*** TMO Buğday ve Arpa İthal Ediyor ***

Akşam (07/07/2014) CNNTürk Televizyonunda akşam haberlerinde
denk geldi.

TMO Hamburg Borsasına
Ekmeklik Buğday ve Yemlik Arpa İthalatı için ihale açmış.
Ayrıca Mayıs Ayından beri TMO
Ekmeklik Buğday : 202.000 Ton
Yemlik Arpa : 200.000 Ton
İthal Etmiş....
Gerekçe olarak da, Trakya hariç diğer yerlerdeki rekolte düşüşünü göstermişler...

http://www.dunya.com/tmo-bugday-ve-arpa-ithali-icin-ihale-acti-232124h.htm

Ynt: *** TMO Buğday ve Arpa İthal Ediyor ***

Herşeyi bırakın , TMO nun açılmamasını , çiftçiden mal almamasını , bizi tüccar ile başbaşa bırakmasını hiçbirşey açıklayamaz.
Bu kadarda zulüm edilmez , resmen zalimliktir bu. Bunu mecliste bir milletvekilide dile getirmiyor , hiçbir çiftçi derneği , çiftçi kuruluşu hiçbir medya organında bundan bahsetmiyor , hadi yönetenleri anladık , yönetilenler neden böyle acaba?

bu durumdan ve yapılan / yapılmayan diğer işlerden de anlaşılıyor ki;

Hükümetin ve TMO ' nun
birinci önceliği
Çifçtinin kâr etmesi, hayatını idame ettirmesi değil,
Tüccarın, fabrikaların, fırınların ucuz hammadde bulması...

herşey hammaddeyi (tarım ürünlerini) ucuzlatmaya endekslenmiş...

mazot artıyor,
gübre artıyor,
makine ekipman artıyor
ilaç artıyor,
tohumluk artıyor,
işçilik artıyor.

sonra da mahsül niye pahalı diyorlar....

Yaziktir.

Çevremde ne kadar çiftci varsa elinde yada tarlasındaki buğdayı bir parça insani bir fiyattan satmaya çalışıyor.

TMO mal almıyor. Almaya çalışsa bile alamaz. Depo ve silolar ağzına kadar dolu.

Su Sarkoy TMO en az 10.000 ton buğday gomulu vaziyette.

Madem kuraklık oldu, ihtiyac var, neden bu stoklar değerlendirilmiyor?

İnsanların binbir güçlükle yetiştirdikleri 1. Sınıf buğdayları, alım olmadıgı için yem fabrikaları ve tüccarın elinde ziyan oluyor.

Bu kadar bariz bir tabloya rağmen yurt dışarıda buğday alım ihalesi acmak ihanettir.

sebazios link=topic=76566.msg904597#msg904597 date=1404834751' Alıntı:
Yaziktir.

Çevremde ne kadar çiftci varsa elinde yada tarlasındaki buğdayı bir parça insani bir fiyattan satmaya çalışıyor.

TMO mal almıyor. Almaya çalışsa bile alamaz. Depo ve silolar ağzına kadar dolu.

Su Sarkoy TMO en az 10.000 ton buğday gomulu vaziyette.

Madem kuraklık oldu, ihtiyac var, neden bu stoklar değerlendirilmiyor?

İnsanların binbir güçlükle yetiştirdikleri 1. Sınıf buğdayları, alım olmadıgı için yem fabrikaları ve tüccarın elinde ziyan oluyor.

Bu kadar bariz bir tabloya rağmen yurt dışarıda buğday alım ihalesi acmak ihanettir.
K.eli merkezdede geçen alım yaptıkları silolar hala duruyor toprak altında , bunlar varken dediğin gibi hala ithalat niyedir.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=76566.msg904578#msg904578 date=1404819954' Alıntı:
Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeyken,izlenilen yanlış politkalar sonucu güzel ülkemin geldiği duruma bak.
arkadaş avrupanın hayvan altlığını ithal edip kendi hayvanlarına yediren bir ülke olduk artık bırak kendimize yetmeyi kendi beslediğimiz hayvanımıza bakamıyoruz

R.çiftçi link=topic=76566.msg904598#msg904598 date=1404835839' Alıntı:
Herkesi vatan hainliği ile itham edenler, buda vatan hainliği.
Şu bakarmısınız. Aklı başında olan herkes burda bir plan, politika, ticari, sosyal görevler, yani bir yanlışlık olduğunu görmesi lazım. hem bu konuyla alakalı değil daha bir çok tarımsal iş ve icraatlar la ilgili hemde epeyden beri.
Amaa boş ver daha kötü olsun. herkes halınden memnunki kırsaldan full sandıklar çıktı.

Avanta makarna, bulgur ve kömür dağıtımı ile nasıl garibanın ağzına bal çalındı ise

Avantadan hibeli ekipman ve düşük faizli krediler ile de çiftçinin ağzına bal çalındı.

Sorunun temelinde üretilen malın yanlış ve hatalı değerlendirilmesi olduğu sürece bu alanda bir yere varılamayacağının artık anlaşılması lazım.

Biz avanta yada hibe istemiyoruz.

İstedğimiz tek şey ürettiğimiz malın değerinde alıcı bulabilmesi.

Yani gerçek anlamda çiftçiye sahip çıkılmak isteniyorsa avantadan inci boncuk dağıtmak yerine tek birşey yapın:

'Her harmanda, her malda olan, ürettiğimiz mal ile birlikte bizi önüne attığınız kurtlar sofrasından kurtarın yeter'

Çok mu zor bunu anlamak!

Hükümetlerin tarım politikalarını, çiftçi ve çiftçiliğe bakış açılarını bilmem ama

Ben çiftçinin daha fazla 'dilenci' yerine konduğu bir dönem hatırlamıyorum.

sebazios link=topic=76566.msg904645#msg904645 date=1404855787' Alıntı:
Avanta makarna, bulgur ve kömür dağıtımı ile nasıl garibanın ağzına bal çalındı ise

Avantadan hibeli ekipman ve düşük faizli krediler ile de çiftçinin ağzına bal çalındı.

Sorunun temelinde üretilen malın yanlış ve hatalı değerlendirilmesi olduğu sürece bu alanda bir yere varılamayacağının artık anlaşılması lazım.

Biz avanta yada hibe istemiyoruz.

İstedğimiz tek şey ürettiğimiz malın değerinde alıcı bulabilmesi.

Yani gerçek anlamda çiftçiye sahip çıkılmak isteniyorsa avantadan inci boncuk dağıtmak yerine tek birşey yapın:

'Her harmanda, her malda olan, ürettiğimiz mal ile birlikte bizi önüne attığınız kurtlar sofrasından kurtarın yeter'

Çok mu zor bunu anlamak!

Hükümetlerin tarım politikalarını, çiftçi ve çiftçiliğe bakış açılarını bilmem ama

Ben çiftçinin daha fazla 'dilenci' yerine konduğu bir dönem hatırlamıyorum.
şapka çıkartıyorum anlş-*s

bizim ofisteki silo larında yarısı duruyor anlamadım ki. ben ofis alım yapmayacak diye korkuyorum. ama alim fiyatlarıni yukseltecegini sanmam bizden yüksek fiyata alacağına ıthal eder. köylüye bu kadar darbe vuruyor ama hala köylü bu hükümeti alkışlıyor no olacak bu gidişin sonu.

ademin link=topic=76566.msg904656#msg904656 date=1404859043' Alıntı:
bizim ofisteki silo larında yarısı duruyor anlamadım ki. ben ofis alım yapmayacak diye korkuyorum. ama alim fiyatlarıni yukseltecegini sanmam bizden yüksek fiyata alacağına ıthal eder. köylüye bu kadar darbe vuruyor ama hala köylü bu hükümeti alkışlıyor no olacak bu gidişin sonu.
sonu ' ' büyük balık,küçük balığı yutacak.. ' '