Üre ve Karaçimen ilacı

Öncelikle merhaba . Gübre ve Karaçimen ilacı hakkında bilgi almak istiyorum deneyimleriniz ve tecrubeniz banada birşey katar umarım. Trakya topraklarında Edirne bölgesinde tarım yapmaktayım , normalde 2 kez gübreleme yaparız hava şartlarına göre busene ilk gübreyi 1 Şubat zamanı 15 kg olmak üzere üre uygulamasi yaptik, ikinci gübrede üre olarak 15 kg uygulayacağız Mart sonu Nisan ortasına kadar normalde ama tarlalarda Karaçimen yağışlardan dolayı biraz çıkmaya başladı, ikinci gübre uygulaması yapmadan önce ot ilacı atıp bir iki hafta sonrami gübre uygulaması yapalım yoksa üreyi attıktan sonra Nisan sonu gibi mi sebebim ilaçlar ekin büyümesini biraz durdurduğu için hangisi sizlere göre mantıklı olabilir ?

Herkezin bölgesel şartları farkli
Erken atmak ot ilaçlarını iyi olur ama ilactan sonra gelecek otlar icin sıkıntı
Gubreden önce ilacı atmak ilacin zararlı etkisin gidermek açısından uygun
Benim kisisel görüşüm karacim yabani yulaf ilacina bakışım farkli
Ben hayvancılık yaptığım için benim gözümde karacim yabani yulaf değerli bir kaba yem
Trakya bolgesi genelde munavebeli ekime uyar bildiğim
Kanola ve çiçek yerine eker bugdayi
Çiçek ve kanola yerleri pek karacim yapmaz
Bugday yerine buğday olunca karacim oluyor
Tabi yukarida dedigim gibi herkesin bölgesi sartlari farklı
Bereketli olsun

Öncelikle merhaba . Gübre ve Karaçimen ilacı hakkında bilgi almak istiyorum deneyimleriniz ve tecrubeniz banada birşey katar umarım. Trakya topraklarında Edirne bölgesinde tarım yapmaktayım , normalde 2 kez gübreleme yaparız hava şartlarına göre busene ilk gübreyi 1 Şubat zamanı 15 kg olmak üzere üre uygulamasi yaptik, ikinci gübrede üre olarak 15 kg uygulayacağız Mart sonu Nisan ortasına kadar normalde ama tarlalarda Karaçimen yağışlardan dolayı biraz çıkmaya başladı, ikinci gübre uygulaması yapmadan önce ot ilacı atıp bir iki hafta sonrami gübre uygulaması yapalım yoksa üreyi attıktan sonra Nisan sonu gibi mi sebebim ilaçlar ekin büyümesini biraz durdurduğu için hangisi sizlere göre mantıklı olabilir ?

Aynı sıkıntı bende de var. Önce ikinci üst gübreyi mi atsam yoksa önce ot ilacı arkasından gübre mi atsam bilemedim. Gübre atsam otları da gübrelemiş olacağım ki bu işime gelmiyor. Önce ot ilacını atsam, tamam buğdaylar büyüdü ama hava sıcaklığı uygun olmadığı için sanki biraz erkenmiş gibi geliyor.
En iyisi ben doğancanın hümikcanını şimdi atayım arkasından 10-15 gün sonra ot ilacını arkasından da ikinci üst güberiyi atayım. Yoksa hiçbirini atmasam mı:))

• Beğen
Tepkiler: Edirneli24
Aynı sıkıntı bende de var. Önce ikinci üst gübreyi mi atsam yoksa önce ot ilacı arkasından gübre mi atsam bilemedim. Gübre atsam otları da gübrelemiş olacağım ki bu işime gelmiyor. Önce ot ilacını atsam, tamam buğdaylar büyüdü ama hava sıcaklığı uygun olmadığı için sanki biraz erkenmiş gibi geliyor.
En iyisi ben doğancanın hümikcanını şimdi atayım arkasından 10-15 gün sonra ot ilacını arkasından da ikinci üst güberiyi atayım. Yoksa hiçbirini atmasam mı:))

Bence önce ilaç Sonra hümikcanlı yaprak besleme sonrasında gübre....bende aynı durumdayım üreleri attım bu ay sonu ilaç arkasına yaprak sonra yağmuru gözetip 26 düşünüyorum

Bence önce ilaç Sonra hümikcanlı yaprak besleme sonrasında gübre....bende aynı durumdayım üreleri attım bu ay sonu ilaç arkasına yaprak sonra yağmuru gözetip 26 düşünüyorum

Mantık da onu söylüyor zaten de. Önce ilaç... Önce ottan bir kurtulalım. Hümikcanı ot ilacı ile atsak nasıl olur. Tarlaları ikide bir çiğnememek için.

• Beğen

Axial 90 lira 11 dönüme atılıyor ama 800L.3tane doldur.kuvvetli bi ilaç.geniş yapraklılar ile beraber uygula.karaçimen ve yaban yulafında kesin çözüm.bu işlemden sonra kökboğaz ve bitki besleme yapmak uygun olur.mart 15 den sonra ikinci üre.
Nisan 15 den sonra nitrat uygulanabilir.

Birkaç araştırmadan sonra axial ilacına karar kıldım ayrıca atılacak zamanda içine amino asit uygulaması tavsiyesi üzerine bu şekilde uygulama yapacağım . Axial buğdayda yavaşlama yapacağından amino asit en azından bitkiyi stresten uzak tutacagi fikri kafama yattı hem yabancı ottan kurtulma ümidi hemde bugdaya etken etmemesi uğruna denemesini yapacağım sonuclarida sizlerle tekrar paylaşacağım ilginiz için çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Axial 90 lira 11 dönüme atılıyor ama 800L.3tane doldur.kuvvetli bi ilaç.geniş yapraklılar ile beraber uygula.karaçimen ve yaban yulafında kesin çözüm.bu işlemden sonra kökboğaz ve bitki besleme yapmak uygun olur.mart 15 den sonra ikinci üre.
Nisan 15 den sonra nitrat uygulanabilir.
Şimdi Agacım; bizde Ocak sonu üre atanlar oldu, gözlemlerim toprak ısınmadan hiç bir etki yapmadı, şurada bir haftadır gizle görülür bir renk değişimi oldu, gittim baktım, mantar hastalıkları başlamış, girip ilaç atmaları imkansız, çünkü çok yağmur oldu.
Ben ise; hiçbir şey yapmadım hatta yapamadım [emoji846] şu an arpa buğdaylar iyi, 33 nitrat aldım yediemin deposundan, fakat yeterli değil, üre ile açığı tamamlamak istiyorum, üre için geç kalmış değilimdir inşallah.
Pas hastalıkları na karşı Altis premier kullandım geçen yıl, fakat 15-20 gün sonra tekrar eden yağışlar nedeniyle çokta faydalananadim açıkçası, ikinci ilaçlama içinde geç oldu.
Dar yapraklı sorunu(reygrass) buğdayda hat safhada bulabildiğim tek ilaç cowboy oda etkisiz kalıyor, arpalar da bu sorun olmuyor.
Bizim arpa hasati biçer Gelse; temmuz başı, buğday hasati Ağustos başı,
Gübreleme için geç kalmamışımdır umarım, bu konuda fikrini alayım,

• Beğen
Nail ağbey bulundunuz yerin yağış rejiminide göz önünde bulundurmak lazım.
Aşırı azottan ziyade yeterli azot uygulamak.nisan ve mayıs ayındaki yağışı takip etmek lazım.trakyada haziran ortası arpa başlar hemen 10 gün sonrasında buğdaylar başlar.buna göre üre ve nitrat uygulanır.ben 3 şubatta 15-17 üre kullandım.35-45 gün arasıda iknci üreyi uygulayacağım.mart 15 gibi inşallah 10kg yaklaşık.nisan 15 den sonra da nasipse %26 nitrat uygulayacağım.planım bu şekişde.geçen yıl pas ilacı bende hektaş altis kullanmıştım.memnun kaldım.
Traktörününde maşallahı var:) inşallah bizede nasipolur. "maşallah".

Birkaç araştırmadan sonra axial ilacına karar kıldım ayrıca atılacak zamanda içine amino asit uygulaması tavsiyesi üzerine bu şekilde uygulama yapacağım . Axial buğdayda yavaşlama yapacağından amino asit en azından bitkiyi stresten uzak tutacagi fikri kafama yattı hem yabancı ottan kurtulma ümidi hemde bugdaya etken etmemesi uğruna denemesini yapacağım sonuclarida sizlerle tekrar paylaşacağım ilginiz için çok teşekkürler

bence axieli amino asitle kariştırma 1lireyi 13 dönüme at buğday durdurmaz çimenide öldürür bu arada ben 20 gün önce dönüme axileli 60 gram attım su anda otları durdurdu

• Beğen