TÜRKİYE'DE ZARARSIZ SATILIK YILAN BULUNURMU

Bu başlı gördüğünüzde şaşırdınızı yada güldüğünüze eminim fakat şu bir gerçekki seralarda faydalı böcek satın alınıyor peki biz tarlalarda fare için neden yılan bulamıyoruz sürekli ilaçlarla uğraşıyoruz birtane yılan olsa fare denen birşey kalmaz bu konuda bilgisi olan varmı nevşehirliyim istanbulda yılan çifli var desinler özel olarak almak için giderim belki benim gbi düşüne çok kiş vardır

Ynt: TÜRKÜYEDE ZARARSIZ SATLIK YILAN BULUNURMU

Bende nevsehirliyim bizim buralarda yılanların çoğu zehirsiz diye biliyorum. Küçüken tarladaki kaldıgımız yerin altında bir çift yasıyordu insan görünce kacıyolardı Bağlarda olurdu oralarda söküldü. Eskiden çok büyük yılan gördüklerini söyleyenler bile var :) İnsanlar buralarda çok öldürdü artık pek kalmadı gibi bişey.
Fikrin farelerle doğal mücadele anladıgım kadarıyla ama yılanlarında yasamını devam ettireceği saklanabileceği alan olursa ancak hayatta kalabilirler diye düşünüyorum. Bizim buralarda tarlalar ilaclı biriken sular ilaçlı.... Dağlık taşlık pek yok. Tarlalar hep sürülüyor... Sizin orasını bilmiyorum ama mücadele yapabilirseniz ilk olacağınız kesin..

tura30 link=topic=82545.msg981831#msg981831 date=1426360226' Alıntı:
Bu başlı gördüğünüzde şaşırdınızı yada güldüğünüze eminim fakat şu bir gerçekki seralarda faydalı böcek satın alınıyor peki biz tarlalarda fare için neden yılan bulamıyoruz sürekli ilaçlarla uğraşıyoruz birtane yılan olsa fare denen birşey kalmaz bu konuda bilgisi olan varmı nevşehirliyim istanbulda yılan çifli var desinler özel olarak almak için giderim belki benim gbi düşüne çok kiş vardır

Aslında geçmişte yapılan ilaçlamalarla yılanları bizler öldürdük.
Yeniden doğaya kazandırılacak yılanlarda yapılan biliçsiz ilaçlamalarla fazla yaşamayacaktır.

erol demirbağ link=topic=82545.msg981850#msg981850 date=1426361827' Alıntı:
Aslında geçmişte yapılan ilaçlamalarla yılanları bizler öldürdük.
Yeniden doğaya kazandırılacak yılanlarda yapılan biliçsiz ilaçlamalarla fazla yaşamayacaktır.
Zamanında DDT ile büyüklerimiz ortalığı zehirlemiş yıllar sonra ddt nin bocek ve hayvan öldürürken toprağı kalıcı şekilde zehirlediği insanlarıda zehirlediği ortaya cıkmış. Bu yüzden eskiden görülen bir sürü türün artık görünmemesinin sebebi olarak görüyorum. Haklısınız enazından yeni ilaçlar lisanslı bilinçli.. Öyleki patates böcekleri neredeyse bağışıklık kazandı ilaca :D

Doğada farenin düşmanı sadece yılan değil , yılan zaten fazla yiyecek tüketmez.

Biz insan oğlunun bilinçsizce yok ettiği yerlerin den yaşam alanlarından acımasızca uzaklaştırdığı yok ettiği bir çok hayvan var.

Bunların başında büyük küçük yabani kediler büyük küçük yırtıcı kuşlar, kurtlar çakallar ve tilkiler hepsi fare ile beslenir .

Biz bu hayvanları bilinçsizce yok ettikçe sonuçlarına ister istemez katlanacağız

ismail abi aynen.. köpeğin tarlayı dinleyip eşip fareyi bulup yediğini defalarca gözümle gördüm.. fareci-avcı köpek olacak tamam işte:)

Ekosistem önemli.

Tarlada nasıl uygulanır bilmiyorum ama biz çiftlikte çok güzel bi ekosistem kurduk. Her zararlının doğal düşmanı mevcut. Çok şükür sıkıntımız yok. Lakin sistemi kurmak zor oldu.

Köpekler kedilerle, kediler civcivlerle arkadaş, hepsi aynı tastan su içer, biri diğerine hır demez. Diyen çok sağlam sopa yer çünkü.

Böyle olunca ne oluyo?

- Köpekler büyük yırtıcıları (kurt, çakal vs) yaklaştırmıyor.
- Kediler kemiren (fare, sıçan vs) ve küçük yırtıcıları (yılan, gelincik, hatta atmaca) yaklaştırmıyor.
- Bu durum da gerçek üretim elemanı olan hayvanların (koyun, tavuk vs) gibi hayvanların rahatlamasına neden oldu.

Mesela kediler çok avcı hayvanlar. Ahırları, depoları vs temizledikten sonra tarlalara geçtiler. Çevrede 80-100 dekar yerde fare bırakmadılar.

Inanması güç gelebilir ama çiftlikte 2 yıldır hiç fare görmedim.

tura30 abi yarı zehirli olsa olur mu :D
baharda yılan yavrularını elimle yakalarım ben internetten de baya araştırma yaptım türlerini nasıl teşhis edebileceğimle ilgili
yakaladığım yılanların çoğu yarı zehirli çıktı
zehirleri ölümcül değilmiş ama sokarlarsa baya ızdırap verebiliyorlar ama panzehirleri her hastanede mevcut
bu güne kadar 1 tane ölümcül zehri olan engerek yakaladım oda yavruydu ve yakaladığım 2. yılandı ondan sonra tutku oldu yılan yakalamak ama baya tehlikeli bi hobi
zaten yetişkinleri yakalamaya cesaret edemiyorum
yani tanesini kaçtan alırsın ondan haber ver ben yakalar kargoyla gönderirim
sadece açarken dikkatli ol :D
not: yakalarken hayvanın kafasının saklandığı yerden çıkmamasına dikkat edin açığa çıkardığınız anda size doğru hamle yapacaktır
esnek uzun bir çomakla bastırmakta fayda var
not2: kuyruğundan çekerken sizi zorlamasına şaşıracaksınız o kadar küçük bi hayvan nasıl o kadar ağır olabilir diye çok fena tutunuyor hayvan

arkadaş biz zehirsiz dedik şimdi senin dedin gbi engerek bıraksak bundada köyün başına bela olur onu engellemek içinde anakonda getirmemiz gerekecek ama başı sarı siyah yılan yakalarsan 30 40 cm uzunlunda alırım bilgin olsun