Yağışlar Çiftçiyi Mağdur Etti

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,283
Konum
Bilecik

Gürsu Ziraat Odası ' nı ziyaret eden Has Parti heyeti, hasat hakkında bilgi alarak, çiftçinin kaybının devlet tarafından karşılanması çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Başkan Yardımcısı Talip Uzkal, mahsulün zarar gördüğü yağışların ihracatı doğrudan etkileyeceğine dikkat çekti. Türkiye ' nin 400 bin ton kiraz üretimiyle dünyada lider olduğunu anlatan Uzkal, 'Geçen yılki yağışlar sebebiyle kiraz ihracatı 40 tonda kaldı. Tarım ekonomisindeki bu daralma çiftçiye yansımadan devlet tarafından sübvanse edilmelidir.' şeklinde konuştu.

Hasat dönemlerinde Yağan yağmurun her meyveyi olumsuz etkilediğini kaydeden İl Başkan Yardımcısı İsrafil Şanda, çiftçinin ürününü satmakta zaten zorlandığını söyleyerek, yağışlar sebebiyle mahsulün yok parasına satıldığını öne sürdü.

Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez ise, yerli armudun yüzde 30 ' unun ilçelerinde yetiştirildiğini ve Gürsu Ovası ' nın tarımsal kalkınmada büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bursa ' dan geçecek olan hızlı tren projesinin Gürsu ' dan geçmesini değerlendiren Dönmez, tren istasyonunun Gürsu ' ya yapılmaması gerektiğini söyledi. Tren istasyonunun ovaya yapılması halinde tarım arazilerinin zarar göreceğini anlatan Dönmez bunun için yetkilileri uyardıklarını söyledi.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt