'Sütlerde kanser riski var'


Eker, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve M1 olduğu iddialarını doğruladı

--------------------------------------------------------------------------------

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 7’den 70’e her kesimin günlük olarak tükettiği sütlere ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu. Eker, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğrulayarak, “Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmekte olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır” yanıtını verdi. Eker, mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmelerin isimlerinin ifşa edileceğini kaydederken, “her eve bir gıda denetçisi” projesini hayata geçireceklerini belirtti.

Kodekse aykırı

Eker’e, “Piyasada satılan çoğu firmalara ait sütlerde antibiyotik bulgusuna, bazı ürünlerde de aflatoksin M1’e rastlandığı ve bu maddenin karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma ihtimalini artırdığı doğru mudur” sorusu yöneltildi.

Eker ise 12 Aralık 2012’de TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda, itiraf niteliğinde ifadeler kullanarak, “Gıda kodeksine aykırılık hususu içermektedir. Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmektedir” dedi.

İfşa edilecek

Eker, sağlıksız üretim yapan işletmelere yaptırımlar arasında isimlerinin kamuoyuna açıklanmasının da bulunduğunu belirtirken, “Mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmeler açıklanacak, ayrıca mevzuata uygun faaliyet gösteren firmaların belli kriterler çerçevesinde kamuoyu ile paylaşımı sağlanmaktadır. Böylelikle sadece uygunsuz işletmelerin ifşası değil, iyi olan işletmeleri ödüllendirerek yönlendirme anlayışı ile çalışmalar devam ediyor” dedi.

İşletmelere ceza verildi

Öte yandan Eker, bakanlığın kurduğu ALO GIDA 174 hattına 2011 sonu itibarıyla 551.630 şikayet geldiğini, bu aramalardan 86.237’sinin kayda alındığını ve 82.817’sinin sonuçlandırıldığını vurguladı. Eker, “Denetim yapılan başvuruların yüzde 17’si için cezai işlem uygulanmıştır. Uygulanan cezai işlemlerin yüzde 70’i idari para cezası, yüzde 24’ü üretim/faaliyetten men ve yüzde 6’ı ise suç duyurusu şeklinde gerçekleşmiştir” dedi. Eker, verilen idari para cezalarının 1000 TL’den 10 bin TL’ye kadar uzandığını belirtti.

GDO denetimi artırıldı

Eker, Türkiye’de hali hazırda 65 özel ve 41 de kamu olmak üzere toplam 107 gıda kontrol laboratuvarı bulunduğunu, denetimlerin yetkilendirilmiş uzman laboratuvar personeli tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Eker son 2 yılda 693 bin denetim yapıldığını kaydetti.

Eker, GDO ve mikrobiyoloji birimlerinin faaliyete geçirilerek bu kapsamdaki analizlere öncelik verdiklerini kaydederek, “Ülkemizde her türlü gıda ve yemlerde tarama, izolasyon ve miktar olarak GDO analizi yapabilen laboratuvar sayısı son 2 yılda 3’ten 22’ye çıkarılmıştır” dedi.

Her eve denetçi

Sağlıksız üretimlerin engellenmesi ve denetimlerin artırılması konusunda da Eker, şunları kaydetti: “Denetimin ve denetçinin izlenebileceği interaktif mobil denetim projesi hazırlandı. Tam teçhizatlı gezici denetim araçları ile görsel medya imkânları (kamu spotu) kullanılmaya başlandı. ‘Her eve bir gıda denetçisi’ sloganıyla öğrenci ve ailelerine yönelik ‘genç gıda denetçileri’ gibi projeler hazırlandı.
 
Sutte kanser riski var

Sut dusecek son gunlerde cok gundeme cikmaya basladi cunku. bi ulkenin tarim bakani kendi ciftcisi yerine baska ulkelerin ciftcisine destek verirse olucagi artik biktik boyle yalanlardan yazik diyil mi onca milete 1 litre sut 1 sudan daha ucuz Allah tan korkun daha ne istiyorsunuz bu mileten ama suc bizde sesimizi cikarmiyoruz isyan etmiyoruz ki kendi hakimizi bile savunamiyoruz
 
Ynt: 'Sütlerde kanser riski var'

Bu konuda asıl sorumluluk bizlerin aslında.Mesela bizim birlik antibiyotikli süte de bir ücret ödüyor,ancak köylerde gidip hala antibiyotikli sütü normal süte karıştıranlar var.Herkes kendini çok akıllı sanıyor ama antibiyotik çıktığı anda tüm süt hiçe gidiyor.Çok oldu bizim burda bu olay
 
Ynt: 'Sütlerde kanser riski var'

tarım bakanının çıkıp böyle bi açıklama yapması yanlış ama haklı oldugu tarafta var kullandıgımız cogu ılaçta arınma süresi mutlaka var arkadasımızın dediği gibi 1 hayvanin sütü tüm tangın sütünü bozuyor saglık içinde zararlı döner dolaşir kendi çoluk çocumuzdan çıkar nasil kendimiz kullanmıyorsak baskasının kullanmasına göz yummamaliyiz hersey para değil günahtir.
 
Ynt: 'Sütlerde kanser riski var'

Saracoğluyla başladı bakan devam ediyor bu gün bütün gazeteler sürmanşet yapmış.Deprem haberi gibi sütte şu var bu var.Var ise sen ne halt ediyordun bügüne kadar.Yok ise yine bir bakanın oğlu yeğeni süttozu mu ithal edecek.Bizim köylümüzün sütü tertemiz , bakanın profesörün sütü bozuksa, bizim sütümüze karışmasınlar.
 
Ynt: 'Sütlerde kanser riski var'

süt azcık para etti indircekler i$te fiyatını piyasayı bozuyolar .. sanki colada zararlı madde yok nie coca kolayı konusamıyolar güclü firma kar$ısında ülkeler duramaz coca cola istese amerikayı indirir a$$a .. bu i$ler böyle süt icmeyin arkada$ cola icin ..
 

Benzer Konular