Yeni traktör için tavsiye

Herkeze merhaba Bu sene köye ev yaptım ve evin etafında 2 dönüm ve birde 6 dönüm tarlam var buraları sürecek bir traktör almak istiyorum aslında cok işim yok. Maksat tarla ile bahevin etrafı sürülsün ufak tefek işlerimi görsün beni üzmesin şimdi diyeceksinizki fazla yeryok sürdür başkasına ama burda bir iki kişiye sordum 2000 tl gibi rakamlar telafuz edince bide kıştan önce ekmeden önce sürdürmek istediğimden bana rakam astronomik geldi toplam 4000 lira ne ekecem adama vereyim o kadar para ekeceğimiz kendimize yetecek kışlık fasülye domates. Mısır sızce. En hesaplı işimi görecek alet ne olur maximum 13 14 verebilirim

Herkeze. Hızlı cevap için teşşekkür ederim. Sahibindene şöyle bir baktım fiyat 480 alsam nasıl olur. Birde çapa makinası demiş siniz ya burası ormanlık bi yer yılda bana 1 yada 2 römork odun şazım olacak onuda taşıyacağımı düşünüyorum 480 bana çok büyük mü olur ve bahsettiğim paralara bulurmuyum
135 massey ferguson lara baktımda çok yaşı aletler olup bana habire tamir gerektirir gibi geldi Ne bileyim ben araba gibimi düşünüyom yoksa )))))

Son düzenleme:
Fiat 480, 450, 415 model traktörler işinizi fazlasıyla görür. Arıza, hararet yapmaz, sorun çıkarmaz. Tavsiye ederim. Bir kere alayım sorun kökünden hallolsun diyorsanız doğru tercih. Ormancılık için birebirdir. Biraz daha ararsanız 640 bile bulunur o bütçeye uygun.

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr

bulundugunuz bolgenın cografı ve ıklım sartlarına gore dogru dusunmussunuz 480 sızın ıcın ıdeal olacaktır yagmur camur dık arazı yapısında massey 135 yada 240 fiat 480 kadar performans vermeyebılır

s.a hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun, bence çapa makinasına filan bulaşmayın yarın birgün kafanız eser, nohut ekersiniz, biryere kum taşıyacak olursunuz vs. vs. gibi işlere çapa makinası, çatçat küçük gelecektir, bulunduğun yerde parçasını çabuk bulabileceğıin mf 240s 135 148, fiat 450 480, ünüversal 445, jd 1130, başak 2043,filan değerlendirebilirsiniz

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
8 donum yer 4000 degil en fazla 500 tl ye surdurulur o parayla hayvan filan alabilir sonraki senelerde yavrularini satar traktor alirsin koyde yasayacaksan alternatif gelirin olacak mutlaka

abi senin kafa vallahi zehir gibi, vallahi bizim türk çiftçisine senin ders vermen lazım,50-100 dönüm ekin eken adamlar tuttular 135liği satıp çiftçeker aldılar, sonra mal- zahra para etmedi, borcu ödeyemediler, banka ellerindeki traktörü aldı, çiftçeker sevdası çok adamı paraladı

Yardım cı olan herkeze teşekkür ederim öncelikle fiyat 480 almaya karar verdim
Şimdi bunu alırken. Ne gibi kriterlere dikkat etmem gerek motorun şanzımanın iyi yada kötü olduğunu nasıl anlarım kaç modelini alayım sanırsam bazı modeller 3 silindir bazıları 4 hangi modeli 3 hangi modeli 4 Birde motor alırken başka nelere dikkat etmeliyim.

MF 135 al boswer 480 i kardeş MF cıft vıtes sağlam temiz bı massey işini gorur senın yakıtıda motorsıklet yakıtı gibidir ole kolayda bozulmaz ama hırpalanmamısını bulman lazım saglam traktordur arkasına tak rotovatoru dag bayır dınlemez 480 de MF 135 nerdeyse aynı sene gibi.bişi

Yardım cı olan herkeze teşekkür ederim öncelikle fiyat 480 almaya karar verdim
Şimdi bunu alırken. Ne gibi kriterlere dikkat etmem gerek motorun şanzımanın iyi yada kötü olduğunu nasıl anlarım kaç modelini alayım sanırsam bazı modeller 3 silindir bazıları 4 hangi modeli 3 hangi modeli 4 Birde motor alırken başka nelere dikkat etmeliyim.

4 silindir 480 olmaz, hepsi 3 silindirdir, 1973 de başlar (10-12 bin fiyat aralığı) 1986 da biter (15-22 bin fiyat aralığı) 1979 dan sonrası köşeli çamurluktur, 1973-1974 ler turuncu jant mavi gövde sonrası beyaz jant kahverengi gövde, 1985 ve 86 modeller büyük motor, tapalı v.s. diye en pahalı olanlardır, 1977 lerde avrupa diye satılır, yani ap ayrı bir dünya bu 480 işi.

trakkulup.net

Öncelikle 480'lerin tamamı 3 silindir. 1373-76 yılları arasında üretilen turuncu jant-mavi şase olanların tamamı Avrupa. Direksiyon altındaki plaka etikette yazıyor zaten. Avrupa Fiat iyidir modeline, yaşına takılmayın.

İlk olarak lastik durumuna bakın, uzun yıllar idare edecek durumda olsun. Sonrasında ise kaportada çürük falan varmı diye bakın, yıllarca yağmurda ve dışarıda kalıp kalmadığını gösterir. Genel görünüş düzgün olması iyidir.

Turuncu kaporta Fiatların göze çarpan özelliklerinden biri de kışın geçve zor çalışmasıdır. Bunu azaltmak için akünün en az 135ah olması, kızdırma sisteminin bağlı ve çalışır vaziyette olması ve şarj sisteminden şüphe edilmemesi lazımdır.

480'in önü zayıf sayılır, önde şaha kalkma problemi yaşamamak için önünde tampon takılı veya ağırlık koyabilecek bir yapı olması iyi olacaktır.

Arka çeki olarak iyi sayılmaz 480 ama hafif yük için sorun olmaz. Çeki sehpasında destek demir lama varsa iyi olur. Eğer ağır tip tek dingil damperli römork ve 5 ton üstü yük taşımayacaksanız sürekli sıkıntı yok.

Yine bu tarz traktörlerde ön takım çabuk dağılıyor, dağılmasa da sert döndüğü için can sıkıyor, alacağınız traktörde hidrolik direksiyon takılı olursa sorun yok ama yoksa iyi kontrol edin rahat dönüyor olsun. Rot başlarının da sağlam sıkılı ve doğru konumda olup olmadığına bakın.

Daha önce 480 traktörde vites takılması yaşayan kişi oldu fakat büyük bir şey değildi. Sebebi tüm vites değişimlerinin (takviye-seri) tek vites kolu üzerinden yapılıyor olmasıdır. Vitesleri de kontrol edin. 4 ile 5. vitesler arası değişim rahat olur, 4'ten 5'e çıkmak nispeten rahattır fakat 5'ten 4'e inmek genelde zordur ve uygun devirde yapılır. Normali budur 480 için.

Motorun karterden yağ damlatmadığından ve aşağı doğru beyaz duman atmadığından emin olun, yoksa motor yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için motoru bir müddet çalışır vaziyete bırakıp gözlemleyebilirsiniz. Yine yakıt pompasından da mazot damlamadığından emin olun. Motor bloğu orijinal boyalı değilse nedenini sorun, şüphe edebilirsiniz o traktörden. Orijinal blok rengi 73-76 model arası ise açık mavi, 76 sonrası ise siyahtır.

Traktörü aldığınızda yağ ve filtre değişimi yapmak menfaatinize olacaktır, zira son yağ değişiminin ne zaman yapıldığını tam bilemezsiniz.

Yazacak dünya kadar şey var, şimdilik aklıma bunlar geliyor.

Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Bu arada son zamanlarda forumda bir 480 muhabbeti aldı yürüdü, gözümden kaçmadı :) Her köşe başı 480 konuşuluyor hadi hayırlısı :D

• Beğen
Tepkiler: Bave ve Gaia
Motor blogunu iyi kontrol edin. Blokta dikis falan olmadigina emin olun. Hidrolik sistemini mutlaka kontrol edin. Hoplatma falan yapmasin. Maddi durumunuz el verirse mutlaka s8 dusunun. Duz 480 lerde tek vites kolu var. Gerci sorun cikartmiyor ama yinede s8 iyidir. Tapali konusuda; yag cubugunun yaninda tapa olan 480 ler tutulur. Denk gelirse tadindan yenmez. Birde hidrolik direksiyon takilmis olani cok buyuk rahatlik olur.
1976dan 2013 e kadar kapimizda 480 vardi, buyuk sorun cikardigini hatirlamam. Temizini bulursaniz cok memnun kalirsiniz.

Malesef Bizim insanlarimizda cok rastlanan bir durum bunun diger adi Midyada pirince giderken eldeki bulgurdan olmak.Elimizdeki cogu seyin kiymetini bilmiyor degerini ancak kaybedince anliyoruz .Makinanin bir kapasitesi vardir ve o gucle o isi yaparsin borcla yasamak insani strese sokar 70 li yillarda biz bir 135 lik ile butun koyun isini yapardik.1000 Donum arazin varsa al 150 beygirlik bir ciftceker kimse birsey diyemez fakat 100 donume kadar olan arazilerde 135 lik cok bile