TARIMDA TÜRKİYE-İSPANYA İŞBİRLİĞİ

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,261
Konum
Bilecik

AYDIN (İHA) - Ege İhracatçı Birlikleri’nin Gıda Sektörü’nde Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları hız kesmiyor. Gıda konusunda Türkiye ve İspanya Ar-Ge ve inovasyon konusunda işbirliği yapacak.

Ege Bölgesi Gıda sektörü için Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi Toplantısı’nda, AINIA Gıda Teknoloji ve Araştırma Merkezi yetkililerinin yanı sıra, Ege Bölgesi’nde tarım ve tarımsal ürünler sektörlerinde faaliyet gösteren ve sektörel kalkınmanın vazgeçilmezi üçlü sacayağı aktörleri olan kamu, üniversite ve sanayi, Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldi.

Hem Ege Bölgesi hem de Türkiye için önemli bir ihracat kalemi olan tarımsal ürünler sektörünün, globalleşen Dünya pazarında rekabetçi gücünü artırmak için ar-ge ve inovasyonun öneminden hareketle düzenlenen Gıda Sektörü için Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi Toplantısı’nda sektör paydaşları, Ege Bölgesi’nde gıda sektörü araştırma altyapısını geliştirmek için öncelikli faaliyet alanlarını belirleyerek, bu alanlar için gerçekleştirilebilecek proje önerilerinde bulundu. Tüm öneri ve katkıların derlenmesi sonucunda, Ege Bölgesi’nde gıda sektörü araştırma altyapısının geliştirilmesi için yol haritası hazırlandı.
Ege Bölgesi için tarım ve tarıma dayalı sanayinin öneminin göz ardı edilemeyeceğini belirten Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Bölgesi’nden 2011 yılında 3,4 milyar dolarlık tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini kaydetti. İhracat artışının sürdürülebilir olmasının ve Dünya pazarlarında rekabetçi gücümüzün korunabilmesinin yolunun ar-ge ve inovasyondan geçtiğini anlatan Tarakçıoğlu, “Bu doğrultuda, ürünlerimizi çeşitlendirmek ve böylece ürün farklılaşması sağlamak için bölgemizin tarımsal sektörlerde araştırma geliştirme altyapısını güçlendirmek büyük önem taşıyor. Bu sebeple İspanya’dan 7. Çerçeve Programı kapsamında yürüttüğümüz GREENFOODEC projesi ortağımız olan AINIA’yı İspanya’dan Birliklerimize davet ettik. Hem gıda ve gıda temelli sektörlerde inovasyon, teknoloji ve araştırma geliştirme aktiviteleri yürütme, hem de işletmelerin ar-ge aktiviteleriyle güçlendirilmesi ve bölge için yeni yatırım ve finansman kaynaklarının çekilmesi için konularında 25 yıllık deneyim ve bilgi birikimine sahip AINIA, ülkelerinde gerçekleştirdikleri çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini bizlerle paylaştı. Bölgemizde konu ile ilgili tüm paydaşların, yerel yönetim temsilcilerinin, meslek odalarının, üniversite temsilcilerimizin, İzmir Kalkınma Ajansı’nın, Zafer Kalkınma Ajansı’nın da katılımıyla ve katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu ortak akıl toplantısı sayesinde böylece sadece kendimizi kıyaslayabileceğimiz bir iyi örneği incelemekle kalmadık, aynı zamanda Ege Bölgesi için gıda sektörü araştırma altyapısını nasıl geliştirebiliriz? sorusunun da cevaplarına ulaşmış; böylelikle gerek bundan sonra gerçekleştireceğimiz proje çalışmaları gerekse bölgesel paydaşların bölge planlarında hangi aktivitelerin önceliklendirilmesi gerektiğini belirlemiş olduk” dedi.

Ekleme Tarihi
10.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt