*** TMO'nun kapatılması için ilk adım atıldı. ***

http://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-kuruluslar/tmo-depoculuk-yapamayacak

TMO depoculuk yapamayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul Borsa Konya işbirliği imza töreninde ürün ihtisas borsasının kısa sürede kurulacağını açıkladı. Davutoğlu, tarım ürünü depoculuğunun artık Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) değil sadece özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

Ürün İhtisas Borsası'nın kurulacağını belirten Davutoğlu, 2016 yılının ilk yarısında gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye gireceğini belirtti. TMO'nın fiili depoculuk yapmayacağını ifade eden Davutoğlu, “Lisanlı depoculukla ilgili yasal düzenleme sonrasında biraz daha ötesine gideceğiz. TMO fiili depoculuk yapan kurum niteliğinden çıkacak. Devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok regülatör rolüne, düzenleyeceği rolüne geçecek. Aynı Merkez Bankası gibi piyasalardaki rolü gibi sadece ve sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altında tutacak şekilde işlemde bulunacak. Onun dışında fiili depoculuğu tamamıyla özel sektöre devredeceğiz'' ifadeleri kullandı.

BAKAN ÇELİK DE KATILDI

Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen Borsa İstanbul ve Borsa Konya arasındaki İşbirliği Anlaşması ve Gong Töreni'ne katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Muammer Erol, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, Borsa İstanbul CEO'su Tuncay Dinç, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik de katıldı.

hangi akla hizmet bu ??

kimse bana Arap Kürd Partisi, muhafazakar, milliyetçi demesin. Türk'ün hayrına, çıkarına bu güne kadar ne yapmış, Neyi muhafaza etmiş de kendine muhafazakar diyor.??
Çiftçi'yi, sermayedar, stokçu, kara borsacı kapitalistlere köle etmek neyin icabıdır ??
yazık. hala bunlara oy verenler çiftçiler var...
belki artık gerçekleri görürler...

http://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-kuruluslar/tmo-depoculuk-yapamayacak

TMO depoculuk yapamayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul Borsa Konya işbirliği imza töreninde ürün ihtisas borsasının kısa sürede kurulacağını açıkladı. Davutoğlu, tarım ürünü depoculuğunun artık Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) değil sadece özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

Ürün İhtisas Borsası'nın kurulacağını belirten Davutoğlu, 2016 yılının ilk yarısında gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye gireceğini belirtti. TMO'nın fiili depoculuk yapmayacağını ifade eden Davutoğlu, “Lisanlı depoculukla ilgili yasal düzenleme sonrasında biraz daha ötesine gideceğiz. TMO fiili depoculuk yapan kurum niteliğinden çıkacak. Devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok regülatör rolüne, düzenleyeceği rolüne geçecek. Aynı Merkez Bankası gibi piyasalardaki rolü gibi sadece ve sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altında tutacak şekilde işlemde bulunacak. Onun dışında fiili depoculuğu tamamıyla özel sektöre devredeceğiz'' ifadeleri kullandı.

BAKAN ÇELİK DE KATILDI

Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen Borsa İstanbul ve Borsa Konya arasındaki İşbirliği Anlaşması ve Gong Töreni'ne katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Muammer Erol, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, Borsa İstanbul CEO'su Tuncay Dinç, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik de katıldı.

hangi akla hizmet bu ??

kimse bana Arap Kürd Partisi, muhafazakar, milliyetçi demesin. Türk'ün hayrına, çıkarına bu güne kadar ne yapmış, Neyi muhafaza etmiş de kendine muhafazakar diyor.??
Çiftçi'yi, sermayedar, stokçu, kara borsacı kapitalistlere köle etmek neyin icabıdır ??
yazık. hala bunlara oy verenler çiftçiler var...
belki artık gerçekleri görürler...

gerçekleri görme işi biraz yaş abi :D

ben burda hukumet kanadının 1 söyledıgıne katılıyorum oda şu: ofis depoculuk yapmayacak diyor. bence haklı her işi profesyonellerı yapmalı. öreneğin lüleburgazda lisanslı depoculuk diye bi şirket tmo-borsa ortaklaşa. 20.000tonluk suanda 15.000 tonluk ılave yapıyorlar 35.000ton urun depolıyabılıyorlar. ofis kendı namına alacagı bugdayı buraya yonlendırıyo yani ben satın olıyorum mal benım ama özel sektör deposunda bunu muhafaza etsın dıyo. bence mantıklı ve avantajlarıda var ancak bunu ofisin bulundugu her yerde uygulamalı ve yaygınlaştırmalıdır. ha bu adımı piyasadan çekilme niyetıyle atıyolarsa o zaman yanlış. oligopol piyasalarda çekilerek sopayı elinden kesinlikle bırakmamalı devlet.

Eleştirilere kesinlikle katılmıyorum. Hep negatif hep negatif, madene de karşısınız köprüye de. Geçmişten ders almıyosunuz hiç, tarih bilinci sıfır, hepinizi yaz okuluna bıraktım. Halbuki dersinize çalışsaydınız et balık kurumunun satılmasıyla besicinin, balıkçının nasıl mutlu olduğunu ortalama et tüketiminde tüm evrende en yüksek ortalamanın ülkemizde olduğunu görürdünüz. Yine fiskobirlik ve sek operasyonlarıyla fındık ve süt sanayii nin gelişmesini atlamışsınız. Çay üreticisinin kazancının müsteşar kayyum maaşına eşit olduğunu söylemeye gerek yok zaten.

Devlet hakli olarak sirtindaki yukleri atmaya calisiyor. Cunku senelerce TMOlar birilerinin arpaligi olarak isletilmis fakat TMO lari depoculuktan cekmek yerine yeterli denetim ile piyasada denge unsuru haline getirmek daha isabetli olmazmi. Simdi TMO dan bosalacak alani cakallar dolduracak maalesef.