trakyada sarı pas


bölgemizde çok yogunolarka görülüyor bu aralar..lodosla yunanistan italya üzerinden geldiği söyleniyor... 2 kez pas kullandım sanırım bi hafta sonra tekrar kullanacagımm.. aşağıdakı resimlerde sınır tarlasıyız.. ben kullandıgım iin bende sorun yok ama tarla komşum atmamakta ınat etti tarla bu hale gelince gidip yamato kullandı sonuc ortada..
 
Ynt: trakyada sarı pas

bizim burada hava 23 nısanda 3-5 gün güneşliydi pas hemen etkısını goterdi bi çok tarla sarardı ve 4 gundur yagıs yoktu bugune kadar bi o kadar daha tarla sarardı tabi ilaç atılmayanlar..inanın tarım kredi de ilaç kalmamıs herkes harıl harıl kullandı ama bır o kadarda ınat edıp atmayan var:)
 
Ynt: trakyada sarı pas

YYCİNAR link=topic=75378.msg889108#msg889108 date=1399655246' Alıntı:
bizim burada hava 23 nısanda 35 gün günşliydipas hemen etkısını goterdi bi çok tarla sarardı ve4 gundur yagıs yoktu bugune kadar bi o kadar daha tarla sarardı tabi ila atılmyanlar..inanın tarım kredi de ila kalmamıs herkes harıl harıl kullandı ama bır o kadarda ınat edıp atmayan var:)
Peki ektiginiz cesitlerde, kulleme septorya pasa, diger cesitlere göre nispeten daha dayanıklı cikan var mi?
 
Ynt: trakyada sarı pas

Gürkan bey şöyle söyleyim... bende enola halka anapa turkuaz ve mıhelka çeşitleri var.. ben 2 kökboğaz 2 kezde pas kullandım su ana kadar bende hiç hastalık yok ama şöyle b tesptim var hiç ilaç kullanmayanlar arasında tespit ettiğim en dayanıksız çeşit halka ve aglika .pehlivan ve selimiyeler biraz daha iyi en dayanıklısı flamura 85 :)tabı bunlar hiç ilaç atmayanlar.
 
Ynt: trakyada sarı pas

Güzel paylaşım.Komşu tarlada pas almış başını yürümüş.Bu saatten sonra yamato değil inamoto atsa nafile.Boşuna mazot ve ilaca verdiği paraya.Bence bilinçlenmesi lazım çoğu çiftçinin.Buğdayını takip etmesi lazım sıksık.Harmanda düşük verim olunca ses çıkarmaya hakkı yok böyle çiftçilerin.
 
Ynt: trakyada sarı pas

slm alykm öncelikle herkese bol bereketli seneler dilerim.hepimizin düşündüğü gibi ALLAH bunları toplamayı kısmet etsin.bu sene trakyada pas çok etkili kişisel görüşüm öncelikle dayanıklı çeşit sonrada geç kalınmayan ilaçlama mesela çoğu kişi pasın basaklanma ve basak %50 iken atar basağada sardırayım diye ilacı veya basak görünce halbuki amacımız bayrak yaprağını temiz tutmalı ve buğdayın alt yapraklarına kadar temiz olmasını sağlamaktır.kökboğaz ilacı kullanırken külleme ve pasa etkili ilaç kullanıldığındada bayrak yaprağına kadar olan kısmı korumuş oluyor ve hastalık geldiğinde 1-0 önde baslıyoruz ve sonrada buğday gebe iken dkr maliyeti düşük bir pas ilacı kullanıldığın da hastalığın olmadığını görüyorum bunu flamura 85 gelibolu enola hepsinde denedim.şu andada ektiğim çeşit progen firmasının midas sert kılçıklı buğdayı onun farkı diğer çeşitlere göre hastalıklara karşı çok dayanıklı olması.2 tarlaya pas ilacı atmadım midas bizimkinde pas hiç yok yanında flamura 85 ki aslında dayanıklı çeşittir oda pas ilacı atıldığı halde pas çok etkili.BENCE KÖKBOĞAZA PAS KÜLLEME ETKİLİ İLAC KARISINCA VE BASAKLANMA TAM BASLAMADAN PAS UYGULANINCA PAS İMKANSIZ GBİ BUNU ÇOK DENEDİM.
 

Benzer Konular