Yeni Hedefim Böyle 1.5 metre sürmek

Ynt: Yeni Hedefim Böyle 1.5 metre sürmek

üçemli link=topic=77482.msg916195#msg916195 date=1409754636' Alıntı:
Bence bu adamlar traktörlerin borcunu ödeyemediler hazine bulmak için uğraşıyorlar. ;D

Ahaha alemsin ya Ahmet :D

ya amaçlarını bilmiyorum ama bikaç sene eski verimi alamazlar,çünkü çiğ toprak çıkıyor tamamen,bizde bile derin sürerken alttan çiği buluyor bazen.

:D Berk ne çiğ toprağı bunlar resmen kum ocağında çalışıyorlar. ;D şuna baksana yahu. O kumda ne verimi olacak acaba merak ettim :D

<<B.Özyurt>> link=topic=77482.msg916208#msg916208 date=1409757565' Alıntı:
Ahaha alemsin ya Ahmet :D

ya amaçlarını bilmiyorum ama bikaç sene eski verimi alamazlar,çünkü çiğ toprak çıkıyor tamamen,bizde bile derin sürerken alttan çiği buluyor bazen.
Berk yada toprağı daha fazla işleyerek toprak işlemesiz tarımı protesto ediyor olabilirler. :D

Yaptıkları şey krizma. Amaç, ağaçlandırma yapılacağı için bundan sonra belki de 25-30 yıl derin sürüm yapılamayacak (bağ olursa hiç sürüm yapılamayacak) bir arazide toprağın 1-1.5 metre alt tabakalarında dahi geçirgenlik yaratmak. Böylece bitki köklerinin kolay gelişim yapmasını sağlamak.

Krizma esnasında ne kadar derin, o kadar iyidir. Ya riper, yada bulunabilen en büyük (genelde 30-36 numara arası) tekli pulluk ile (amaç yer götürmek değil, derine inme!) işlem yapılır. O esnada erozyon dolayısı ile bundan. 5-10 sene sonra tarla yüzeyine çıkma ihtimali olan taş/kayalarda açığa çıkartılıp derinlemesine bir temizlik yapılır.

Doluna Şarapçılık 170 dekar bağ kuruyordu. Fidan ' lar dikilmeden önce de da krizma yaptırdı.

Bir adet Massey Ferguson 1100

Şu motor:

a9uvuger.jpg

Bir adet de dengi (adını hatırlayamadığım eski büyük) bi traktör ile 15-16 günde bitirebildiler yeri. (Sadece tek taraflı, yani yokuş aşağı sürdüler)

Videodaki arkadaşların imkanı var, yapıyorlar. Bizde 70 cm ' nin altına (traktörde devrilme tehlikesi oluştuğu için) inilmez.

sebazios link=topic=77482.msg916336#msg916336 date=1409777831' Alıntı:
Yaptıkları şey krizma. Amaç, ağaçlandırma yapılacağı için bundan sonra belki de 25-30 yıl derin sürüklemeyecek bir arazide toprağın 1-1.5 metre alt tabakalarında dahi geçirgenlik yaratarak bitki köklerinin kolay gelişim yapmasını sağlamak.

Krizma esnasında ne kadar derin, o kadar iyidir. Ya riper, yada bulunabilen en büyük tek pulluk ile (amaç yer götürmek değil, derine inme!) işlem yapılır. O esnada erozyon dolayısı ile bundan. 5-10 sene sonra tarla yüzeyine çıkma ihtimali olan taş/kayalarda açığa çıkartılıp derinlemesine bir temizlik yapılır.

Doluna Şarapçılık 170 dekar bağ kuruyordu. Fidan ' lar dikilmeden önce de da krizma yaptırdı.

Bir adet Massey Ferguson 1100

Şu motor:

a9uvuger.jpg

Bir adet de dengi (adını hatırlayamadığım eski büyük) bi traktör ile 15-16 günde bitirebildiler yeri. (Sadece tek taraflı, yani yokuş aşağı sürdüler)

Videodaki arkadaşların imkanı var, yapıyorlar. Bizde 70 cm ' nin altına (traktörde devrilme tehlikesi oluştuğu için) inilmez.

Vaay be abi, çok mantıklıymış yalnız. Devrilme tehlikesine karşı çiziye sokmayan pulluk kullanılabilir videodakiler gibi?

<<B.Özyurt>> link=topic=77482.msg916345#msg916345 date=1409778536' Alıntı:
Vaay be abi, çok mantıklıymış yalnız. Devrilme tehlikesine karşı çiziye sokmayan pulluk kullanılabilir videodakiler gibi?

Berk. Işin ağababası şunlar: (pulluğu 2 adet paletli dozer çekiyor, uyandırayım :) )

yberasug.jpg

Yalnız fotoğraftakilerin amacı tarım olamaz. Madencilikler ilgili bir çalışma falandır herhalde..

En azından ben kendimi öyle avutuyorum :D

güzel paylaşım berk inşallah birgün kavuşsun şu dozere :) bu sürümü bende çok gürüyorum ama türkçe bilgimiz bu konuda sınırlı tam olarak neden sürdüğünü bilemiyoruz ülkemiz bu konularda pek araştırmacı değil maalesef.. bence bağ bahçe falan olacaktır toprak yenilemek için olduğunu zannetmiyorum drenaj sorunu içinde olabilir ama alan pek sorunlu gözükmüyor :)

sebazios link=topic=77482.msg916350#msg916350 date=1409779160' Alıntı:
Berk. Işin ağababası şunlar: (pulluğu 2 adet paletli dozer çekiyor, uyandırayım :) )

yberasug.jpg

Yalnız fotoğraftakilerin amacı tarım olamaz. Madencilikler ilgili bir çalışma falandır herhalde..

En azından ben kendimi öyle avutuyorum :D
Abi belki torf/turba çıkartabilitler. :D