Süt üreticisinde okul bayramı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Başbakan Erdoğanın öğrenciye süt projesini açıklaması her kesimi memnun etti. Sütte 10 kuruşluk indirime zorlanan üretici zarardan kurtuldu. Karar, süt veren hayvanları kesimden kurtardığı için et fiyatı da düşecek.
Başbakan Erdoğanın açıkladığı, 7 milyon öğrenciye süt dağıtımı projesi, çiftçilerin tamamını sevindirdi. Süt üreticisi yaklaşık 1 milyon tonluk arz fazlası olan sütteki fiyat indirimi riskini atlatırken, süt inekleri de kesimhaneye gitmekten kurtuldu. Bu da hayvan üretiminin artmasıyla kırmızı ette fiyatların inmesi anlamına gelecek. ‘Başbakan Erdoğan, bu kararıyla 1 taşla beş vurdu diyen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Koyuncu, kararın tam zamanında açıklandığını belirterek, Türkiyede bahar aylarında süt arzının arttığını bu nedenle sanayicinin sütte 10 kuruşluk bir indirim talebiyle kendilerine geldiğini vurguladı. Koyuncu “Bu kararla, 80 kuruş olan toptan süt fiyatı, yükselmez ama en azından da aşağı inmeyecek” dedi. Projenin, kırmızı et fiyatını da indireceğini belirten Koyuncu, sütün fiyatı düşük ve kırmızı et fiyatı yüksek olduğu için anaç ineklerin kesimhaneye gönderilmek zorunda kalındığını belirten Koyuncu, artık buna bir son verileceğini ve kırmızı et üretiminin artacağını belirtti. Koyuncu, süt projesinin bir kereye mahsus olmadığını da vurgulayarak “Bu kampanya devam edecek. Çünkü bizde süt içme oranı çok düşük. Türkiyede kişi başı süt tüketimi 27 kilo, bu Avrupada ise 75 kilo” diye konuştu. Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız da “Bu karar fabrikaların yapacağı fiyat düşüşünü engelleyecek, çiftçimiz kazanacak” dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da, kararı çok önemsediklerini ve süt dağıtımının yasayla devlet garantisi altına alınması gerektiğini belirtti.

Projenin maliyeti 90 milyon lira olacak

Meclisteki AK Parti Grubunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın miniklere verdiği süt müjdesinin detayları belli oldu. Çocukların yeterli beslenebilmeleri için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak yürüteceği proje çerçevesinde ihaleye çıkılacak. Tarım Bakanlığı bünyesindeki Süt Konseyinin yürüteceği ihale sürecinde teklifler bu ay içinde alınacak. Her eğitim-öğretim yılı için devlet miniklerin sütüne Hazineden 90 milyon lira kaynak aktaracak. Projeyle arz fazlalığının ortadan kalkması bekleniyor. Günlük 14 bin ton 200 mililitre süt 7 milyon 400 bin öğrenciye dağıtıldığında aylık 45 bin ton tüketime ulaşılacak. Böylece üreticinin elindeki sütün değerinin de düşmesi engellenmiş olacak.


 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta
Ynt: Süt üreticisinde okul bayramı

Bizim zamanımızdada fındık dağıtırlardı galiba o zamanlardada fındık üretici dardaydı :) şimdi süt inş 2050 senesindede et ve et mamulleri dağıtırlarda az biraz et fiyatları kıpırdar biz et üreticileride sıkıntı çekmeyiz
 
Katılım
15.06.2011
Mesajlar
237
Konum
bolu
Ynt: Süt üreticisinde okul bayramı

çok güzel olmuş hazirandan aonrada kahvelerde mecbur olsun
 
Katılım
23.12.2011
Mesajlar
1,332
Konum
Diyarbakır
Ynt sut ureticisine okul destegi

Esek sutu mu yoksa inek sutu mu verecekler ? Malumunuz esek ciftlikleride kuruluyor artik .
 
Katılım
07.01.2011
Mesajlar
3,450
Konum
Tekirdağ

Ynt: Süt üreticisinde okul bayramı

nailyetek link=topic=54048.msg569060#msg569060 date=1332714756' Alıntı:
Gerçekten de güzel karikatür. Karikatürü çizen kişi gene de insaflı davranarak rantçıların yanında ineğin sahibine de bir hortum uzatarak üreticinin de bir iki altın kazanacağını düşünmüş ama bence üreticiye başka bir hortumtan gelen moklardan başka birşey kalmayacağını çizebilseymiş çok daha anlamlı olacakmış. :)
 
Katılım
01.10.2010
Mesajlar
5,608
Konum
Manisa
Ynt: Süt üreticisinde okul bayramı

Süt üreticileri köşeyi döner artık bu projeyle ıh-*-s
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt