Uzaktan kumandalı akıllı tarım makinaları geliyor

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Türkiye’de yeşil traktörler olarak bilinen John Deere firmasının geliştirdiği bir sistemle, tarım makinaları artık uzaktan kumanda sistemi ile çalışabilecek.

Uydu alıcı sinyallerle çalışan bu tarım makinaları şoför hatalarına da artık 'dur' diyor. Herhangi bir arıza verdiğinde, problemi mesajla bildiren bu akıllı traktörler, neredeyse her şeyi yaparak sahibine iş bırakmıyor. Şimdilik direksiyonu devre dışı bırakan bu akıllı traktörler, daha sonra da her şeyi uzaktan kumandaya bırakmaya hazırlanıyor.

Teknolojinin gelişmesi her şeyde olduğu gibi tarımda da farklı yenilikleri beraberinde getiriyor. John Deere firmasının geliştirdiği yeni bir sistemle, tarım makinalarında büyük kolaylıklar geliyor. Hassas tarım teknolojisine geçilen son yıllarda artık çiftçiler de rahata kavuşuyor. Traktör ve biçerdöver gibi tarım makinalarında, uydu alıcısı sinyalleri ile çalışan otomatik kontrollü tarım makinalarıyla birlikte, traktörde ya da biçerdöver kullanan operatörler direksiyona dokunmadan tarlanın her tarafına ekim yapabiliyor. Ekimin yanı sıra traktördeki bilgisayarlı sistem ile tarlada ekip biçilecek alan uydu sinyalleri tarafından belirleniyor. Ekim yapılacak alan saptanıyor ve sıfır hata ile tüm işlemler gerçekleştiriliyor.

John Deere Türkiye Pazarlama Müdürü Mete Has, geliştirdikleri otomatik dümenleme sisteminin uydudan aldığı sinyallerle sürücünün ve traktörün konumunu belirlediğini ifade etti. Has, 'Örneğin, mısır ekimi yapıyorsunuz veya bir sürüm yapıyorsunuz. Bunda direksiyona dokunmaksızın şoförün aynı şekilde hatasız bir şekilde tarlada dümdüz ekim dikim ve ilaçlama yapabilmesini sağlıyor. Onun dışında, arkasına taktığı ekipmanın ayalarını da tek bir ekrandan takip etme olanağına da sahip oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Uydu sistemi ile birlikte şoför hatalarının ortadan kalktığını aktaran Has, 'Operatör ne kadar deneyimli olunursa olun bir operatörün yüzde 10 oranında hata yapmasının mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin üst üste bindirdiği iki kere aynı yeri sürdüğü ve ya hiç sürmeden boş geçtiği yerlerin yüzde 10 gibi bir alan kapladığını düşünürseniz 10 bin dönüm arazisi olan bir adamın, bin dönümde bu hatayı yapması söz konusudur ki bu da çok büyük bir rakam.' diyerek akıllı traktörlerin kullanıcısına sağladığı faydaları dile getirdi.

İlaçlama sistemi ile ilgili olarak da bilgilendirmede bulunan Mete Has, “Şu an dünyada izobas denilen bir sistem var. İzobas sistemini bir kablo ile traktör bağladığınızda, bir flash belleği bilgisayara takar gibi taktığınızda bilgisayarın nasıl flash bellekteki bilgileri gördüğünü düşünürseniz aynısını traktöre bağladığınız zaman bir kablo vasıtası ile onun bütün ayarlarını markası modeli ve onun ayar ekranını görebiliyorsunuz.' dedi.

Bu sistemle fazla ekim yapma gibi hataların sıfıra indiğini ifade eden Has, “İlaçlama olsun gübreleme olsun mibzerle ekim olsun, otomatik traktörden aldığı komutlar ve uydudan aldığı sinyalleri otomatik olarak ekipmana sağlayan sistemlerdir. Fazla ilaçlama ve fazla ekim yapma gibi hataları sıfıra indiriyorsunuz. Boş geçilmiş, işlenmemiş alanları da ortadan kaldırıyorsunuz.' bilgisini verdi.

Son olarak sahibine traktörün arızaları hakkında da yardımcı olduğunu bildiren Has şöyle devam etti: “Uzaktan servis kontrolü sistemlerinin takılı olduğu makinelerde bu sayede traktörün herhangi bir yerinde hata, arıza filtresinde tıkanma olduğunda şoför bunu anlamadan otomatik olarak anında merkeze bayiye isterlerse sahibine SMS olarak haber veriyor. Hatanın ne zaman ve ne olduğu belirleyip bilgilendiriyor
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt