Turbo sonrası hararet sorunu

Mrb arkadaşlar bizde 2005 model tümosan 6080 var turbo taktıralı 4-5 ay oluyor turbodan önce traktörü ateşe atsan harareti yükselmezdi fakat turbodan sonra zorladıgımız zaman hararet ibresi ortayı buluyor her zaman yaptıgım gibi bugun radyatörü açtım baktım içinde su kalmamış hepsini yedek depoya aktarmış bunun çözümünü bulamadım yedek depo turbo takılırken orjinal yerinden söküldü ve resimdeki gibi akünün üzerine montalandı acaba onda mı sorun var yoksa radyatörde mi sıkıntı var başına böyle bi olay gelen arkadaş varsa yardımcı olurlarsa sevinirm. Ayrıca resimdeki yedek full antifirizli su doluydu ben onu geriye radyatörde aktardım öyle resim çektim

Resimler ve ekler

• DSC_0312.JPG
    DSC_0312.JPG
    2.1 MB · Görüntüleme: 217
  • DSC_0311.JPG
    DSC_0311.JPG
    2.7 MB · Görüntüleme: 230
  • DSC_0310.JPG
    DSC_0310.JPG
    2.4 MB · Görüntüleme: 165
  • DSC_0309.JPG
    DSC_0309.JPG
    2.6 MB · Görüntüleme: 223
  • DSC_0308.JPG
    DSC_0308.JPG
    2.3 MB · Görüntüleme: 190
  • Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Hararetin nedenini bulmak gerek yoksa iş rektifiyeye kadar gider. Bunu takan usta bilinçli biri mi? Fabrika aynı motoru turbolu ve turbosuz mu üretiyor, yoksa turbolu ve turbosuz motorun pistonları, krankı, soğutma sistemi v.s. farklı mı?

Bilinçsiz işlem yapıldıysa o motor kolay kolay düzen tutmaz. Turbo ile sen motora ek hava gönderiyorsun, ek yük yüklüyorsun motorun yapısı bunu kaldırmaya uygun mu acaba?

İntercooler takmak motoru soğutmaz, motora giren havayı sogutur. Öncelikle turbo kaç hp artiş öngörüldü? +5 hp ise ibrenin ortaya gelmesi hava-yakıt oranı hatası olabilir. +10 +15 hp İse hararet artışı olabilir, düşük termostat takılarak denenebilir. Ayrıca hararet ortaya yaklaşması çok anormal degil, çünkü yeşil işaret içinde. Esas sorün sona yaklaşması.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
İntercooler takmak motoru soğutmaz, motora giren havayı sogutur. Öncelikle turbo kaç hp artiş öngörüldü? +5 hp ise ibrenin ortaya gelmesi hava-yakıt oranı hatası olabilir. +10 +15 hp İse hararet artışı olabilir, düşük termostat takılarak denenebilir. Ayrıca hararet ortaya yaklaşması çok anormal degil, çünkü yeşil işaret içinde. Esas sorün sona yaklaşması.

Abi biz alışkın degiliz harareti ortaya gelmesinden motora nefes aldırmadıgımız zaman bile bu hararet yükselmezdi ama şuan radyatörn suyu yedeğe geçince hararet yükselmeye başlıyor

Hararet yükseldiği için su yedeğe geçer, yedeğe geçtigi için haraet yükselmez. Yedek kutusunu üç dort parmak daha yükseltebilirsin. Kac hp oldu?

Yanıttan kar ettiriyor ama beygir olarak 5 beygir ancak fark etti çünki eskiden 4-9 geniş ara pulluk kullanıyordum aynı tarlaya seri1 de sürerken bu sene aynı Tarlayı aynı pulluk aynı ayarda düz2 yapınca kara duman atıyor ve az sert yere gelince kesilme yapıyor