Tıp dünyasını sallayan Türk!

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

ABD’de Yale Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Erol Fikriğ ile ekibi, bağışıklık proteinini keşfetti. Beden saatinin hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir role sahip olduğunu ortaya çıkaran Türk bilim insanı başkanlığındaki ekip, tıpta çok önemli bir buluşa imza attı. Howard Hughes Tıp Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Fikriğ ile ekibi, bağışıklık sisteminin gün içinde sürekli değiştiğini belirledi ve bu değişime neyin neden olduğunu araştırdı.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, bağışıklık sisteminde bakteri ve virüsleri saptayabilen ‘TLR9’ adlı bir protein ortaya çıkarıldı. Üretilen ‘TLR9’ proteini miktarının ve proteinin işlevinin sürekli değiştiği de saptandı. Bu proteinin üretimi ile işlevinin beden saati tarafından kontrol edildiği de keşfedildi. Protein üretimi ve işlevindeki değişikliğin enfeksiyonun günün hangi saatinde bedene girdiğine göre şiddetini değiştirdiğini tespit eden Prof. Fikriğ ve ekibi, kan zehirlenmesi ve sepsis tehdidi altındaki kişiler üzerinde yaptıkları incelemelerde bu kişilerde ölüm riskinin saat 02.00 ila 06.00 arasında en yüksek seviyesine ulaştığını belirledi.
 
Katılım
09.01.2008
Mesajlar
2,893
Konum
MALATYA/ELAZIĞ
Ynt: Tıp dünyasını sallayan Türk!

tıp benim alanım artık türkiye yurtdışındaki türk hekimleri tıpta büyük başarılar yakalıyor ülkemizdeki nakillerde bunun göstergesi(yüz kol karaciğer ..............)
 
Katılım
21.01.2011
Mesajlar
3,273
Konum
SAKARYA

Ynt: Tıp dünyasını sallayan Türk!

artık türk doktorlarımız tüm dünyada duyulur oldu tebrik etmek lazım ne diyelim umarım bundan sonra da doktorlarımızın başarılarının devamını dilerim :)
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt