Torsen (Zexel Torsen) Diferansiyelin üstünlükleri

Arkadaşlar bu diferansiyeli ilk olarak 2007 yılında incelemiştim.Torsen ismi torque sensing ten geliyor,yani tork algılayan(hisseden) demek.O zamanlar en göze çarpan kullanıcısı Amerikan ordusundaki Hummer jipleriydi. Sınırlı kaymalı diferansiyele göre açık ara önde bir tasarım. Bu diferansiyele şimdilik hiçbir traktörde rastlamadım. Konuyla çok alakalı değil ama Fendt Vario Transmisyonu güç iletimi konusunda hakikaten harika. Dozerlerde kullanılan Tork Konvertörünü Toyota, Avensis modelinde kullanmıştı mesela. Birbiri ile alakasız kategorilerdeki araçlar faydasına ikna oldukları teknolojiyi pekala kullanabiliyor. Bu konuda bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.
www.torsen.com

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Onu bilmemde uzelin 2005 te kullandığı dana diferansiyeller harikaydı asla askıda bırakmaz otomatik kilitliydi hatta kitapçıklarda ag 69 yay tahrikli otomatik kilitli diff. Yazıyordu
Bizzat yıllarca kullandım ön tekerin biri havada olsa dahi diğeriyle eşit dönüyordu

Hatta içinide gördüm istavroz takımı yoktu bildiğin cırcırlı şaft gibi sustalı sistem vardı

Çıkma bulsam alıp takacam hattat 285 e

• Beğen
Tepkiler: mcelik
Sistem bu asla teklemiyor havada kalsa dahi

Tek sorun sönüşlerde 4 wd ilen biraz kasma yapıyor ama bi sorun çıkarmıyor
Screenshot_2019-07-04-23-16-16-1.jpg
Screenshot_2019-07-04-23-16-30-1.jpg
Screenshot_2019-07-04-23-16-20-1.jpg