TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ ?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Yeni nesiller belki bilmeyebilir ama 20 yıl öncesine kadar herhangi bir araba yolculuğunun ölü böceklerle kaplı bir ön cam anlamına geldiğini yaşayanlar çok iyi hatırlar.
Ancak, bugünlerde bu çok fazla olmuyor.
Sonuçta bu temiz bir ön camla seyahat etmeyi sevenler için harika bir haber olabilir. Ama gerçekten ne anlama geliyor, hiç kafa yoruyor muyuz?

Bilim adamları, böcek popülasyonlarındaki bu çarpıcı düşüşün özellikle tabiatın katledilmesi, böcek ilacı kullanımı ve endüstriyel tarımsal uygulamalarının sonucu olduğunu söylüyorlar. Bu düşüş tek başına bir trajedi olmasının yanı sıra, kuşlar, sürüngenler ve amfibilerin beslenmesini, bitkilerde üremeyi sağlayan tozlaşmayı ve dolayısıyla tüm karasal ekosistemleri de etkiliyor.
Böcek popülasyonlarının çöküşü ekosistemlerin çöküşünün habercisi olabilir.
Farkında mıyız ?

49864069_2045266212222546_2775035969752006656_n.jpg

TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Yeni nesiller belki bilmeyebilir ama 20 yıl öncesine kadar herhangi bir araba yolculuğunun ölü böceklerle kaplı bir ön cam anlamına geldiğini yaşayanlar çok iyi hatırlar.
Ancak, bugünlerde bu çok fazla olmuyor.
Sonuçta bu temiz bir ön camla seyahat etmeyi sevenler için harika bir haber olabilir. Ama gerçekten ne anlama geliyor, hiç kafa yoruyor muyuz?

Bilim adamları, böcek popülasyonlarındaki bu çarpıcı düşüşün özellikle tabiatın katledilmesi, böcek ilacı kullanımı ve endüstriyel tarımsal uygulamalarının sonucu olduğunu söylüyorlar. Bu düşüş tek başına bir trajedi olmasının yanı sıra, kuşlar, sürüngenler ve amfibilerin beslenmesini, bitkilerde üremeyi sağlayan tozlaşmayı ve dolayısıyla tüm karasal ekosistemleri de etkiliyor.
Böcek popülasyonlarının çöküşü ekosistemlerin çöküşünün habercisi olabilir.
Farkında mıyız ?

Ekli dosyayı görüntüle 33694
Çok güzel bir tespit görünüşte her şey güzel ama görünmeyen zarar büyük

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Bizde bol bol var hele ki ilkbaharda motosiklete gözlüksüz binilmiyor[emoji16] tarım ve hayvancılıkta ilaç kullanımı büyük sorun. Gereksiz ve bol kullanıyoruz doğanın dengesi bozuluyor. Bitki korumada ekonomik zarar eşiği diye bir kavram var mesela ama ilk böceği gördüğümüzde basıyoruz zehiri. Bu ilaçlar toprağa suya karışıp hepimizi zehirliyor. Bizim buralarda eskiden bol bol bıldırcın olurdu şimdi hiç yok.
Hele ki hayvancılıkta o kadar gereksiz antibiyotik kullanılıyor ki.. Adama soruyorum abi bu ilacı neden alıyorsun? Doğan hayvana yapıyorum iyi oluyor diyo. Mantığa bak. Ben kendi hayvanlarımda aşı kullanıyorum. Çaresiz kalırsam antibiyotik

IMG_0801.JPG
SAKLI SEÇİLMİŞLER
Bence her çiftçinin okuması gereken kitap budur. Tohum firmalarının bizleri nasıl kullandıkları, dünyayı yönetenlerin bizi yediklerimizle nasıl zehirlediği çarpıcı bir dille anlatılmış. Her sayfasını okurken "Yok artık bunu da mı yapmışlar? " dediğim bir kitaptı. Türkçe öğretmeni bir çiftçi olarak okumanızı şiddetle öneriyorum [emoji16]

konuyu cam damarından yakalamışsın ama bu devletin bir çözüm bulması şart .. bütün suç tarım ilaçlarında. belediyelerin sivri sinek ve kara sinek için uyguladığı ilalardan kaynaklanıyor bence. şehirlerde bir tane kara sinek bile bulmak bazen zor oluyor.