• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Türkiye'nin Eniştesinden Dünya Rekoru Geliyor...

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

Arkadaşlar Türk watandaşı Yasemin hanımın kocası, Türkiye ' mizin Eniştesi olan André Borschberg ' dan Solar Impulse ile çok kısa bir süre sonra Güneş Enerjisi ile Dünya uçuş rekoru geliyor...Bugün Hawaii ' ye inecek kısmetse....

Detaylar we canlı yayın için sağdaki linki tıklayın
=> http://www.solarimpulse.com/leg-8-from-Nagoya-to-Hawaii

https://youtu.be/cBj4AXtqwXQ

 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya
İşte güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse uçağının pilotunun mönüsü!

Solar Impulse, rekor uçuşu için iki gün önce New York’tan havalandı. Hedef Avrupa. Bu uçuşta Bertrand Piccard ne yiyor?

Uçuşun son ayağı başladı.

Güneş enerjisi ile dünya turunda Solar Impulse en önemli uçuşlarından birine iki gün önce başladı. New York’tan projenin ikinci pilotu Bertrand Piccard ile havalanan uçak, üç günde Atlantik Okyanusu’nu aşarak Avrupa’ya ulaşacak.

Bu uçuş sırasında Piccard özel hazırlanmış diyet yemekleri yiyor. Ana mönü, yulaf ezmesi. Nestlea tarafından hazırlanan bu yemeğin hazmı kolay. Bağırsakları harekete geçiriyor ve vücuttan hızla atılıyor. Besleyici değeri ise yüksek. Benzer yemek, Piccard balon ile dünya turunu atarken de mönüde yer alıyordu.

TABULE VE RİZOTTO!

Yulaf ezmesinin yanı sıra bir öğün de normal yemek mönüde yer alıyor. Yanında domates, nane ve soğandan oluşan salata var. Tabula ve rizotto ile karbon ihtiyacı karşılanıyor. Yemekler yavaş yavaş yeniyor. Su ise yudum yudum içiliyor.

Günlük olarak pilotun 2,4 kilogram yemek hakkı var. Ayrıca 2,5 litre su içiyor. Ayakta kalmalarını sağlayan enerji içeceği miktarı ise 1 litre.
 
Katılım
30.09.2013
Mesajlar
2,972
Konum
Tekirdağ
Bak sen küçük enişteye :) tebrik ederim gerçkten böyle azimli insanlar görmek gurur verici
 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya
26.07.2016 - 08:46 | Son Güncelleme: 26.07.2016-9:14

Bir damla yakıt kullanmadan 40 bin kilometre uçtu

Güneş enerjisi kullanarak uçan Solar Impulse, çıktığı dünya turunu başarıyla tamamladı. Geçen yıl mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’den start alan turda uçak 17 noktaya iniş kalkış yaparak toplam 40 bin kilometre yol yaptı.

Bir damla yakıt harcamadan gerçekleştirilen bu uçuş, dünyaya daha yeşil teknolojilerin gelecek için umut kaynağı oldu.

Bir damla yakıt kullanmadan 40 bin kilometre uçtu

Kahire’de başlayan 17’nci ve son uçuşun pilotluğunu gerçekleştiren Bertnard Piccard, yerel saatle 04.00’te Abu Dhabi’ye indi. Son uçuşun kısa olmasına rağmen çok türbülanslı bir havada yapıldığını belirten Piccard, “Biz 13 yıllık bir hayali gerçekleştirdik. İmkansız denilen şeyi hayata geçirdik. Bu uçuş havacılık kadar enerji tarihini de değiştirecek” dedi.


Projede dönüşümlü olarak uçan Andre Borchberg ise teknolojik açıdan zorlu projede amaçlarının çevre bilinci oluşturmak ve enerjiye farklı bir bakış getirmek olduğunu belirterek “Bu açıdan da Solar Impulse başarıya imza attı. Gelecekte yolcu uçakları elektrikle uçacak. Çevre kirletilmeyecek. Bu rekor çok daha ileriye taşınacak” diye konuştu.

"TORUNLARI Bodrum’DA BIRAKTIM"

Eşi Yasemin’in kendine en büyük desteği verdiğini belirten Andre Borchberg, iki torunun Bodrum’da tatil yaptığını söyledi:

"Biri 2 yaşında, diğeri 6 aylık iki torunum var. İkisi de şu an Bodrum’da yazlık evimizde tatildi. Eşim oradan son uçuşta gelerek heyecanımıza ortak oldu. Projeyi başarıyla tamamladık. Torunlarımı görmek için sabırsızlanıyorum."

TÜRKİYE’DEN BRİSA SPONSOR OLDU

Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı projeye Türkiye’den Brisa sponsor olduğunu belirten Borchberg, "Türk gençleri projeyi yakından takip etti. Çok güzel geri dönüşler aldık. Umarım daha fazla Türk genci geleceğin teknolojileri ile ilgilenir" dedi.

DÜNYAYI SAATTE 45 KİLOMETRE HIZLA DOLAŞTI

Solar Impulse uçağının tasarım ve imalatında havacılık devlerinin yanı sıra tekne imalatçıları da görev yaptı. Yüksek dayanıklı kompozit ve özel metaller kullanıldı.

Boş ağırlığı 2300 kilogram olan uçak, dört adet elektrik motoruna sahip. Verimlilik oranı yüzde 93. Gelişmiş motora sahip bir otomobilin verimliliği ise ancak yüzde 30’u buluyor.

Kanat üzerinde 17 bin 248 adet güneş paneli var. Bu panellerin topladığı enerji bataryalarda depolanıyor. Gündüz pillerini şarj eden uçak, gece de uçabiliyor. Uçağın kanat açıklığı 72 metre. Boeing 747 uçağının kanat açıklığı ise 68 metre.

En fazla 8 bin 500 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Saatteki hızı ortalama 45 kilometre.
 
Katılım
12.11.2010
Mesajlar
14,519
Konum
Erzurum

Enişte birde bizim mıtorlara el atsa..

Güzel paylaşım..
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt