• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

Turfanda ilk üzüm hasadı başladI

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

Turfanda üzüm hasadı başladI
Ana Sayfa» Güncel
23.07.2014 19:29

Türkiye ' de ilk turfanda üzümün yetiştiği yerlerden Denizli ' de hasada başlandı

DENİZLİ - Türkiye ' de turfanda üzümün çıktığı ilk yerlerden olan Denizli ' de hasada başlandı.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Buldan ilçesine bağlı Yenicekent Mahallesi ' nde üzüm hasadının başlaması dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ' nin ilk turfanda çekirdeksiz üzüm hasadının Buldan Yenicekent ' te yapıldığını belirtti.

Denizli ' nin ticaret, sanayi ve turizmle birlikte aslında tarımda da çok önemli yerinin olduğuna dikkati çeken Demir, şöyle konuştu:

'Denizli, 120 bin dekarlık bağ alanıyla Türkiye ' de üzüm üretiminde ikinci sırada olan bir il. Yıllık kuru üzümle birlikte 400 bin ton üzüm üretimimiz var. Bu çok önemli bir rakam. Yenicekent mahallemizde de 38 bin dekarlık alanda 100 bin ton üzüm üretimi yapılıyor. Sultani üzüm cinsinde Türkiye ' deki ilk turfanda üretimin yapıldığı yer burası. Dolayısıyla bu anlamda önemli. Bu yıl üretim anlamında herhangi bir sıkıntımız yok. Hafif bir kuraklık oldu ama o çok büyük bir oranda etkilemiyor. Üretim geçen yıllardan çok daha üst düzeyde. Buradaki amacımız daha modern bağ tesislerinin kurularak üretimin ve verimin daha fazla alınması. Bunun için gayret gösteriyoruz. Bu yılki ürünün hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz.'

Demir, bölgede üretilen üzümün yüzde 80 ' inin ihraç edildiğini, kalanının iç piyasada değerlendirildiğini kaydetti.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt