Tarıma milyarlık kaynak

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


IPARD kapsamında AB ' nin Türkiye ' ye ayırdığı 874 milyon euroluk bütçe, 1 milyar 165 milyon euroya çıktı. Program kapsamında 1 milyon euroya kadar hibe desteği de verilecek.

Türkiye ' de tarıma destek sağlayan mekanizmaların sayısı hızla artıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülmekte olan IPARD projesi de milyar euroluk bütçesiyle çiftçiye önemli fırsatlar sunuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Destek Programı (IPARD) kapsamında AB tarafından Türkiye ' ye ayrılan 874 milyon euroluk bütçe Türkiye ' nin de katkısıyla 1 milyar 165 milyon euroya çıktı.

Program kapsamında projelere 1 milyon euroya kadar hibe destekleri veriliyor. Ayrıca program kapsamında toplam 124 milyon euroluk kaynağın tarımsal işletmelere ve kooperatiflere hibe desteği olarak verilmesi öngörüldü. Hibe programı kapsamında 11 Haziran 2012 ' de başlayacak başvurular 9 Temmuz 2012 ' ye kadar yapılabilecek. Projelerin 10 aylık süre içinde tamamlanma şartının bulunduğu program kapsamında belirtilen sektörlerde bölge öncelikleri ve sınırlandırmalar olmak kaydıyla hibe başvuruları için uygun iller ise şunlar: Afyon, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat.

NE AMAÇLANIYOR?
Avrupa Birliği ' ne katılım öncesinde ortak tarım politikası ve kırsal kalkınma politikasıyla uyumlu olmak adına açılan bu programın hedefleri, tarım sektörünün modernizasyonuna katkıda bulunmak, birincil ürünlerin üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak, göçü engellemek, gıda işletmelerinde yeni teknolojiler, yenilikler sunmak, yeni pazar fırsatları yaratmak, gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartları veya diğer standartların iyileştirilmesine katkıda bulunmak.

YÜZDE 50-65 ORANINDA HİBE
Bu kapsamda et üretimi, et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt üretimi ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze, su ürünleri, kültür balıkçılığı, arıcılık ve bal üretimi, süs bitkisi, tıbbi ve aromatik bitkiler, kırsal turizm, yerel ürünler ve mikro işletmeler yüzde 50-65 hibe oranıyla destekleniyor.

IPARD Nedir?

Avrupa Birliği ' nin (AB), 2007-2013 yılları arasında uygulayacağı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ' nın (IPA) kırsal kalkınma bileşeni olan IPARD ' den Türkiye ' de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) sorumlu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın hazırlamış olduğu program 19 Aralık 2007 ' de Brüksel ' de Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından kabul edildi.
 
Katılım
11.01.2009
Mesajlar
1,372
Konum
Edirne
Ynt: Tarıma milyarlık kaynak

HAYIRLISI OLSUN
İHŞALLAH SON KURUŞUNA KADAR ÇİFTÇİYE HARCANIR BU PARALAR
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt