Yüzde 16,4'lük zam çay üreticisini sevindirmedi

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

2008 ürünü yaş çay alım fiyatı 85 YKr olarak belirlendi. Böylece yaş çay fiyatında geçen yıla oranla yüzde 16,4 ' lük artış yapıldı. En az 1 YTL beklediklerini belirten üreticiler ise tepkili.2008 ürünü yaş çay alım fiyatı kilogram başına 73.7 YKr taban fiyat, 11.3 YKr de destekleme pirimi olmak üzere toplam 85 YKr olarak belirlendi. Bu fiyatın 11.3 YKr ' sini destekleme primi oluştururken, yaş çay fiyatında geçen yıla oranla yüzde 16.4 ' lük artış yapıldı. 1 YTL ' lik fiyat bekleyen üreticiler ise, Çaykur ' un önüne 20 siyah çelenk bıraktı.

2008 yaş çay alım fiyatının açıklanması için cuma günü Rize ' deki Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) konferans salonunda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Rize Valisi Kasım Esen, Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, AKP Rize Milletvekilleri Ali Bayramoğlu ve Yılmaz Katmer ile üretici birlikleri temsilcileri katıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yaptığı konuşmada, gelişmeleri dikkate alıp yaptıkları maliyet hesabı ve üzerine üretici refahını da koyarak, bu yıl yaş çay alım fiyatının; kilogramda '73.7 YKr taban fiyat, 11.3 YKr de destekleme primi' olmak üzere, toplam 85 YKr olarak belirlendiğini bildirdi.Çay bahçeleri yenilenmeli

Dünyada en büyük çay üreticisi ülkenin Çin olduğunu, arkasından da Hindistan ve Srilanka ' nın geldiğini hatırlatan Bakan Eker, Türkiye ' de yılda 1 milyon 100 bin ton yaş çay üretildiğini ve bunun yüzde 62 ' sinin Rize ' den sağlandığını söyledi. Eker sözlerini şöyle sürdürdü: '767 bin dekar alanda 204 bin çiftçimiz çay tarımıyla uğraşıyor. Dünyadaki gelişmeleri dikkate aldığımızda hem ürün çeşitliliğine gitmemiz hem belirli bir ömrü doldurmuş olan çay bahçelerinin yenilenmesiyle ilgili bir takım çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Böylece ihracat imkânımızı da artırmış oluruz. Hemşin ' de inşa halindeki 100 bin ton kapasiteli fabrikada organik yeşil çay üretilecek. Ulusal Çay Konseyi ' nin kurulma çalışmaları başladı. 1. sürgünde 250 bin ton alım yapılması planlanıyor. Geçen yıl 1. sürgünde 218 bin ton alınmıştı. 2002 ' de hükümete geldiğimizde bugünkü parayla çayın kilosu 32 yeni kuruştu. 2003 ' te prim uygulaması başladı. 2003 ' te yüzde 40 artış sağladık. 2007 ' de fiyatı 73 YKr olarak açıkladık. Bir önceki yıla oranla yüzde 12,3 ' lük artışa tekabül ediyordu. Bu yıl da gelişmeleri dikkate alıp, yaptığımız maliyet hesabı ve üzerine üretici refahını da ortaya koymak suretiyle Çaykur ' un alacağı yaş çayın kilosuna 11.3 YKr destekleme primi ve 73.7 YKr fiyat ile toplam 85 YKr veriyoruz. Bu oran geçen seneye göre yüzde 16,4 lük artışa tekabül ediyor. Bildiğiniz gibi enflasyon yüzde 10 ' un altında. 2008 ile 2002 yılı arasındaki artış da böylece yüzde 165 ' e yükseldi.'

Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce ise, 'Çaykur alımlarını 2003 ' e göre yüzde 20 arttırdı. 2003 ' te 517 bin ton çay alıyorduk, bugün bu rakamı 660 bin tona yükselttik. Çaykur hem alım hem de satımlarında hedeflerinin üzerine çıktı' dedi.

Çaykur, 25 Nisan ' da açılan 2008 yılı yaş çay alım kampanyasında bugüne kadar 70 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi.Bin tane çelek koyacaktık

Konuşmalar sürerken Çaykur Genel Müdürlüğü önünde toplanan Rize Çay Üreticileri Dayanışma Derneği üyeleri, bina önüne 20 siyah çelenk bırakarak açıklanan fiyatı protesto etti. Üreticiler ayrıca getirdikleri yaş çayları da genel müdürlük binasının önüne döktü. Polis bu sırada geniş güvenlik önlemleri alarak bina girişini kapattı. Rize Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Muavin, '1.25 YTL taban fiyat istiyorduk. Ancak beklediğimizi çok çok altında bir fiyat verildi. Yazıklar olsun. Biz 1 YTL ' nin altında olması halinde Çaykur ' un önüne bin tane siyah çelenk bırakacağımızı söylemiştik. Ancak polisin engellemesiyle karşılaşınca 20 çelenk bırakabildik. Bu fiyatı kesinlikle kabul etmiyoruz. Ayrıca üretici olmamıza rağmen fiyatın açıklanacağı salona alınmadık. Bizi içeri almayanları da kınıyoruz' diye konuştu.

Fiyatın beklentilerin çok altında gerçekleştiğini belirten Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ise, 'Yaptığımız maliyet hesaplarında yaş çayın 1.10 YTL olmasını talep etmiştik. Ancak verilen fiyat bizim verdiğimiz fiyatın 25 YKr altında. Bu fiyat karşısında memnun değiliz' dedi.

Öte yandan fiyata tepki gösteren üreticiler, dekar başına uygulanan 375 kilogramlık kotanın yükseltilmesi gerektiğini söylediler.' Üreticinin kabul etmesi mümkün değil '

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ' in 85 YKr olarak açıkladığı yaş çayda 2008 taban fiyatının yetersiz olduğunu belirtti. Yetkin, 'Çay üreticinin bunu kabul etmesi mümkün değildir. Çay, Karadeniz Bölgesi ' nin vazgeçilmez geçim kaynağıdır. Çaydan geçimini sağlayan 200 bin üretici olduğunu düşünürsek çayın bölge insanı için ne kadar önemli olduğunu anlarız. Bu bölgede çay üretimi yapılmadığı taktirde, çay üreticilerini göçe zorlamış oluruz' diye konuştuÇay destekleri için 113 milyon YTL ayrıldı

2008 programında bu yıl için çay destek primi için 113 milyon YTL ayrılmış görülüyor. 2007 ' ye göre, programındaki çay destek primindeki artış yüzde 25 civarında bulunuyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ' in yaptığı açıklama ise, çay destek primindeki artışın bir önceki yıla göre yüzde 26 olduğunu gösteriyor. Buna göre, 2007 ' de 9 YKr olan prim bu yıl için 11.3 YKr oldu. 2008 programına göre; çayda tarımsal destekleme ödemeleri için 2004 ' te 40, 2005 ' te 70, 2006 ' da 87, 2007 ' de 89 milyon YTL ' lik bir kaynak aktarımı yapıldı.
 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Dünyada pamuk üretimi azalıyor, çiftçi pamuk eksin

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban, bu yıl dünyada pamuk üretiminin yüzde 30 düşeceğini söyleyerek üreticiye 'pamuk ek' mesajı verdi. Özçoban, üreticinin ne ekeceğine, hangi üründen para kazanacağına karar veremediğini kaydetti.
İzmir Ticaret Borsası ' nda (İTB) dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Özçoban, 'Geçen yıl ' Türkiye 1 milyon ton pamuk ithal edecek ' dediğimizde inanmamışlardı. Ancak bu, gerçek oldu. Bu yıl ise 1 milyon 300 bin ton pamuk ithal etmek zorunda kalacağız. Türkiye, pamuk üreten ülke olmaktan çıkıyor' dedi. Primin en az 50 YKr olmasını talep ettiklerini kaydeden Özçoban, şu anki primin teşvik eder değeri olmadığını kaydetti. Özçoban, geçen yıl 1 milyon 800 bin tondan fazla kütlü pamuk üretimi gerçekleşmediğini söyleyerek 'Bu rakam önce 2 milyon 400 bin ton olarak açıklandı, sonra 2 milyon 200 bin ton dediler. Toplam üretim miktarı aniden 200 bin ton düşürüldü. Hakiki üreticinin emeğini sahte faturalarla çaldırıyorlar. Verilen 820 trilyon lira destek boşa savruluyor' diye konuştu.
Pamuktan başta tekstil olmak üzere pek çok sektörün yararlandığını kaydeden Özçoban, mazot ve gübre fiyatındaki artışların da üreticiyi sıkıştırdığını söyledi. Kuraklıktan etkilenen ürünlerin, gübre kullanılmamasıyla beraber verimlerinin düşeceğini belirten Özçoban, gübredeki KDV oranının yüzde 18 ' den yüzde 8 ' e indirilmesini beklediklerini dile getirdi. Özçoban, gübre fiyatının petrol fiyatını geride bıraktığını söyleyerek 'Bu koşullarda pamukta dışa bağımlılık devam edecek. Türkiye ' de tekstil sektöründe kullanılacak pamuk yetişmezse ülke ekonomisi sıkıntıya girer' dedi.

Türkiye kendi kendine yetmiyor
İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz ise gübre zammına fabrikaların karar verip kendi isteklerine göre uyguladığını söyledi. Hammaddelerdeki fiyat artışının yüzde 50-60 arası olduğunu belirten Kocagöz, buna karşın gübredeki fiyat artışının yüzde 100 ' e ulaştığını dile getirdi.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri öğretim üyesi Doç. Dr. Naci Algan, Türkiye tarımının kendi kendine yettiği zamanın geride kaldığını söyledi'
 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta
Ynt: Yüzde 16,4'lük zam çay üreticisini sevindirmedi

beyler yanlıs oldu pamuk konusu yenı konu olarak tasıyalım ltfn
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt