Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara

Su dipol olması yani iki kutuplu olabilmesi itibari ile canlılar için önemlidir. Yaşamsaldır. Zarurettir. Tüm canlılarda olduğu gibi bitkilerde de su ana etkendir. Bitki besin elementlerinin taşınması , iletilmesi , bitkide doku görevinin yapılması kimyasal reaksiyonların gerçekleştirilmesi , depo ürünlerine yataklık yapması ve tohumların hayatiyetini devam ettirebilmesi için su önemli.

Kısacası bitki hücresinin yaşaması, büyümesi, bölünmesi, çoğalması ve gelecek nesillere aktarılması için su en önemlidir diyebiliriz. Su bitkilerin yapısına girerken , katalizör olarak ta görev yapar.

Su bitkisel üretimin gerçekleşmesi ve verimlilik için ana kriterdir. Sulama ile verim %100 artabilir. Rotasyon (Nadas) için bırakılan arazilerde ekim yapılabilir. Halk arasında Nadasın tarlanın dinlenmesi gibi bir yanlış bilgilenme vardır. Nadas ana itibari ile toprağın su biriktirmesini sağlamak için yapılır. Dinlenme esnasında yüzeyden yabancı otlar çapalanmak sureti ile topragın su kaybı önlenir. Yine yüzey sürüm yapılarak aşağıdan yukarı doğru oluşan kılcal su boruları kırılarak suyun yukarı hareketi önlenir. Yani topraktaki suyun buharlaşması engellenmiş olur.Su var ise nadasa gerek yoktur.Sulama kurallarına uygun yapılırsa her yıl sorunsuz ürün alınabilir. Örnek pamuk mısır ve sebze tarımı.

Bitki – verim ilişkisi

-bitkinin genetik kabiliyeti
-sulama
-sıcaklık
-toprağın yapısı
-bitki besleme elementleri (uygun gübreleme )
-tarımsal teknikler.


Etki etmektedir.Sulama en hayati faktördür. Bitkinin su ihtiyacı

-Yağmur suyu ile
-Yer altı taban suyunun doğal durumu ile bitkinin faydalanması.
-Salma sulama ile
-Yağmurlama sulama ile
-Damla sulama ile yapılmaktadır.

Suyun azaldığı günümüzde kayıplardan dolayı salma sulamadan vazgeçilmek zarurettir.yağmurlama sulama gelişen teknoloji ile yerini damla sulamaya bırakmaktadır.
Salma ,yağmurlama ,veya damla sulama arasında enerji maliyetleri açısından karşılaştırılabilir.Yatırım maliyetleri irdelenebilir. Bitkiler için faydası tartışılabilir. Bu üç sulama da başka bir yerdeki suyun taşınması ve aktarılmasıdır. Bu üçü de sulama ile toprakta tuzlanmaya neden olur. Az veya çok. Damla sulama daha az masraf , daha az tuzlanma ve daha az su tüketimine neden olmakla birlikte ,toprağın geniş alanlarına yayılmaması dez avantajlarıdır.

Günümüzde ve geçmişte bir çok savaşların ve uluslar arası sorunların temelinde su ve su yönetimi veya suya sahip olma yada olamamanın bilinmesi de insanlık için önemlidir.Toprak canlı bir yapıdır. Bulundurduğu minerallerin bitkilere yarayışlı hale geçmesi gerekir. Bu durumu ;

Uygun bakteri florasının toprakta bulunması. Uygun nemin bulunması , yeterli sıcaklık ve yeterli süre ile kimyasal şartların hazır olması ile mümkün olur.


Yağmur suyu ise tüm sulama yöntemlerinden saf su olması itibari ile çok farlıdır. Tuzlanmaya neden olmaz . Homojendir. Toprağın tüm noktasına eşit düşer.Toprağın kimyasal reaksiyonlarını canlandırır. Biyolojik hareketlilik etkinleşir.Yağmur zarurettir . Evrenseldir.Toprak için eşitseldir.yağmur ile doğa hareketlenir. Tarım yapılsın yapılmasın yapığı tüm bölgeyi ıslatarak bölgesel toprağın tamamını yarayışlı hale getirir.Bu nedenle Yağmur a Rahmet adı verilir.Yağmur en önemli bir sulamadır.Ucuzdur/parasızdır. Doğaldır. Demokratiktir. Estetiktir.Romantiktir. Temizleyicidir.Çevrecidir.Suyun depolanması için gereklidir.Toprakta tuzlanmaya neden olmaz.

Sulama tekniklerinin geliştirilmesi ,mevcut su rezervlerinin en iyi şekilde kullanılması çok önemli ve zarurettir. Bunun yanı sıra yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı YAĞMUR yağması için çevre ve ekolojiye önem vermek gerekir. Yağış rejimlerinin bozulmaması için gerekli önlemlerin alınması ,ağaçlandırma yapılması , küresel ısınmanın önüne geçilmesi gibi tedbirlerin mutlaka alınması ve eğitici bilinçlendirmelerin yapılması gerekir/şarttır/zarurettir.

Bol yağmurlu güzel bereketli ve barış dolu günler dileğimle.

Necmettin Türkoğlu
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

30 kişi bakmış da 2 kişi yorum yazmış:D
yorum yazanlara tşkler
 
Katılım
18.01.2008
Mesajlar
490
: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

bence tarımla uğraşanlar için çok önemli bilgiler....
 
Katılım
05.03.2008
Mesajlar
4,407
Konum
İstanbul
: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

ARKADAŞLAR damlama sistemini kullanıyoruz ve aydaları oldukça fazla

TEŞEKKÜRLER
 

NsL

Katılım
15.11.2007
Mesajlar
704
Ynt: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

faydalı bilgiler güzel paylaşım emeğine sağlık
 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta
Ynt: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

istediğin kadar sula ister dbine hergün dök ama ılle yukarıdan ılle yukarıdan olacak damlası bıle bır nımet tşk paylasım için
 
Katılım
29.03.2011
Mesajlar
2,066
Konum
edirne

Ynt: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

Faydalı bilgiler
 
Katılım
05.07.2010
Mesajlar
6,233
Ynt: Yağmur Suyunun Tarımsal Önemi

gübre olmadanda verim alırsın verimsiz topraktada verim alırsın çapalamadanda verim alırsın ama susuz alamazsın.güzel paylaşım
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt