Yaglik aycicegi

Katılım
01.04.2011
Mesajlar
246
Konum
konya

Arkadaslar onumuzdeki baharin yaglik aycicegi ekecem.Tarlayi ne zaman ve nasil hazirlasam iyi olur.Mesela simdi patlatma cekip baharin tekrar pullukla mi ikileyince iyi olur,yoksa direk pullukla mi girsem iyi olur.Suan da tarlada tav da yok.tavsiyelerinizi esirgemeyiniz
 
Katılım
25.03.2009
Mesajlar
1,390
Konum
Trakya
Ynt: Yaglik aycicegi

Biz genelde bu zamanlar anızı süreriz ki kışın hem ot çürüşün hem tarla ilk yaza tavını kurusun ilk yaza tillerle yararız yerini hazırlarız
 
Katılım
12.08.2014
Mesajlar
3,285
Konum
KIRKLARELİ/VİZE

Ynt: Yaglik aycicegi

Bizim yani Trakya bölgesinde Sonbaharda yani şu sıralar ilk önce tarla pullukla sürülür buna nadas deriz, sonra ilkbaharın ilk günlerinde yani şubat sonu mart başı gibi tav olduğunda toprak tiller, cizel gibi ekipmanlarla ilk karıştırması yapılır, ardından ekimden 1 hafta on gün önce kadar yani Nisan ' ın ilk yada ikinci haftası tohumun cinsine göre (eğer toprakaltı ot ilacı isteyen bir tohum çeşidi ise) ilaçlanıp Aysan(kültivatör) ile karıştırılıp toprak hazırlanır. Ekimden birkaç gün önce ise istenirse tırmık ile toprak yüzeyden karıştırılıp çıkması muhtemel otlar ile bir mekanik mücadele yapılır. Ayçiçek ekimi Trakyada 15 Nisan ile 15 Mayıs arası yapılır genelde. Tabiki sizin taraftaki çiftçi arkadaşların görüşlerini almanızı öneririm..
 
Katılım
24.04.2014
Mesajlar
463
Konum
Konya-Obruk-Yavşankuyu
Ynt: Yaglik aycicegi

biz konyada yazdan veya sonbaharda pulluk-çizel gibi bir ekipmanla ilk sürümünü yaparız. sonra kıştan önce rotovatör-kültüvatör gibi bir ekipmanla hazır hale getiririz. bu iş şart değil ama yapılması faydalı olur. sonra ilk baharda tarlanın durumuna göre ilaç atılır, rotovatör- kültüvatör-disk tiller gbi bir ekipmanla karıştırır, imkan varsa makineye yoksa ayrıca merdane çekilip hazırlanır. eğer tarla dalgalı ise önce kazayağı, tiller veya merdaneli kültüvatör çekilip sonra rotovatör çekilmesi çok iyi olur.
ayçiçeği çok güzel bir hazırlık istemez. bu tarif ettiğim en güzel hali. ama pulluk+ rotovatörle ekime hazırlanabilir.
konyanın neresındensiniz ?
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt