Sürekli yaz saati uygulaması geliyor!

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Gün ışığından daha çok yararlanma konusu tekrar gündeme geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız sürekli yaz saati uygulamasında kalınması gerektiğini bir sonraki bakanlar kurulu toplantısına taşıyacağını açıkladı.

Taner Yıldız, 14 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada, “Ben enerji sektörü açısından ve bir kısım bilimsel çalışmalarla gün ışığının insan üzerinde oluşturduğu pskiloji açısından bakıyorum. Eğer sabah 5:30 ' da gün ışıyorsa ve bir saat sonra mesaiye başlanabiliyorsa ben sektör olarak enerji verimlililiği açısından daha fazla faydalanacağım demektir” demişti.

Bakan Yıldız ' ın gün ışığından daha çok yararlanma önerisi şafak mesaisi olarak tartışma yaratmıştı.

Enerji Bakanı, bir sonraki Bakanlar Kurulu toplantısında sürekli yaz saati uygulamasında kalınmasını gündeme getirecek. Taner Yıldız, bu uygulamanın diğer sektörlere yansımasının değerlendirilerek bir karar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yıldız, Türkiye ' de elektrik kullanımını daha etkin izlemek için yeni bir sistemden yararlanılacağının sinyalini de verdi. Yeni uygulamada ön izlemeli ve kumandalı sayaçlar kullanılacak. Sayaçlar

önce İstanbul ' da daha sonra da kademeli olarak tüm türkiye ' de aktif hale getirilecek. Enerji sektörüne ilişkin açıklamalarda da bulunan Yıldız, elektrik dağıtımında uygulanan ve 2012 yılının sonunda bitmesi öngörülen ulusal tarife sisteminin süresinin uzatılmasına karar verildiğini söyledi. Buna göre bölgesel tarifeye geçiş ertelenecek, kayıp kaçak 2015 yılına kadar yüzde 10 düzeyine indirilecek. Ttaner Yıldız, bor ' un özelleştirilmesinin ise kesinlikle gündemde olmadığını, sadece yeni ürünler elde edebilmek için işletmenin özel sektöre açılması konusunda çalışma yürütüldüğünü anlattı..

Bakan Yıldız, İran ' dan alınan doğalgazla ilgili olarak da fiyat anlaşmazlığı konusunda 16 mart tarihinde tahkime başvurulacağını açıkladı.

CUMARTESİ MESAİSİ YOK
Saat dilimi olarak Türkiye ' nin yılın 7 ayında 45 derece Doğu Boylamı, 5 ayında 30 derece Doğu Boylamında bulunması yerine, sürekli olarak 45 derece Doğu Boylamında yer almasını değerlendiren Yıldız, yaz saatinde kalıcı olunması halinde ortaya çıkacak sonuçları da değerlendirerek, mesai saati değişikliğinin de ancak bu şekilde gündeme gelebileceğini, bunun kararını ise ilgili bakanlığın vereceğini vurguladı. Cumartesi mesaisinin tekrar geri geleceğiyle ilgili hiçbir şekilde açıklaması olmadığını dile getiren Yıldız, bu konudaki görüşleri üzerine bu uygulamanın 70 ve 80 ' li yıllarda Türkiye ' de uygulandığını, ancak daha sonra vazgeçildiğini söyledi.
 
Katılım
10.08.2010
Mesajlar
0
Konum
Sivas
Ynt: Sürekli yaz saati uygulaması geliyor!

Bu saatler ileri geri alındığında illaki okul ve dershaneyle ilgili geç kalma erken gitme sorunlarım olmuştur ;D Bir kere dershaneye gittim 1 saat erken gitmişim sınıftan içeri girdim sabahçılar ders işliyor ;D ;D Geçen yılda telefonun alarmını kurdum kapattım telefon güncelleyememiş saati ve servisin kornasıyla uyandım :D Ama beklemedi eski servis gitti oç.. Bu sene sorun yaşamadım şükür sadece 1 saat fazla uyudum :)
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt