• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Ülke bize emanet

Abilerim kardeşlerim bu günler de bizim gibi üreten ve yetiştirenler için kapsamlı bir fiyat belirlenilse çok güzel olur hepimiz bir olup cimer başvuruda bulunsak iyi olur belki tayip reis bizi de görür belki çiftçilere kast sistemi getirir çiftçi çiftçilik yapsın memur memurluk gibi ve tarladan halk a gibi çalışmalar yapsalar çok güzel olur milletin malının fiyatı belli olur en azından aç köpek tücarlar da bitmiş olurlar
Demem oki ilerleyen sürelerde tarım da darbe almaması için hep beraber tek ağızdan başvurular yapsak iyi olmazmı

Bu süreç sınırların kapanması ile birlikte ülkeler arasındaki ticareti de kısıtlayacak. Sonuç olarak özellikle gıda ticareti eskisi kadar büyük çaplı yapılamayacak. Yani büyük küresel firmalar düşük nüfuslu ülkelerde bir malı bol miktarda üreterek tüm dünyaya satamayacak. Kim daha ucuza üretiyorsa ve iklimsel avantajını kullanıyorsa dünya ticaretinde onun ürettiği satılıyordu.

Örnek olarak ukrayna rusya kazakistan vb ülkelerde hububat üretiminde yarışabilmek mümkün değildi. Ölçek ekonomiler diye tabir edilen üretim arttıkça birim başına üretim maliyetlerinin düşmesi avantajı ile geniş ve hububat tarımına uygun verimli arazileri sayesinde dünyanın tahıl ambarı bu gibi ülkeler olmuştu.

Türkiye ise iklimsel avantajını yaş sebze meyve üretiminde kullanıyordu ve milyon tonluk buğday ithalatı cirolarına karşı 50-100 bin tonluk meyve sebze satarak ulaşabiliyordu. Ürettiğimiz buğday ülke tüketimine fazlasıyla yetiyor ithal ettiğimizi un yapıp özellikle avrupaya ihraç ediyorduk. Tarım ürünleri ticaretinde küresel ekonominin avantajlarını kullanıyorduk ancak bu ihracatçıya yarayan bir süreçti. Bu dış ticarette fazla bakiye veriyor olmamız tüm çiftçilere eşit şekilde dağıtılmıyordu. Kuru tarım yapan hububat ve bakliyat üreten çiftçilerin daha büyük ölçekli geniş arazilere sahip ülkelerin üreticileri ile rekabet şansı az olduğu için karlılıkları da zaman içerisinde azalmıştı. Yani kısacası küresel ticaretin kaymağını tarım sektöründe de ihracatçı ve büyük işletmeler yiyordu.

Bu yanlış bir politikamı ? Hayır sonuna kadar doğru bir politika, toplum refahı ve toplam fayda konusundan bakarsak bizden daha ucuz üretenden alalım bizden pahalıya üretene satalım mantığı ülke ekonomisine her zaman artı değer olarak yansıdı ancak bu gelirin dağılımında bir adaletsizlik vardı.

Sizler de çok kez şahit olmuşsunuzdur bazı kesimler bazı bölgeler tarımsal üretimden oldukça iyi bir ekmek yerken bir kesim üretici de ancak karnını doyurabilir hale geldi son yıllarda. Kapitalizmin ve küreselizmin doğal bir sonucudur bu. Devletin bugüne kadar eksik yaptığı şey ise tarımsal desteklemeleri arttırmasına rağmen yetersiz kalması ve küçük çiftçisini, dış ticarette avantajı olan diğer ülkelerin çiftçilerine, kapitalizme ve büyük ölçekli işletmelere ezdirmesi oldu.

Ancak bu sürecin sonucundaki olası etkilere bakacak olursak tarım ürünleri de dahil dış ticaretteki korku sebepli kısıtlamalar her ülkenin ürün çeşitliliğinde kendine yeter hale gelmek zorunda kalmasını teşvik edecek. Yani kısacası eskiye dönüş gerçekleşecek. Benim ülkemdeki hububat fiyatını rusyadaki ukraynadaki satış fiyatı belirlemeyecek. Bizim de ihracatımız kısıtlanacak tabiki ama tüm tarım ürünlerinde öncelikle kendimize yeter hale gelmek zorunda kalacağız. Bunu yapamayan ülkelerin sonu kıtlık ve açlık olacak. Gıda güvenliği önemli bir strateji olacak ülkeler açısından. Sonuç olarak Tarım ürünleri üreticileri pastayı eskisi gibi daha adil paylaşmak zorunda kalacak. Yaş sebze meyve üretenler ve aracıları hem iç pazarda hem dış pazarda fahiş fiyatlarla ve karlılık oranları ile ticaret yapamayacağı için iç piyasadaki talebe yönelik fiyatlamaya maruz kalacak ve makul karlara tamah etmek zorunda kalacak.

Ben artık ülkedeki tüketime göre nohuta talep ne boyuttaysa o miktarda kar edicem. Kimse eskisi kadar kolay Hindistandan kontrolsüz şekilde nohut yığamayacak ülkeye. Veya çinden eskisi kadar çok pirinç gelmeyecek. Zaten onlar da önce kendi halkı için bu kadar satma taraftarı olmayacak. Diğer ürünleri de kendileri üretmek zorunda kalacaklar ve ürün çeşitliliğine gidecekler dolayısıyla bu kadar pirinç bu kadar nohut ekmeye devam edemeyecekler.

Amerikalı bir tarım firması afrikadaki x ülkesinde milyonlarca ton egzotik meyve üretim tüm dünyaya fahiş karlarla satamayacağı için bu büyük tarımsal işletmeler eskisi kadar büyük rant elde edemeyecekler ve yerlerini gerçek üreticilere ve daha küçük çaplı bilinçli yerel işletmelere bırakacak.

Bu süreçte akıllı çiftçi, kaliteli ürün ve yüksek verim elde edebilen çiftçi, ürün çeşitlendirmesinde doğru kararlar verebilen çiftçi daha yüksek karlılıkla üretme şansı bulacak. Ben buna inanıyorum. Gıda fiyatlarında da genel olarak küresel ölçekte bir artış bekliyorum.

Son olarak üretmek çok güzel bir iş. Severek yapıyoruz. Maddi boyutu olduğu kadar manevi boyutu da olduğuna inanıyorum ben bu işin. Ancak ülke bize emanet demek de farkında olmadan da olsa kibre kapılmayı doğurabilir, doğru bulmuyorum ancak evet bize önemli bir iş düşüyor. Ülke önce güvenlik güçlerimize, sonra özellikle şu süreçte sağlık çalışanlarımıza ve devletin işleyişine devam etmesini sağlayan kamu kuruluşlarında önemli işler yapan memurlara emanet. Önemli takdiri hakeden bir kesim de gıda lojistiğini sağlamaya çalışan zincir marketlerin çalışanları. Şu zamanda en büyük yükü sırtlayanların başında geliyorlar.

Biraz uzun oldu biliyorum ancak öngörülerimi ve hissiyatımı belirtmek istedim. Tarımsal üretim tekrar önemli hale gelecek ve çiftçi emeğinin karşılığını daha fazla alacak. Temennilerim de beklentilerim de bu yünde inşallah. Allah tüm üretim yapanlara kolaylık versin bol bereketli hasatlar nasip etsin.

Çiftçiye birşey gelmez koca devlet elini açmış aç halktan para dileniyor varlık fonu işsizlik sigortası yedek akceyi seçimde yediler tutturmualar kanal iatanbul köprü hep cengiz kolin limak gibi yandaşları doyurup Ensar vakfı gibi pislikleri doyurmak istiyorlar dünya halkına para dağıtır bizim yuzsuzler dilenir bu işte terslik var halkı enayi görüyorlar hazine tıngır tingir yoksa sokağa çıkma yasağı gelirdi çok sürmez emeklinin maaşını para basarak öderler buda enflasyonu tetikler borcu olan öder umarım çok kötü günler bekliyor çok kişi batacak milletin *** *** diyenlere bişey olmaz çünkü onlar havuza para aktarıyor Ali agolu canlı yayında demişti devlet ihalesine girmek için 150molyon dolar turgeve verdiğini savcılardan çıt çıkmadı virüs kitlerini dahil vekil çocukları kara borsada satışa çıkardı yine kimseden çit çıkmadı Haluk levet binlerce aileye destek topladı belediyelerde aynı Mansur başkan tüm masrafları yapılacak karı durdurdu sadece halk dedi bu adamları yıllarca halk kenara itti bundan önceki dinozor parka 750milyon dolar gömdü o para halka hizmet olarak giderdi saray nasıl günlük 4.5milyon gotuuyorsa israf i kesmeyecekler yikeye devam pul eller cebe bu yaz çok çiftçi traktörünü tarlasını satacaktir borca

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abilerim kardeşlerim bu günler de bizim gibi üreten ve yetiştirenler için kapsamlı bir fiyat belirlenilse çok güzel olur hepimiz bir olup cimer başvuruda bulunsak iyi olur belki tayip reis bizi de görür belki çiftçilere kast sistemi getirir çiftçi çiftçilik yapsın memur memurluk gibi ve tarladan halk a gibi çalışmalar yapsalar çok güzel olur milletin malının fiyatı belli olur en azından aç köpek tücarlar da bitmiş olurlar
Demem oki ilerleyen sürelerde tarım da darbe almaması için hep beraber tek ağızdan başvurular yapsak iyi olmazmı
Ben tarım bakanlığına, şu birliği şubatın 16 da bildirimlerin son tarih ilan etmiş tahsil zamanı hasattan sonra %3 geç bildirim zammı alacakmış. Sokağa çıkamadık hastalıktan korktuk,herşeye kolaylık sağlanıyor,biz üreten çiftçilere bu revamıdır diye ciner üstünden istek yaptım.

Öncelikle kartvizitinde öğretmen-çiftçi yazan bir babanın evladı olarak bu dönemde hepinize kolaylıklar dilerim.
Bu dönemde üreten kazanır.Zorlukları olacak olsada.

Bu ülkenin sahipsiz çocuğu çiftçiler olarak ezilsekte üzülsekte bu günlerden sonra ülkemizin yaşayabilmesi bize emanet. İktidar partisinin tarım politikalarını yeri geldi eleştirdik, burada arkadaşlarımızla tartıştık. Ancak Rusya’nın buğday ihracatını kapatması ile başlayan süreç gösteriyorki corona ülkemizi zor durumlarda bırakacak. Şimdi kıtlık olmaması, ülkenin bu süreci atlatması için sorumluluk bizde. Ben şahsım adına nadasa tarla bırakmayacağım zararda etse 100 kg fazla ürün çıkarmak için çaba göstereceğim. Kimsenin hatrına olmasa bile Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri sızlamaması için elimden geleni yapacağım. Biliyorum ki bu forumdaki herkes bu bilinçle hareket edecek ve bizleri bekleyen zor günleri atlatmak için elinden geleni yapacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 46484

Bu ülkenin sahipsiz çocuğu çiftçiler olarak ezilsekte üzülsekte bu günlerden sonra ülkemizin yaşayabilmesi bize emanet. İktidar partisinin tarım politikalarını yeri geldi eleştirdik, burada arkadaşlarımızla tartıştık. Ancak Rusya’nın buğday ihracatını kapatması ile başlayan süreç gösteriyorki corona ülkemizi zor durumlarda bırakacak. Şimdi kıtlık olmaması, ülkenin bu süreci atlatması için sorumluluk bizde. Ben şahsım adına nadasa tarla bırakmayacağım zararda etse 100 kg fazla ürün çıkarmak için çaba göstereceğim. Kimsenin hatrına olmasa bile Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri sızlamaması için elimden geleni yapacağım. Biliyorum ki bu forumdaki herkes bu bilinçle hareket edecek ve bizleri bekleyen zor günleri atlatmak için elinden geleni yapacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 46484

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt