• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

tüplü fidanmı aşılı fidanmı

Katılım
20.03.2013
Mesajlar
3,516
Ynt: tüplü fidanmı aşılı fidanmı

yokmu bilgisi olan uyy-*s badem için hangisi daha uygundur
 
Katılım
16.06.2008
Mesajlar
208
Konum
Yalova
Ynt: tüplü fidanmı aşılı fidanmı

Arkadaşım tüplü fidan başka şey aşılı fidan başka şey ikisi birbirinin alternatifi değil
Tüplü fidan:ikökleri toprak içinde olan fidandır. ve alternatifi açık köklü fidandır. tüplüyü her zaman dikebilirsin açık köklüyü ağaçlar uyanmadan eklen gerekir.
Aşılı fidan ise tüplü veya açık köklü olabilir.
Piyasada aşısız fidan yok gibi birşey.
 
Katılım
03.02.2016
Mesajlar
147
Konum
tekirdağ
Bizim oralarda çok ceviz eken var ama ufak tarlalara 5-8 dönüm yerlere ekiyorlar.galiba söylentilere göre çok sulanırsa dekardan 1 ton alan varmış.şuan internetten baktım 5 fidan 100 tl civarı diyor.ceviz ekeceksen iyi bir yatırım yap derim.chandler ceviz ise reklamlarda gördüm iyi galiba..
 
Katılım
06.12.2012
Mesajlar
4,441
Konum
ISPARTA
Tüplü fidanlarda özellikle "Kazık Kök" olanlarda fidanlar tarlalardan tüplere şaşırtıldığından kazık kökler kesik durumdadır. Dolayısıyla iyi sulama gerektirir. Eğer fidanlık kuracağınız arazi bölgesel olarak kurak ise tohumdan ekip sonradan aşılama ile tesis kurmanız avantajınızadır.
 
Katılım
02.12.2015
Mesajlar
96
Konum
bursa
Fidan aldığınız yer güvenilir olmalı ve üretimini kendi yapmalı. Aksi halde tüplü fidan tam bir kumar. Mecbur kalırsanız aralardan birkaç tanesini feda edip kök sağlığını kontrol etmelisiniz. Ilıman bölgede, mayıs sonrası dikimler riskli. sulamayı ihmal etmemek. gerek sulamada sıkıntı varsa sonbaharda çıplak kök avantajlı.
 


Üst Alt