, meydana gelen doğal afetler nedeniyle geçen yıl rekoltenin beklenilenin altında çıktığını, bu sene rekoltenin iyi olmasının beklendiğini söyledi.

Özkasap, 'Bağların geçtiğimiz yıla göre daha iyi olduğunu, üzümlerin daha kaliteli olduğunu, verimlerin iyi olacağına dair bilgi aldık. Şu ana kadar üzümlerde hastalık olmadığı ve rekoltenin yüksek olacağını görüyoruz' dedi.
 


Üst Alt