• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Türkiye mercimek ithal eder oldu.

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Yıllar önce stok fazlalığından dolayı mercimeğin faydaları hakkında program yapan Türkiye bugün mercimeği ithal eden ülke pozisyonuna geldi.

Türkiye ' de bakliyat üretimi hızla düşüyor. Bir zamanlar mercimek üretimi fazlasının yaşandığı ülkemizde bugün mercimeği ABD, Avustralya, Kanada ve Rusya gibi ülkelerden ithal ediyoruz.

Son 10 yılda yeşil mercimek üretimi yüzde 49 düşerken, bakla üretimindeki düşüş ise yüzde 76 ' lara varmış durumda.

Bu oranlarla bakliyat üretimi cenneti olarak bilinen Türkiye, bu özelliğini de kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Uzmanlara göre bunun bir nedeni de üreticinin kâr marjı yüksek ürünlere yönelmesi.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ' e göre nüfusu artan Türkiye ' nin başka alanlarda üretimini artırsa da bakliyat ithalatçısı olmaması gerekiyor.

Reis, '(Bu ürünler) fiyatları düzenleyebilmek için ithal edilebilir. Ancak bu ürünler bizim geleneksel ürünlerimiz ve bunları biz dünyaya satan bir ülkeydik, bizim ithal etmememiz için altyapı çalışmalarını yapmamız lazım. Şu an sulanabilir arazilerimizi sulayabilirsek bugün ithal ettiğimiz pek çok ürünü ithal etmeyip hatta fazla üretip yurtdışına dahi satabiliriz' dedi.
 
Katılım
17.08.2010
Mesajlar
1,614
Konum
Sivas
Ynt: Türkiye mercimek ithal eder oldu.

Boşyere ithalat ihraçat açığı 90 milyar dolar olmadı :)
 
Katılım
12.11.2009
Mesajlar
3,878
Konum
diyarbakır
Ynt: Türkiye mercimek ithal eder oldu.

Bizim burda kirmizi mercimek de ekim alanları yüzde yetmiş düşmüş eskisi gibi. Cazibe si yok
 


Üst Alt