ZİRAİ DONATIM RÖMORKLARI

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Bir zamanlar pek çok çiftçinin hayaliydi, sayısız çiftçimiz yazılıp aldığı ve taksit taksit borcunu ödediği bu römorklar şu zamanda bile hayatın yükünü taşıyor.

Şimdiki son model ve tonajlı römorkların yanında çok basit kalsa da çoğu hâlâ kullanılmakta. Ahşap olarak imal edilen bu römorkların en büyük özelliği hafif ve sağlam olmasıydı.

Resimler ve ekler

• 119750145_0.jpg
    119750145_0.jpg
    281.3 KB · Görüntüleme: 704
Halen kullanılmakta. İlk resimde ortadaki römork 1979 model 6.5 ton buğday alıyor daha tekerleri bile orjinal. Aynı resimde 3. römork ta ziraat donatım daha sonra kasa yapıldı. İkinci resimde son römork ta zoraat donatım o daha orjinal kapaklarda açılma bile yok.

Resimler ve ekler

• IMG_20160710_101158.jpg
    IMG_20160710_101158.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 592
  • IMG_20160711_115141.jpg
    IMG_20160711_115141.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 577
  • 300620131035.jpg
    300620131035.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 705
Ben 2. El almıştım demir kapak yapılmış. Bizim civardakiler küçüktü en babası balıksırtı 350 çinik alırdı o dik yokuşlardan zar zor çıkartırdık bide meşhur frenleri vardı,arka çekileri köşebent demirden ve zayıftı. Tarla ekerken bitirim alçak olduğu için rahat. Hey gidi be köyde bi tane vardı orjinal etiketiyle duruyordu. Paylaşım için teşekkürler.

Bizim köyde 6 tonluk serileri halen kullanılmakta.komple saç kasa ve damperli olmuştur çoğu.vaktiyle hesaplı yontemlerle verilmiş çiftçiye.o günkü şartlarda br çiftçi için traktor kadar değerli sayılabilecek ekipmanlardı.imalatına yönelik tek sorunu,gorduğum 6 tonluklar için,kasa şasesi dar ve epey yüksek,bu yüzden yuklu halde devrilmeye epey müsait arabalar.bu sorundan dolayı bir çok kişi buğdayında ziyanla birlikte arabasınıda kullanamaz hale geldi

Bende halen kullaniyorum 6 tonluk 73 model zannedersem 20 cant ilave makas yok cok yuksek ve dar yapili kulanmasi zor ama saglam geriye danper yaprirdim danper yaparkende devrilmeye calisiyor kavak agzci gibi sallaniyor
Lastiklrin 3 daha orjinal goodyer marka biride frenler kilitledi yurum bende surtunmeden gumledi yoksa hala giderdi
Foto bir tane varmis tlfonda oda balya tasirken
3c71cb116c47ef3a5dafcbedd6f6b6b3.jpg

Ondeki rokork

• Beğen
Tepkiler: Aspir
Bizim köyde 6 tonluk serileri halen kullanılmakta.komple saç kasa ve damperli olmuştur çoğu.vaktiyle hesaplı yontemlerle verilmiş çiftçiye.o günkü şartlarda br çiftçi için traktor kadar değerli sayılabilecek ekipmanlardı.imalatına yönelik tek sorunu,gorduğum 6 tonluklar için,kasa şasesi dar ve epey yüksek,bu yüzden yuklu halde devrilmeye epey müsait arabalar.bu sorundan dolayı bir çok kişi buğdayında ziyanla birlikte arabasınıda kullanamaz hale
Foto cok güzel Ismail abi kartpostal gibi cikmis , balyayida iyi yüklemissiniz, bence bir tarim dergisine kapak olacak fotograf cekmissin

• Beğen
Tepkiler: ismail_17