Üretici Pazarları

Merhaba arkadaşlar,

Bugün Bergama ' da üretici pazarı kuruldu. Bu pazarda Bergamalı üreticiler kendi ürettikleri ürünleri 'aracısız' olarak pazarlayabilecekler. Tek şart ziraat odasına kayıtlı olmak.

Bu gibi pazarların her ilçede açılması üreticiler açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Üreticiden tüketiciye aracısız olarak ulaşmanın köylüye daha iyi gelir getireceği kanısındayım. Bu gibi pazarlara giden arkadaşlarımız varsa tecrübelerini bizimle paylaşabilirler mi?

Ynt: Üretici Pazarları

Üretici ile tüketicinin aracısız, doğrudan birbirine ulaşması her yerde sağlanmalı. Piyasayı zaten aracılar bozuyor. Üretiden ucuze alıp pahalıya satıyorlar, en büyük payı da kendilerine alıyorlar. Aracısız sistem ülke genelinde sağlanabilse refah artar. Ama şuanki sistemde pastanın büyük dilimini yiyenlerin işine gelmeyeceği icin böyle bir düzenlemeyi hayata gecirmek biraz zor. Eli maşalı, ülkesini düşünen, halkını sömürenlerin karşısında duracak insanlara ihtiyaç var.

Ali SARAÇ link=topic=83165.msg992155#msg992155 date=1428683988' Alıntı:
yani güzel bi uygulamada .. zaten normal semt pazarlarına köylüler çıkıp kendi ürünlerini aracısız satabiliyor .. bergamada pazar yerine köylüleri sokmuyorlar mı ?

Bu resimdeki gibi açılmasına izin verilmiyor diye biliyorum.

İlçemizdeki hem semt hemde ilçe pazarlarına üretici gidip isterse ürününü satabiliyor.

Fakat eklemek istediğim bişey var üretici pazara ürünlerini direkt kendi sunsa aracının alacağı payı düşerek sunacak yani bu çalışma sadece tüketiciye yarar üreticiye bir getirisi olmaz ha aracının alacağı parayıda koyup satsa bu seferde sadece üreticiye yarar bu sefer tüketici yine zararlı ha fiyatın orta yolu olmazmı olur fakat örneğin ben seracıyım topladığım zaman seralarımdan en az 2 ton dolmalık biber topluyorum şimdi bu 2 ton dolmalık biberi satmak için pazar pazar gezecek miyim? yada 10 kilo o markete 100 kilo bu markete mi ambalajlayıp göndereceğim? e bunlarla uğraşırsam üretim faaliyetlerine nasıl bakacağım? market yada manav aşağı yukarı her gün yada 3-4 günde bir taze ürün ister haliyle sebzeden-meyveden 3-4 günde bir hasat yapmak pek mümkün değil haliyle direkt üreticiden alım yapması söz konusu değil hadi yaptı diyelim market buna vakit harcamaz buna vakit harcarsa hizmetinden taviz verir.

Dolayısıyla aracısız yaş sebze-meyve satımı meselesi bence gerçekleşmesi pek mümkün bir mesele değildir
Ha adamın azıcık bi yeri vardır topu topu satacağı çeşitli ürünlerden 200-300 kilodur gider pazarda satar zaten satılabiliyor buralarda Bergama ' da uygulama farklılığı varmış.

Fakat bu düzenin tamamen aracısız olması bence söz konusu değil belki aracı sayısı azaltılabilir örneğin toptancı hallerindeki komisyoncular en büyük payı yiyenler fakat komisyıoncu olmadan direkt tüccara mal vermek intihar gibi bişey adamın fiyat kırmak için her an bi bahanesi var fakat arada komisyoncu olursa bunlarla ne muhattapsınız nede uğraşmak zorunda kalıyorsunuz siz o günün piyasasını ve kilonuzun hesabını bilirsiniz tüccar 100 kilo düşse dahi komisyoncuyu bağlıyor.