Tarımsal desteklere düzenleme yapılacakmış

Tarımsal desteklere düzenleme

Bakan Çelik, göreve geldiği günden itibaren tarımsal faaliyet içerisinde olan bütün kesimlerle yoğun temas içinde olduklarını, üreticiden gelen talepleri değerlendirdiklerini, yaptıkları çalışmalarda desteklemelerin çok çeşitlendiğini ve bunların toparlanması gerektiğini tespit ettiklerini dile getirdi.

Teknik çalışmaları sürdürdüklerinin altını çizen Çelik, "Hem bitkisel, hem de hayvansal üretimdeki tarımsal desteklerin kalem sayısının azaltılıp, çiftçinin daha da memnun olacağı spesifik ve kritik noktalarda üreticinin yanında olacak bir destekleme modeli üzerinde çalışmamızın sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. İnşallah o desteklemelerimizi kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşacağız. 70'in üzerinde destek kalemi var. Bunları örneğin hayvansal desteklerde mümkün olduğu kadar 3-4'e indirmek için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Destekleri miktarini zamanini sartlarini bi say desen bi Allah in kulu bilemez sayamaz .. takip edemez .. :) toplasan carpsan bolsen cogu icin harclik gibi bisey zaten..

Bi sey don lastigi gibi uzatilmissa sebep olanlarin cahilligini beceriksizligini dunyadan habersizligini gosterir.. vesselam.

Kisa oz etkili takip edilebilir hedefi bulan bi sistem kurulur insallah.

Recep konuk mecliste tarim komisyonu baskani oldu hic yoktan iyidir..

Bide gecen tarim il mudur yardimcisiyla cay iciyorduk.. konuk bakan olsa iyiydi dedim.. o da dediki tarimdan hic anlamayan birinin daha radikal isler yapma ihtimali.. ustuste 3 donem bakanlik yapmis eker den fazla olabilir.. cunku sifirdan basliyo "ben zaten biliyorum" diye baslamiyo..

Kendi adima hic boyle dusunmemistim.. ufak da olsa bi teselli oldu.. bakalim zaman gostercek..

Recep konuk mecliste tarim komisyonu baskani oldu hic yoktan iyidir..

Bide gecen tarim il mudur yardimcisiyla cay iciyorduk.. konuk bakan olsa iyiydi dedim.. o da dediki tarimdan hic anlamayan birinin daha radikal isler yapma ihtimali.. ustuste 3 donem bakanlik yapmis eker den fazla olabilir.. cunku sifirdan basliyo "ben zaten biliyorum" diye baslamiyo..

Kendi adima hic boyle dusunmemistim.. ufak da olsa bi teselli oldu.. bakalim zaman gostercek..

İlginç bir teselli.

Bakanları kaç dönemdir aynı kişi yönetiyor.
Peki bunun içinde aynı bakış açısı geçerli mi?
Birde böyle düşünelim mi?

Yada "biz ne bilek beğim böyükler bilir" mi deyek?

Avrupada ürün bazlı desteklemeler 7 yıllık açıklanıyor ve bu süre içinde değişmiyor.
bizde ise 1 yıllık, hatta bazen yılda bir kaç sefer bile değişiyor...
avrupada çiftçi toprağına, iklimine, desteklemesine, beklentilerine bakıyor, ona güre 7 yıllık bir üretim planlıyor.
bizde her sene yeni baştan, sıfırdan....
planlama yok, çiftçinin ürününü kaça satacağı belli değil, kesintisi ne kadar olcak meçhul...
böyle nasıl uzun vadeli planlama, yatırım yapsın???

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77

Avrupada ürün bazlı desteklemeler 7 yıllık açıklanıyor ve bu süre içinde değişmiyor.
bizde ise 1 yıllık, hatta bazen yılda bir kaç sefer bile değişiyor...
avrupada çiftçi toprağına, iklimine, desteklemesine, beklentilerine bakıyor, ona güre 7 yıllık bir üretim planlıyor.
bizde her sene yeni baştan, sıfırdan....
planlama yok, çiftçinin ürününü kaça satacağı belli değil, kesintisi ne kadar olcak meçhul...
böyle nasıl uzun vadeli planlama, yatırım yapsın???

7 yıllık planı yapmak emek, zaman ister emek varsa ekmekte olur lezzette.
Kimseden geri kalmayayım diye asgari ücrete hesap kitap yapmadan bir kaç gün içinde bu kadar zam yapacağına karar verirsen. Bağkur priminden duble yol geçişlerine kadar herşeye zam yapman gerekir.

Şimdi sıra tarımsal desteklemelere gelmiş. İnşallah "düzenlemenin" Türkiye'ye has tanımına uygun bir şey yapılmazda şaşırırız.
Suizan için özür dilemek zorunda kalırız.

Hic kimse kusura bakmasin ustune basa basa s o y l u y o r u m .. Bu hukumet doneminde ne derlerse desinler ciftci hicbir zaman kazanamayacakkkkkkk.
Bitti,.....

Abi nasıl kazanamıyosunuz anlamıyorum.Allaha şükür 200 dönüm yer işliyorum 15-20 kadar büyükbaş hayvanımızvar yılda en az 30-40 bin kenara koyabiliyoruz.Ben sözüne katılmıyorum bu neden le yanlışlıklar yok mu çok çok fazla.Para kazanamıyoruz diyenlere inanmıyorum ben az yada çok götüren götürüyor.:Bende şikayetciyim buğdayın 70 krş olmasından vs.vs ama allaha hamd olsun azdan bereket versin.